reklama
 

Adam (9): Po chemoterapii a transplantaci pomohl Anděl

Rodina Hlobilových se naštěstí ocitla pod ochrannými andělskými křídly. Pomohla jim překonat nejtěžší období.

Foto: Žena

"Místo odměny za první vysvědčení dostal Adámek v nemocnici první chemoterapii. V té chvíli se nám obrátil život vzhůru nohama," vypráví paní Iveta.

Tehdy v červnu se u Adámka objevily vysoké horečky. Antibiotika bohužel nezabrala, a tak následovalo vyšetření krve, ze kterého lékaři zjistili závažnou diagnózu - akutní leukémii. Za dvě hodiny už byl malý pacient hospitalizován ve Fakultní nemocnici v Brně na onkologii.

Bolest a úzkost

"Nastoupili jsme do rozjetého vlaku, kde nikdo nemá tušení, kam vlastně jede. Ta bezmoc, strach a úzkost, která nás tehdy přepadla, se nedá slovy ani popsat," vypráví jeho maminka.

Doporučujeme: Leukémie: Pomůžete zachránit lidský život právě vy?

Adámek podstoupil několik bloků chemoterapie. Kvůli nemoci se mu zvětšila slezina a měl několik týdnů velké bolesti. Nakonec mu ji lékaři odstranili, místo deseti centimetrů měřila skoro třicet. Bohužel chemoterapie nezabírala tak, jak bylo třeba, proto se lékaři rozhodli pro transplantaci kostní dřeně.

Měsíce v nemocnici

Vhodný dárce se pro Adámka hledal v českém i světovém registru a nakonec se objevil čtyřicetiletý pán z Německa, díky kterému mohl Adámek v prosinci transplantaci podstoupit. "V duchu jsem děkovala osudu, že nám dopřál najít člověka, který byl ochoten obětovat svůj čas a daroval kus sebe pro záchranu života někoho jiného," netají se dojetím paní Iveta.

Ze začátku byl Adámek s maminkou v nemocnici nepřetržitě dva měsíce, později mohl jezdit na víkendy domů. Po transplantaci byl již režim volnější, nejdříve dojížděli do Prahy dvakrát týdně na kontroly a postupně se interval prodlužoval.

Když chybí peníze

S náročnou léčbou se bohužel pojí i vysoké náklady například na časté přesuny ze Znojma do nemocnice do Brna, doplatky na léky a doplňky stravy nebo zajištění nízkobakteriální diety. V nemocnici rodině hned ze začátku nabídli pravidelnou finanční pomoc Dobrých andělů. Ti přispívají prostřednictvím nadace Dobrý anděl rodinám s dětmi, které se vlivem rakoviny nebo jiné vážné nemoci dostaly do finanční tísně. Díky Dobrým andělům mohou toto těžké období zvládat lépe.

Paní Iveta všem Dobrým andělům vzkazuje: "Vzpomínám si, že první příspěvek k nám dorazil rychlostí blesku. Děkujeme vám, že nám pomáháte, je to pro nás opravdu důležité. Nikdo neví, co se mu v životě může stát. A jsem si naprosto jistá, že jakmile začneme fungovat bez nějakých omezení, tak se staneme také Dobrými anděly."

Přečtěte si: Po sedmi letech objala muže, který jí zachránil život

Rok po transplantaci se již život rodiny pomalu začal vracet do normálních kolejí. Adámek již nemusí nosit roušku kvůli oslabené imunitě a obejde se i bez dietních opatření.

Ochranná křídla andělů

Nedávno běželo na televizních obrazovkách  několik charitativních spotů nadace Dobrý anděl. Představily situace, jež zažívá množství rodin, když je jeden z jejích členů dlouhodobě nemocný. Herci se staly děti a jejich rodiče, kteří přímo pomoc od Dobrých andělů dostávají. Svou roli zde má také Adámek - zkouší ho paní učitelka u tabule v nemocničním pokoji. 

Jednou ze známých tváří kampaně se stal i moderátor Petr Suchoň. "Jsem strašně rád, že díky televizi Nova přibyla spousta Dobrých andělů, a já doufám, že ještě další přibývat budou. Já sám jsem nováčkem mezi Dobrými anděly a věřím, že nás bude co nejvíc, protože tato pomoc má velký smysl."

Pomůžete i vy?

V České republice je ročně u 350 dětí diagnostikováno onkologické onemocnění. O finanční pomoc Dobrých andělů zažádá asi 240 z nich. Dobrým andělem se může stát každý. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat.

Často se stává, že v případě závažné diagnózy musí jeden z rodičů opustit ze dne na den své zaměstnání, aby mohl být nemocnému dítěti na blízku. Zatímco příjmy klesnou, výdaje spojené s léčbou postupně rostou. Rodina se tak ze dne na den ocitne ve finanční tísni. "Proto jsou zde Dobří andělé, kteří rodinám dlouhodobě zasílají finanční příspěvky, a to po celou dobu léčby i rekonvalescence," vysvětluje Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL a dodává: "Aktuálně Dobří andělé pomáhají 702 rodinám v celé České republice."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Biologická léčba je lepší než chemo. Ale dražší

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Čerstvé šťávy nejsou všechno, detoxikace začíná v hlavě

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama