Jak správně připravit dokonalé espresso? Naučíme vás to
Kvalitní espresso si žádá dokonalé zacházení. Podívejte se, jak docílit luxusní kávy u vás doma.
Základem všeho je dokonalé espresso. Lahodné aroma podtrhne luxusní krémová pěna, která je vždy znakem dobře odvedené práce. Začněte den šálkem dobré kávy.
Máme pro vás jednoduchý návod na to, jak jedinečný nápoj plný vůní udělat doma. Překvapte své přátele a staňte se na pár okamžiků baristou (odborníkem na přípravu kávy).
Co nesmí chybět?
S kávovarem to půjde snáz. Nemusíte si hned pořizovat ty nejdražší modely. Obecně platí, že čím jednodušší přístroj, tím méně zbytečných poruch. Ale přeci jen potřebujete pár základních funkcí. Na přípravu espressa si pořiďte mašinku, která dokáže vyvinout optimální tlak (okolo 9 barů) a pracuje s teplotou 88-90 °C.
Chuť podtrhne hlavně kvalitní mlýnek. Směs by měla být jemná, ale ne prášková. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a čištění. Jinak získáte nepříjemnou žluklou pachuť a bude jedno, že máte nejluxusnější druh na trhu. Pokud si nechcete pořizovat další přístroj, nakupujte kávu v dobrých obchodech častěji a menší množství. Získáte tak stále čerstvou chuť.
POZOR! Káva je citlivá na vlhkost. Vlhké podmínky vyžadují hrubší mletí.
Základem všeho je čistota. Je jedno, že máte ten nejlepší přístroj. Pokud se o něj nestaráte, nevytlačíte z něj nic lahodného, i kdybyste se stavěli na hlavu. Čistěte kávovar i mlýnek a používejte kvalitní vodu. Chlor a tvrdá voda mohou znamenat problémy. Pomoci mohou filtry nebo balené vody.
Čtěte také: Espresso, piccolo nebo ristretto? Naučte se druhy kávy!
V neposlední řadě nezapomínejte nahřát hrnečky. V kavárnách jste si jistě všimli, že odpočívají na zapnutých kávovarech. Jak je správně otočit? Dnem vzhůru, či opačně? I v tom se odborníci liší. Logicky ale vyplývá, že si nechceme opařit rty, ale nahřát dno šálku.
Jak na dokonalé espresso? Chce to trpělivost!
- Připravíme si dobru zrnkovou kávu, mlýnek, kávovar a nahřátý hrnek, který se směrem dolů zužuje. Díky tvaru může pěna pohodlně stékat dolů a je ještě více krémovější.
- Necháme si nahřát páku a očistíme ji od zbytků.
- Do páky si necháme namlít 7 g kvalitní kávy na jeden šálek. Ne úplně najemno. Přepaluje se a ztrácí na chuti.
- Dobře směs upěchujeme. Někteří odborníci se stlačenou směsí ještě jednou klepnou a opět utemují.
- Setřeme zbytky, které zůstávají na okrajích a způsobují netěsnost.
- Před tím, než páku upevníme do přístroje, upustíme si trochu horké vody.
- Zandáme do kávovaru, připravíme nahřátý hrnek a pouštíme.
- Na začátku by měla káva jen kapat. Díky tomu vznikne překrásná pěna plná elasticity a vůně.
- Do šálku necháme natéct asi 25-30 ml. Ideální přístroje zvládají toto množství za 20-25 vteřin.
Pokud voda protéká příliš rychle, zjemníme mletí. Použitou kávu vysypte a nezapomeňte páku dobře vyčistit.
Jak vykouzlit dokonalé espresso, můžete vidět v následujícím videu...
Když se káva nepovede
- Příliš krátká extrakce (louhování) - trvá méně než 20 vteřin. Nedostanete všechny chuťové látky. Nápoj má světlý odstín a pěna je velmi nízká.
- Naopak dlouhá extrakce - trvá více než 25 vteřin. Pěna je příliš tmavá a nevydrží dlouho. Chuť zanechává spálený hořký konec.
- Pokud cítíte po jednom napití, že je nápoj kyselý či žluklý, špatně jste vymyli mlýnek nebo kávovar.
Co je crema?
Známka kvality. Jakýkoliv nedostatek cremy svědčí o neprofesionální přípravě a nevhodném zacházení s kávovarem. Krémová pěna vzniká ve chvíli, kdy se pod tlakem mísí aromatické oleje s horkou vodou a vzduchem. Měla by mít karamelovou barvu, oříškovou chuť a tvořit na povrchu vrstvičku až 5 milimetrů. Po každém doušku zůstane u kvalitní pěny otisk na stěnách šálku.
Bílé či světlejší skvrny nejsou žádané. Stejně tak není dobře, pokud se uprostřed pěny objeví otvor. Tento nedostatek je známkou delšího louhování. Káva bude zcela jistě chutnat trpce a hořce.
Jakou kávu milujete vy?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Recept na pravé italské rizoto: Zvládnete ho i vy
Chcete zhubnout? Pěstujte doma chilli papričky!
Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si, kdy budete rodit!