reklama
 

Jak připravit terasu a pergolu na zimu? Buďte důslední

Jak správně zazimovat terasu? Myslete na podlahu, nábytek i doplňky.

Foto: Thinkstock

Letní počasí se s námi pomalu loučí a je třeba pomalu připravit terasu na nadcházející podzim a zimu. Správná údržba před chladnými měsíci zajistí, že na jaře bude vypadat jako nová. S čím začít?

Využijte hezkých dnů a udělejte na zahradě, co je potřeba. Podle zvoleného materiálu podlahy a nábytku počítejte i s finanční náročností. Nejdražší je péče o dřevěné podlahy a ratanový nábytek. Co vše vás tedy čeká?

Stěhujeme rostliny

Některé stále ještě kvetou, ale pomalu je připravujte na stěhování. Vyberte jim vhodné místo k přezimování. Každý druh vyžaduje jiné podmínky. Některé přezimují v chladu a tmě, jiné vyžadují světlo a vyšší teploty. Ideálním místem jsou chodby s okny, půdy či sklepy s možností větrání. Nemáte-li takové prostory, vyberte pokoj, kde je přes zimu nejchladněji (kolem 19 °C).

Doporučujeme: Inspirujte se: Paletový nábytek do zahrady i interiéru

Většinu květin nemusíte moc zkracovat, jarní řez je pro ně mnohem důležitější. Postačí zastřihnout na 15 cm. Když rostliny přestěhujete, postupně jim ubírejte zálivku (jednou za 14 dní) a pravidelně je kontrolujte, jak se jim daří.

Pozor na podlahu

Dřevěné

Dřevo ve venkovním prostředí podléhá povětrnostním vlivům. Pokud se o něj dostatečně nestaráte, ztrácí původní barvu a praská. V každé škvírce se následně snáz usadí špína, houby, řasy nebo mech. Než udeří sychravé počasí, připravte si speciální přípravky, které povrch vyčistí, a samozřejmě myslete na impregnační olej, ten jej ochrání před deštěm, sněhem a mrazem.

Nejprve z terasy zameťte větší nečistoty a prach. Ideální je podlahu vytřít navlhčeným hadrem a nechat pořádně vyschnout. Teprve pak napusťte olejem.

Dřevoplast

V poslední době se do obliby dostaly podlahy z dřevoplastu. Údržba je o něco jednodušší než u dřevěného povrchu. Opět platí, že se nejprve zbavíme velkých nečistot, které se dají vymést koštětem. Na větší špínu klidně vezměte kartáč, ale používejte jen ve směru prkna. Následně podlahu vytřete čistou nebo mýdlovou vodou. Můžete použít vysokotlakou čističku s tlakem max. 80 barů. 

Dál není třeba žádná péče. "Díky složce vysoce kvalitního polymeru HDPE (high-densitypolyethylen) jsou dřevoplastové terasy odolné i proti náročným povětrnostním podmínkám. Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, pak povrch neklouže, prkno vás brzdí. V případě, že teploty klesnou pod nulu, i na dřevoplastu se utvoří námraza. Povrch ale nijak nezničí," uvedla Zuzana Krucká, marketingová manažerka společnosti WPC - WOODPLASTIC.

Kámen, beton, dlaždice

Nezapomeňte povrch pořádně očistit od mastnot. Postačí vám silnější proud vody z hadice. Pozor na vysokotlaké čističky, mohly by vám z malé prasklinky v kameni udělat pořádný kráter.

Nábytek si zaslouží speciální pozornost

Nejde-li přestěhovat nábytek do zimní zahrady, bude potřebovat náležitě ošetřit, aby vydržel dlouhé chladné měsíce. Přeci si na jaře nechcete kupovat nový.

Kovový nábytek: Má-li ochrannou vrstvu proti korozi, klidně ho nechte venku. Najděte mu místo, kde na něj neprší, a přikryjte ho plachtou.

Plastový nábytek: Pořádně jej omyjte, vystohujte ho a zcela jistě ho chraňte před mrazem. Ideální místo je půda či garáž. Když zůstane venku, bude ztrácet na pevnosti.

Náš tip: 10 vychytávek pro váš balkon

Hliníkový nábytek: Velmi nenáročný na údržbu a přes zimu jen potřebuje ochránit před mrazem a vlhkem.

Dřevěný a ratanový nábytek: Chcete-li mu zachovat jeho původní vzhled, věnujte mu hodně péče. Před zimou ho naolejujte a neskladujte v teplém a suchém prostředí, pak příliš vysychá. Ale na druhou stranu pozor na vlhko. Nevadí mu, jen se musí dostatečně větrat, aby se netvořily plísně.

Na co ještě nezapomenout?

  • Pokud máte markýzy, důkladně je zasuňte do základní polohy, aby byly co nejméně vystavovány povětrnostním podmínkám.
  • Slunečníky a stínící plachty nechte pořádně vysušit na sluníčku a uložte na chráněné místo.
  • Odpojte všechny věci, které byly přes léto v zásuvce.
  • Kovové a plechové doplňky uložte do domu, jinak vám zkorodují.

Jakou podlahu máte na terase vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemyjte se. Tak vám vydrží opálen až do zimy

Léto nekončí. Prodlužte si ho na terase

Kdo si zatančí v 7. řadě StarDance?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama