reklama

Smrtící trio tlak, tuk a cukr: Nová převratná léčba!

Vysoký tlak, cukrovka a zvýšené hladiny krevních tuků - každá z těchto nemocí je nebezpečná sama o sobě. Dohromady tvoří smrtící trio zvané metabolický syndrom.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšené hladiny krevních tuků - každá z těchto nemocí je nebezpečná sama o sobě. Dohromady tvoří smrtící trio zvané metabolický syndrom.

Léčba tolika zdravotních komplikací najednou je složitá a pokusy o zlepšení často selhávají. V pražské Nemocnici Na Homolce nedávno zahájili kardiologové světově ojedinělou klinickou studii, která by do terapie metabolického syndromu mohla přinést zásadní obrat.

Když vůle nestačí

Pacientům, kteří splní kritéria pro vstup do této studie, kardiologové přeruší aktivitu maličké části autonomního nervového systému v těle - takzvaných celiakálních ganglií. Jsou to malé shluky nervových buněk, nacházející se v oblasti břicha kolem celiakální tepny. Ta odstupuje od břišní aorty a zásobuje okysličenou krví řadu orgánů, včetně žaludku, slinivky a především střeva.

Doporučujeme: Téma: Obezita a její komplikace

Lékaři předpokládají, že právě tato část autonomního nervového systému hodně přispívá ke zvyšování krevního tlaku.. Výsledkem má být obrovský přínos pro zdraví: snížení krevního tlaku, zlepšení cukrovky a jako bonus zhubnutí.  Zatímco vůle s autonomním nervovým systémem neudělá nic, cílené chirurgické, ale i minimálně invazivní zákroky na nejrůznějších úrovních jeho struktur dokážou neuvěřitelné věci. .

"Autonomní, neboli vegetativní nervový systém se podílí na regulaci veškerých pochodů v organismu, které nemůžeme ovlivnit vlastní vůlí. I kdybychom sami u sebe chtěli například zpomalit srdeční tep, snížit tlak krve či donutit trávení, aby pracovalo jinak, než funguje, nepovede se nám to," vysvětluje MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC,  primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce

Postup "zvenčí" je šetrnější

Při deaktivaci, neboli ukončení funkce celiakálních ganglií, tým pod vedením profesora Neužila ověřuje použití zevního ultrazvukového zdroje. "Princip metody spočívá v destrukci celiakálních ganglií za pomoci vysoce fokusovaného, tedy cíleného ultrazvuku s proměnlivým ohniskem. Jedná se o minimálně invazivní katetrizační postup, který je pro pacienta na rozdíl od jiných technik - otevřených operací či opichu ganglií pod kontrolou rentgenu - velice šetrný," vysvětluje lékař.

Výkon probíhá tak, že lékaři zavedou pacientovi cévní cestou speciální katetr, vybavený senzory, přesně do místa celiakální arterie, okolo něhož se nalézají celiakální ganglia. K bedrům nemocného se poté přikládá přístroj, který vnímá. senzory na katetru. Pak počítačově vyhodnotí jejich polohu a přes kůži přesně zacílí silné ultrazvukové vlny, které celiakální ganglia bezbolestně zničí.

Obézní zhubnou

"Výsledkem by mělo být nejen zásadní úprava krevního tlaku, ale i příznivé ovlivnění dalších metabolických procesů v těle," zdůrazňuje profesor Neužil.

Celiakální ganglia jako součást autonomního nervového systému mají prvořadý vliv také na trávení, protože ovlivňují pohyb střev a tím i vstřebávání živin. Po destrukci ganglií se zrychlí střevní činnost, a tím i postup stravy trávicím systémem. Střevní stěna proto nestačí dostatečně dobře zpracovat živiny a obézní lidé hubnou.

Výsledky jsou pozitivní

Změna by měla nastat i v činnosti slinivky břišní, přesněji jejích buněk, které produkují inzulín. Stejně tak se předpokládá zlepšení hospodaření s tímto hormonem v organismu a úprava citlivosti cílových tkání vůči inzulínu, což ochrání orgány před nežádoucími vlivy cukrovky.

Kardiologové v Nemocnici Na Homolce provedli v rámci studie zatím tři tyto zákroky. Snižování krevního tlaku je už patrné, další parametry budou lékaři vyhodnocovat. Pro další zákroky vybírají vhodné pacienty. Ti za léčbu nic nehradí, vše je financováno v rámci klinické studie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama