reklama

Jak se chránit před komáry? Zaručené tipy!

Jak se zbavit v pergole otravných komárů? Pomůžou elektrické lampy nebo voňavě spirály!

Foto: Profimedia

Zahrada je příjemným místem pro relaxování ve stínu, ale vše se v okamžiku změní v horor, když je vaše venkovní posezení obklíčeno komáry. Podívejte se, jak můžete terasu či pergolu ochránit před nájezdy otravného hmyzu!

V našich zeměpisných šířkách se můžeme setkat až se 45 druhy komárů, kteří jsou aktivní téměř po celý rok. Teď nejspíš pánům začnou cukat koutky, ale v říši hmyzu platí, že mezi otravnější z páru komárů, patří hlavně samičky, které nám sají krev a jsou schopné vyprodukovat téměř nezničitelná vajíčka. Přečtěte si, jak se můžete bránit.

Repelentové spirály

Existují také insekticidní spirály, které postupně odhořívají a do okolí jsou uvolňovány odpuzující látky. Ochrana se snadno používá a ve větru nezhasíná. Balení po deseti kusech vychází okolo 58 Kč.

UV lapače hmyzu

UV světlo nechtěné návštěvníky přiláká a elektroda, která je pod proudem, následně rychle zahubí. Lapač se hodí pro použití v domě, na terase nebo v obytném přívěsu. Nemusíte se bát, provoz je bezpečný a šetrný. Jako ochrana před nenechavými prsty dětí slouží druhá plastová mřížka, která není pod proudem. Cena UV lampy se pohybuje od 300 Kč.

Ultrazvukové odpuzovače

Fungují na bázi frekvence zvuku, jež bodavý nepřítel nesnáší. Jsou to malé krabičky na baterky nebo do elektriky, které vysílají tóny o frekvenci 22-28 Khz. Novinkou zůstává ultrazvukový program, který si na internetu stáhnete do svých notebooků nebo telefonů. Vygenerují tóny, které lidské ucho neslyší, ale hmyz odpudí.

Navlékněte si náramky

Moderní náramky by měli pomoci otravné komáry odehnat. Nečekejte, že jsou napuštěné smrdutým repelentem, většinou jde právě o aromatické bylinky a citrusy, které hmyzu vadí. Fungují místo spreje, který si obvykle stříkáme na oblečení, stačí si je jen nasadit. Měli by vydržet zhruba 10 dní a seženete je v obchodech se sportovními potřebami nebo na internetu asi za 45 Kč.

 

Zapomeňte na chemii, sáhněte po bylinkách

Ať se to zdá možná šílené, na hmyz a hlavně komáry funguje "aromaterapie". Mezi nejúčinnější zbraň patří levandule, která se dá používat několika způsoby. Stačí si ji nasušit a rozmístit po terase či pergole nebo si ji nastrkat do kapsy či se potřít levandulovým olejem. Pozor, nepoužívejte ji v případě, že máte nízký tlak nebo jste v prvním trimestru těhotenství.

Čtěte také: Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly babičky! Co ještě?

Podobně je na tom i máta. Vědci z univerzity v Iowě přišli na to, že její vůně je účinnější než chemické insekticidy. Natrhejte ji a nechte sušit v mističce přímo na stole zahradního posezení. Výborně zafunguje, když listy promnete v ruce, potřete si jimi předloktí a oblast krku. (pozor na alergii)

Co ještě zabírá:

  • citronový olejíček do aromalampy
  • skořice
  • karafiáty
  • rozmarýn
  • starý dobrý ocet
  • meduňka
  • jalovec

Také jste nenáviděli, když vám rodiče foukali cigaretový kouř do vlasů, aby na vás nešli komáři? Ač je to škodlivé, kouř všeobecně komárům vadí. Nemusíte nutně sahat po cigaretách, stačí dým z ohně.

Staré dobré babské rady

  • Sedíte-li venku, namažte se vepřovým sádlem.
  • Kolem posezení vysázejte afrikány nebo rozložte pelyněk.
  • Hmyz nesnáší pach česneku, potřete jim rámy oken či okraje venkovního posezení.

A co vy? Jak bojujete s otravnými komáry, když sedíte venku a grilujete? Své rady a tipy nám pište do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry 

15 vychytávek pro stolování na zahradě

Hubneme při nakupování. Stačí číst!

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama