reklama

Bazény pod střechou: Užijte si léto naplno

Když už si na zahradě pořídíme bazén, chceme v něm během léta trávit co nejvíc času. Počet koupacích dní si snadno navýšíme, pokud si ho necháme zastřešit. Teplotu bazénu tím zvýšíme v průměru až o osm stupňů.

Foto: iStock

Zastřešení bazénů je veskrze praktickou záležitostí. Kromě vyšší teploty přináší zároveň i úsporu nákladů na vytápění, úsporu výdajů na bazénovou chemii, úsporu času na údržbu. Díky zastřešení do bazénu nespadnou děti ani domácí mazlíčci.

V zakrytém bazénu si můžete užívat plavání v soukromí. To v případě, že na vás jde vidět například ze sousedovy zahrady. V létě si zastřešením také podstatně snížíte odpar vody. Designově si navíc můžete vybrat takové zastřešení, které zapadne do rázu vaší zahrady.

Ohledně teploty vody je třeba ještě dodat, že správným zastřešením ji můžeme dokonce regulovat. Vyšší teplota vody je příjemná, při tropických vedrech se ale může vyšplhat příliš vysoko. Málokdo ví, že dlouhodobé přehřívání vody pod zastřešením nad 30 stupňů Celsia může vést k poškození technologických součástí filtračních jednotek, zvyšuje spotřebu bazénové chemie a zvyšuje i riziko zhoršení kvality vody.

Proto na trhu najdeme i taková řešení, která umožňují přiměřeně regulovat přístup čerstvého vzduchu k hladině bazénu, aniž by bylo nutné celé zastřešení ponechávat otevřené a riskovat například to, že do bazénu spadne dítě. "U zastřešení s tímto systémem se využívá princip, kdy spodní část nasává chladnější vzduch a v horní části uniká ohřátý vzduch ven, čímž dochází k neustálé cirkulaci vzduchu. Tak se pod zastřešením vytvoří optimální teplotní klima," popisuje systém AirFresh Pavel Tuček, obchodní ředitel společnosti Alukov, která se specializuje na zastřešení teras, bazénů i vířivek.

Na výběr je celá řada tvarů střech i jejich otvírání. Bazén můžete zakrýt skutečně nízkou střechou, například necelý metr vysokou. Na trhu jsou ale i zastřešení tak vysoká, že se pod nimi můžete převléknout, pokud už není například venku příliš vlídné počasí. Zakrytí bazénu může být instalované napevno, obvyklejší variantou jsou ale kolejnice, kdy se dá zastřešení kdykoli a jednoduše odsunout pryč. Jednotlivé segmenty konstrukce zajíždějí zpravidla teleskopicky do sebe, a bazén tak máte možnost otevřít zcela a nebo jen částečně.

A o jaké typy je největší zájem? "V současné době pozorujeme dva trendy - jednak co nejnižší zastřešení, která nezmění dosavadní charakter zahrady, nebo naopak vysoká zastřešení, ze kterých se stává dominanta prostoru a slouží i pro posezení kolem bazénu," říká Kamila Boušková z firmy Albixon, českého výrobce bazénů a zastřešení.

Uzamykatelnost (tak, aby se vám dovnitř nechtěně nedostaly děti) a možnost přečkat zimu znamená také výraznou ochranu a prodloužení životnosti bazénu i jeho systému.To platí pro všechny typy zastřešení od ultranízkých až po vysoké i ty podchozí. Navíc zastřešení není náročné na údržbu. Vystačíte si s opláchnutím čistou vodou. "Pokud dodavatel připraví zastřešení na míru, tak může perfektně ladit s domem i s okolní zahradou a žádnou nevýhodu nevidím," je přesvědčen Pavel Tuček.

Na co si dát pozor

Vyhněte se levným zastřešením, kde nejsou profily například ani nalakované. Dlouhou životnost a hlavně funkčnost celého zastřešení zajistí nerezové součástky a polykarbonátové výplně. Zákazník by si měl také prohlédnout průřezy profilů. Obecně lze říci, že čím těžší zastřešení je, tím více je tam hliníku, a tím je zastřešení bytelnější.

Co se týče ceny, velice záleží na modelu, velikosti a výbavě zastřešení. Pro bazén klasického rozměru šestkrát tři metry, počítejme, že se kvalitní zastřešení pohybuje od 80 tisíc korun.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama