reklama

Jak sladit barvy v interiéru? Pomůže kruh a kreslení

Naučte se správně kombinovat barvy. Pomůže vám barevný kruh a trocha malování.

Foto: Thinkstock

Atmosféru interiéru dotváří doplňky, rozmístění nábytku, vybavení, ale také volba barev. Jejich sladění je důležité pro výsledný efekt místnosti, ale také pro vaši psychickou pohodu.

Prozradíme, proč byste neměli místnost okamžitě vymalovat oblíbenou barvou, které odstíny kombinovat a proč se některým tónům raději vyhnout.

Uvědomte si svou náladu

I když je některá barva stálicí vašeho šatníku, na stěně by mohla udělat víc škody než užitku. Předem si uvědomte, jakou náladu ve vás má místnost vzbuzovat.

Psychologie barev

Bílá: Navozuje iluzi prostoru, chladu, sterility či neutrálnosti. Skvěle doplňuje ostatní barvy.

Žlutá barva: Pozitivně ovlivňuje mysl a inteligenci. Patří k nejpozitivnějším z barevného spektra.

Růžová: Méně výrazné odstíny růžové mají uklidňující efekt.

Oranžová: Povzbuzuje. Vhodně působí v pracovně či dětském pokojíku. Nedoporučuje se volit u hyperaktivních lidí, kteří ztrácí koncentraci.

Červená: Vyvolává pocit vášně, dodává energii, a také podporuje chuť k jídlu.

Modrá: Barva čistoty a klidu. Harmonizuje vztahy a usnadňuje komunikaci.

Tyrkysová: Uklidňuje a pomáhá vyřešit hádky.

Doporučujeme: Mýty o malování pokojů. Nemusíte větrat ani topit!

Fialová: Podporuje tvořivost, představivost a nenarušuje koncentraci.

Zelená: Působí uklidňujícím dojmem. Podle výzkumů v dětském pokojíku zlepšuje schopnost dětí číst. Příznivě působí na oči.

Hnědá: Patří mezi přírodní barvy, vzbuzuje tedy pocit harmonie a klidu.

Šedá: Naznačuje nezaujatost a nevyhraněnost. Pro designéry je barvou kompromisu.

Černá: Značí eleganci a v interiéru či módě je nesmrtelnou volbou.

Stříbrná: Uklidňuje emoce, zbavuje stresu.

Zlatá: Pomáhá při zvládnutí duševních nejistot. Při decentní volbě může být i hřejivým prvkem interiéru.

Základní pravidla

S barvami se dá neskutečně kouzlit. Mohou místnost opticky zvětšovat, zmenšovat, prodlužovat, ubrat jí světlo či naopak prostor rozsvítit. Pamatujte si, že není důležité vycházet z módních trendů, ale spíše celý interiér důkladně promyslet. Velké plochy je dobré nechávat neutrální a výrazné barvy volit spíše na menší část stěny či jen doplňky.

Tmavé barvy ubírají světlo a opticky zmenšují. Všechny přírodní odstínu budou působit uklidňujícím způsobem a pozitivně na lidskou psychiku. Vždy myslete na to, že méně znamená více. A uvědomte si, že výrazné a velmi syté barvy můžou být moderní, ale velmi brzy se okoukají.

Vezměte si na pomoc barevný kruh

Barevný kruh nabízí jednotlivé barvy, které jsou do něho poskládané podle vzájemných vlastností. Nejčastější verze kruhové pomůcky má dvanáct barev, které vychází z odstínů červené, žluté a modré. Nakreslíte-li do něj obrazce - čtverec, čáru, trojúhelník, obdélník, šestiúhelník, získáte na jejich vrcholech barvy, které k sobě budou ladit. Příklady vidíte na následujícím obrázku pod každým šedým obrazcem.

Kontrastní barvy

Jde o odstíny, které jsou bezprostředně naproti sobě. K červené půjde zelená, k modré žlutá. Tento způsob ladění patří k odvážnějším a živějším stylům.

Tón v tónu

Jedná se o barvy v bezprostřední blízkosti, tedy například odstíny žluté. Jedna z nich by měla být vždy dominantní.

Čtverec

Zakreslením čtverce do kruhu získáte ideální kombinaci čtyř barev.

Trojúhelník

Nakreslíte-li do čtverce trojúhelník se stejně dlouhými stěnami, získáte ideální kombinaci tří barev. Zvolíte-li si trojúhelník, jehož základna bude kratší než boky, pak budete mít dva příbuzné tóny (například fialová a červená) a jeden kontrastní (zelená) k tomu.

Obdélník

Pokud si vybíráte pomocí obdélníku, získáte dvě (červená, oranžová) a dvě (zelená, modrá) příbuzné barvy.

Asi si teď říkáte, kde je nesmrtelná černá a bílá? Barvy jsou na schématu seřazeny podle vlnové délky a frekvence záření. Černá barva všechno světlo pohltí, bílá naopak odrazí. Přesně těchto vlastností rádi využívají bytoví designéři. Jednoduše řečeno, hodí se k jakékoliv jiné barvě z palety.

Náš tip: Nejlepší barvy do interiéru: Mix šedé a žluté

Podle odborníků, kteří ke své práci využívají barvy, má každá z nich svůj studený a teplý tón. Záleží, ke které z barev se přiklání. Máte-li odstín červené, která na barevném kruhu míří směrem k modré, jde o chladný tón, pokud se bude blížit ke žluté, získáte teplejší odstín.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se jíst batáty: Mají méně kalorií a skvělou chuť

Stěhování: Vychytávky a tipy, jak se z něj nezbláznit

Adámkovi (9) s leukémií pomohl Anděl

Hartl: Táta měl strach, že jsem na kluky. Uklidnil ho plakát sexsymbolu | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama