reklama

Bydlení budoucnosti: Budeme takhle žít už za pár let?

Francouzská firma Vincent Callebaut Architects by v budoucnu ráda postavila tento dům, využívající několik ekosystémů, v čínském městě Shenzhen (Šen-čen).

Foto: Profimedia.cz

Francouzská firma Vincent Callebaut Architects by v budoucnu ráda postavila tento dům, využívající několik ekosystémů, v čínském městě Shenzhen (Šen-čen).

Architekt Vincenta Callebaut je vizionář, jehož futuristické, estetické, pokrokové návrhy získaly mezinárodní ohlas a uznání na poli ekologické architektury i u ekologicky smýšlející veřejnosti. Vincentovy návrhy totiž dalece přesahují "obyčejnou" architekturu.

Dnes představujeme jeden z jeho posleních návrhů, jenž by měl být v budoucnu realizován v čínském městě Shenzen.

Proč zrovna v Číně?

Důvody jsou logické, považte... Před 30 lety pouze jeden Číňan z pěti žil ve městě, zatímco dnes představují obyvatelé čínských měst necelých 52 % z celkového počtu 1 347 miliardy lidí. To ale není všechno.

Již v roce 2020 má v čínských městech žít více než 800 milionů obyvatel, což znamená, že v 221 městech se bude tísnit minimálně 1 milion lidí a ve 23 čínských městech jich bude žít více než 5 milionů. Do roku 2030 se do měst přesune více než 75 % čínské polulace.

Budovy s pozitivními energiemi se musí stát normou

Města jsou v současné době odpovědná za 75 % celosvětové spotřeby energie a zároveň produkují 80 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Moderní města jsou tedy ultra-energeticky náročná a také závislá na "dovozu" bohatství a přírodních zdrojů na jedné straně, a na vývozu znečištění a odpadu na straně druhé.

Podle Vincenta Callebaua se této smyčce energetických toků lze vyhnout tím, že se bude věnovat zvýšená pozornost repatriaci krajiny, hospodaření v centru měst, vytvořením tzv. zelených plic a implantací větrných a solárních elektráren do tzv. farmscrapers ve svislých podlaží . Energetické zdroje, ale například i výroba potravin z vlastních zdrojů tak bude včleněna přímo do centra bytových komplexů. 

Náš tip: Unikátní projekt: Plující hotel, v němž přežijete konec světa!

Šest neuvěřitelných, futuristických budov zvaných  "farmscrapers" geniálně kombinujících několik ekosystémů s chytře navrženými kancelářskými jednotkami a bytovými apartmány si prohlédněte v naší galerii.

Čtěte také: Atraktivní domy z odpadu: Genius loci a soběstačnost

"Dnes se díváme na architekturu z nových úhlů. Snažíme se jít dál, ve srovnání s pravidly, které byly stanoveny našimi předchůdci. Pojímáme architekturu nejen jako repliky z minulosti, ale snažíme se vymýšlet reaktivní architekturu, která může mít vliv na životní prostředí, která může do měst znovuzačlenit přírodu a nové technologie," říká architekt.

Jak by se vám líbilo žít v něčem podobném?

Budete takhle žít za pár let či desetiletí. Je to cesta dopředu, nebo tyto a podobné koncepty lidi naopak odradí a motivují k cestě proti trendům doby - tedy ke stěhování zpátky do malých měst a na venkov?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální zahradničení? Zkuste záhony z palet!

Nejlepší česká vína pro rok 2013

Pravidla pánského oblékání podle slavného návrháře

reklama
Doporučené recepty
    reklama