reklama

Cibulák: Tradiční porcelán v moderním designu

Kdo by neznal porcelán s cibulovým vzorem. Vždyť cibulák je sběratelskou tradicí. Téměř každý má doma alespoň jeden kousek cibuláku.

Foto: Profimedia.cz

Porcelán s tradičním cibulovým vzorem má za sebou pořádný kus historie. Nyní se opět vrací do povědomí sběratelů a v moderním provedení se snaží upoutat pozornost mladých lidí.

Prof. Arch. Jiří Pelcl se rozhodl, že dekor květu astry, broskví a granátových jablek elegantně přenese na moderní porcelánové doplňky. Jednoduché a čisté tvary zanechávají své historické kouzlo, ale zároveň působí velmi svěže a mladistvě.

Klasický cibulák se stal zajímavým dárkem pro radost i do sbírky. Majitelé si mohou svou sadu rozšiřovat o zajímavé kousky od hrnečků, až po originální doplňky, jakými jsou například cibulové nářadí ke krbu, šicí potřeby či zrcadla.

"Originální cibulák z Dubí je možné kupovat a doplňovat sbírky již přes jedno století ve skoro stále stejné kvalitě. V naší republice je několik výrobců, ale pouze cibulák z Dubí má tak širokou kolekci a možnost neustálého dokupování rozbitých či nových kusů," informuje Ing. Jan Klaška z webu originalcibulak.cz.

Léty prověřená kvalita

Výroba cibuláku v Čechách byla započata roku 1885 v Dubí, v již dříve existující porcelánce. Mohli jste ho poznat podle signatury "Meissen" v oválu s hvězdičkou umístěnou v kontuře pod ním.

Tehdejší majitel zavedl nový technologický postup prováděné dekorace. Místo ruční malby se používaly speciální ocelotiskové desky. Jen ty nejmenší detaily a drobnosti se doplňovaly ručně.

Náš tip: Jak se měnila značka cibuláku, vzpomínáte? 

Až od roku 1895, kdy se porcelánka dostala do rukou nového majitele Bernarda Blocha, se sortiment rozšířil na výrobu moderního zboží, obkladaček a kachlových kamen.

Další vývoj pro cibulák znamená strastiplnou cestu nahoru a dolů. První světová válka porcelánu příliš nepřála a celkový odbyt jde velmi rychle dolů. Nový život vdechl dekoru až rok 1925, aby jej opět zasáhla hospodářská krize 30. let. V roce 1944 je výroba úplně zastavena.

Zpět do českých rukou

Po ukončení 2. světové války se továrna vrací zpět do českých rukou pod vedení J. Šimka a spolu s obětavými zaměstnanci vrací porcelánu jeho lesk a slávu.

Nová etapa startuje v roce 1955, kdy závod začíná spolupracovat s vídeňskou firmou Thun-Hohenstein. Postupně začala rozsáhlá modernizace.

Dodnes se těší velké oblibě. Téměř každý dobře ví, jak takový cibulák vypadá. Jejich sady jsou nedílnou součástí nedělní odpolední kávy v mnoha domácnostech. A důkazem toho, že se jeho jedinečnost dědí po generace, může být i spojení staré české tradice s moderní technikou.

Novinky a akce na trhu s cibulovým vzorem najdete i na Facebooku >>

Motiv astry a stonku s poupětem

Centrálním motivem se stal květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. Při okraji nádob je použita kompozice z broskví a granátových jablek, jejichž způsob stylizace právě připomínal Evropanům cibuli, odtud tedy mylné označení.

Abstraktnější vyjádření námětu spojené s dobovou rokokovou ornamentikou lze přičítat malíři porcelánu J. D. Kretschmarovi, který působil v míšeňské manufaktuře.

Doporučujeme: Cibulákové kousky v moderním designu najdete ZDE >>

Na začátku byly všechny plody umístěné na praporu či okrajovém pásu otočeny směrem dovnitř nádoby. Až později se střídavě obracejí ven a zpět.

Moderní design pro mladé zákazníky

Cibulák se může pochlubit úplně novou a moderní řadou Bohemia, za kterou stojí Prof. Arch. Jiří Pelcl. Jeho práce je jednoduchá, čistá a pomůže mladým lidem, poznat tradiční cibulový vzor v novém kabátě.

Máte i vy doma svoji sbírku cibuláků? Kolik designových doplňků s tímto modrým dekorem se v ní ukrývá? Který kousek máte nejraději? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: originalcibulak.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Iva Hüttnerová: Jak bydlí herečka ze seriálu Ordinace?

Velká galerie retro nábytku: Který se vám líbí?

Co vznikne z opuštěných stanic metra? Bazén, bar, disco


reklama
reklama
reklama