8 kroků, jak bezpečně přesadit orchidej!
Orchidej je třeba jednou za čas přesadit. Podívejte se na 8 kroků, jak postupovat, abychom rostlinu neponičili.
Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Potřebují pravidelnou péči, což zahrnuje i přesazování jednou za dva roky. Připravili jsme pro vás 8 korků, jak je přesadit, abyste jim neublížili.
Nemusíte se obávat, protože ve skutečnosti je přesazování křehce vypadajících orchidejí celkem snadné. Podívejte se na stručný návod.
Co je potřeba
- přesazovaná rostlina
- konev s vodou
- květináč (průhledný)
- skořice
- sterilní nůžky
- speciální substrát
Pusťte se do toho
- Celou orchidej namočte na několik minut, odstraňování květináče bude o to jednodušší.
- Uchopte ji ze spodu za listy a jemně ji vytáhněte. Po odmočení by to mělo jít velmi snadno. Jen dávejte pozor na kořeny, které vyčuhují nad směs.
- Po vyndání z nádoby, rostlinu opatrně uchopte a zaléváním odstraňte veškerou hmotu z prostoru mezi kořeny. Konvicí s vodou zalévejte do posledních zbytků starého substrátu.
- Následně zkontrolujte kořeny. Tam, kde se rozpadají, je zastříhněte sterilními nůžkami a zasypte skořicí. V tomto případě funguje koření jako ochrana před průnikem nemoci do choulostivých kořenů.
- Připravte si novou nádobu, která by měla být o něco větší, než předchozí obal, nejlépe o cca 2-3 cm). Nesmí být zase úplně obří, protože pak by se ho květina snažila vyplnit kořeny a vůbec by vám nekvetla.
- Na dno dejte trochu substrátu určeného speciálně pro orchideje. Vložte ji do květináče a držte po celou dobu, co budete okolo dávat další zeminu. Pečlivě volný prostor kolem rostliny vyplňte a nakonec jemně směs zamáčkněte.
- Důkladně zalejte a umístěte ji na místo s dostatkem nepřímého světla.
- Přesazujte na konci jara nebo začátkem léta, těsně před započetím rašení nových výhonků a růstu květiny samotné.
Správný výběr substrátu
Někdo dává přednost vlastnoručně namíchané směsi. Každý pěstitel by měl brát ohled na druh orchideje a vše připravit dle jejich nároků. Zemina musí obsahovat dvě složky, mech (ideálně nastříhaný rašeliník, nebo bělomech sivý) a piniovou kůru, kterou lze koupit ve většině dobře zásobených obchodů.
Čtěte také: Jak správně pečovat o orchidej aneb Klenot za oknem
Netroufnete-li si, kupovaných substrátů je velký výběr, ale pozor na kvalitu. Důležitým ukazatelem kvality, je stejnost velikosti všech složek.
Přihnojování
Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Pokud jsme ve vegetačním období (březen-září), zvolte přihnojenou zálivku 1x za 14 dní. Jednoduchá aplikace přímo na listy a vzdušné kořeny zajistí okamžitý příjem živin. Za péči se odvděčí královsky, pokvete bohatě a velmi dlouho!
Rady na závěr
- Přesazené a zalité rostliny držte vždy v teple. I nepatrné poranění se při nižších teplotách může po zalití stát spouštěčem hnilobného procesu.
- Měsíc po přesazení nehnojte. Čistá voda a kvalitní zemina nejlépe pomohou oslabeným kořenům dostat se zpět do formy.
- Rostlinu po přesazení pečlivě sledujte. Orchidej by měla viditelně pookřát, objevují se nové kořenové špičky, přirůstají listy či květní stvoly. Pokud se tak neděje, nebojte se květinu znovu vyndat a překontrolovat kořeny. Při včasném zásahu se brzy vzpamatuje.
zdroj: jaktak.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Inspirujte se: Barevné a voňavé rostliny do truhlíků
Paletový nábytek na zahradu i do interiéru
Jak vybrat zmenšující podprsenku, aby opravdu seděla