reklama

Harmonická ložnice v 6 krocích: Barvy, materiál a dál?

Ložnice by měla být místem odpočinku, klidu, relaxace a příjemného pocitu. Jak takové harmonické ložnice dosáhnout? Stačí jen 5 pravidel

Foto: Profimedia.cz

Ložnice by měla být místem odpočinku, relaxace a pohody. Právě tam trávíme téměř jednu třetinu dne a kvalitní spánek je pro náš organismus velmi důležitý.

Každá místnost v domě by měla mít určitá základní pravidla, která nám pomohou cítit se tam příjemně a dobře. Harmonickou ložnici lze vytvořit snadno a pomocí 6 základních tipů a triků.

Hřejivá barva přírody

Příjemný a hřejivý pocit v ložnici nastolíte pomocí jemných tónů. Pokud už si chcete do ložnice zvolit sytou barvu, vždy ji aplikujte pouze na jednu stěnu, a to nejlépe za čelo postele. Když ráno otevřete oči, nebude vás rušit její přítomnost. S výběrem barev se nechte inspirovat přírodními tóny.

  • Vzdušné barvy: Vyčistí hlavu, pomohou od stresu a navozují pohodu. Patří k nim bílá, světle modrá, šedá.
  • Zemské barvy: Povzbuzují emoce a navozují klid. Najdete mezi nimi hnědou, béžovou a zelenou.
  • Vodní barvy: Regenerují tělo, příjemně osvěží, ochladí a zbavují zbytečných starostí. Vodními odstíny jsou modrá a tyrkysová.

Náš tip: 5 nejpopulárnějších ženských doplňků do bytu

Obecně platí, že uklidňující jsou jemné pastelové odstíny. Se žlutou a červenou na stěnách ložnice zacházejte opatrně. Jsou to aktivní barvy, které mohou na některých plochách působit velmi agresivně. Při volbě odstínů stěn berte v úvahu i barevnost nábytku a doplňků. A pro příjemné relaxování je většinou mnohem důležitější následovat vlastní barevná vkus a cit, než podlehnout (ne)moderním trendům.

Dostatek volného místa

Bytový architekti se snaží v ložnici držet co nejčistší a nejvolnější prostor. V  místnosti by nemělo být zbytečně mnoho nábytku a zcela určitě dát pryč velké šatní skříně. Mnohem lepší je, když se vám podaří najít místo na samostatnou šatnu. Pokud si takový luxus nemůžete dovolit, pomoci by měly velké vestavěné skříně, které působí jednotně, celistvě a v momentě, kdy je doplníte zrcadlem, získá ložnice zcela jiný vzhled a prostor.

Kolem postele by měly být jen noční stolky, nejlépe se zásuvkou, abyste celkový harmonický dojem nenarušili zbytečně rozházenými věcmi na poličce. Však to znáte, krém na ruce, kapesníky, brýle, prášky, knížka, je toho nakonec docela dost, že? A jelikož jde o volný prostor, je nutné udržovat v ložnici pořádek. S pohozeným oblečením si poradí sluha.

Správné osvětlení

Zde platí základní pravidlo: Více světel je lepší než jedno. Zvolte do místnosti jedno stropní osvětlení a na noční stolek by určitě měly přijít lampičky. Nikdo nemá rad, když si hned po probuzení musí rozsvítit šíleně silnou stropní žárovku a následně koukat jak angorský králík. Podobně bychom měli také večer postupně zhasnout silné světlo a ještě chvíli vstřebávat příjemný doplněk, v podobě malé stolní lampičky.

Úplně úžasná jsou i doplňková světla na stěně, která vám vykouzlí zajímavý efekt a uvidíte, že jej budete používat častěji, než by vás napadlo. Toto podružné světlo zastoupí led diodové pásky nebo třeba jen solné lampy.

Příjemný a hřejivý pocit

V místě, kde si potřebujeme odpočinout, bychom měli mít kolem sebe příjemné a hřejivé materiály. Není nic lepšího, než ráno vstoupit bosou nohou na měkký a huňatý koberec. Sice to není příliš praktické na uklízení a už vůbec ne hygienické, ale když si pořídíte kusový koberec z vhodného materiálu, můžete ho vyprat nebo ho vzít a pořádně vyklepat venku.

I kvalitní povlečení ovlivňuje váš spánek a odpočinek. Tělo všeobecně přijme lépe přírodní materiály, jsou prodyšné a dobře sají. Ideální je česaná bavlna. bavlněný satén nebo krep.

Doplňky? Ano, ale všeho z mírou

I když slouží ložnice "jen" na přespání a žádné delegace si do nich nevodíte, nějaké vhodné doplňky se hodí i sem. Nezapomínejte na vzpomínkové fotografie, obrázky, svíčky, aroma lampy, měkké polštářky. Ale jak už jsme zmiňovali, je třeba nedělat v ložnici chaos a nepořádek. To platí i pro doplňky. Bohatě postačí tři výrazné věci. Slaďte je barvou, materiálem nebo tématikou.

Umístění postele: Pozor na dveře

Odborníci doporučují, neumísťovat postel k oknu, aby na vás v noci netáhlo nebo kvůli vhodnému přístupu pro větrání či zatahování žaluzií.

Ale už jste někdy přemýšleli o dveřích? Občas za špatný spánek mohou právě ony. Vaše bujná fantazie pracuje a představa, že v nich někdo bude v noci stát, může být pořádně nepříjemná. I šikmina u některých lidí vzbuzuje pocit úzkosti a strachu. Než postel definitivně umístíte, zkuste si tam nejprve jednu noc cvičně vyzkoušet a uvidíte, zda je to právě tak.

Čtěte také: Desatero správného bydlení podle žen

Je jedno, zda máte malinkatou ložnici či palác na sladké sny. Zkuste místnost vylepšit a trochu porovnat a uvidíte, že svému tělu dopřejete klidný a kvalitní spánek.

Vybavili jste si ložnici podle některých z pravidel feng shui či respektujete pravidla světových stran nebo jiná doporučení od bytových architektů? Co je podle vás v ložnici nejdůležitější, abyste se dobře vyspali a ráno se cítili odpočatí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

České zámky na prodej: Tady je aktuální nabídka těch nejlepších

Jak se zbavit roztočů? Pomůže mráz a dostatek světla

Móda na Grammy 2014: Kdo zazářil a kdo šlápl vedle?






reklama
Doporučené recepty
    reklama