reklama

10 věcí, které vám nikdo neřekl o vašem prvním bytě

Přestěhovali jste se do svého prvního vlastního bytu a jste přímo zděšení, co vše je třeba udělat, koupit nebo zařídit? Máme pro vás 10 věcí, které vám nikdo o vašem prvním bytě neřekl.

Foto: Thinkstock

Konečně bydlíte ve svém vlastním bytě, nemáte za zády rodiče a chystáte se užívat si svůj život a ono, ejhle! Najednou je třeba nakoupit, zařídit, udělat, opravit. Je toho hodně, že? Připravili jsme pro vás 10 věcí, které vám nikdo o vašem prvním bydlení neřekl.

Být samostatný. To je věc, po které toužíme snad už od střední školy, ale kdo si to nezkusil a jede hned naostro, může být nemile překvapený, kolik toho najednou nese na svých bedrech.

1. Chcete-li komfort, zaplaťte si

Čekali jste za své peníze větší luxus? Pak věřte, že pronajmout si nemovitost je hodně finančně náročné a ne vždy vám vaše úspory vystačí na to, co jste si vysnili.

Čtěte také: Jak ušetřit za topení na poslední chvíli? Poradíme

Víme, že jste toužili po bytě 2+1, ale každý čtvereční metr navíc, stojí peníze. S tím jsou spojené i energie na vytápění a chod celé domácnosti. Proto je lepší si pro začátek pořídit něco menšího, kde se spolubydlícím či partnerem sice budete trochu mačkat, ale alespoň vám každý měsíc nevykrvácí peněženka.

2. Připravte si doklady a 3 nájmy

Většina majitelů nemovitostí po vás bude chtít doklad o tom, že pracujete a vyděláváte si peníze. S velkou pravděpodobností bude třeba složit dopředu alespoň dva nebo tři nájmy. Pokud tedy chcete hned bydlet, obstarejte si vše potřebné.

3. Pořiďte si krabice

Stěhování není jednoduchá záležitost, a pokud jste se z domu nerozhodli vyrazit jen s jednou kytkou, pořiďte si hromadu krabic, budou se vám jistě hodit. Všechny věci si do nich ukládejte systematicky, protože je v novém bytě nevyložíte hned najednou a druhý den byste mohli hledat třeba sako či oblíbenou sukni do práce. Chce to systém, popsat krabice a udělat si seznam.

4. Než začnete s vybavováním, použijte metr

Že existují atypická okna, dveře, postel, prostě vše, jistě víte, proto, než vyrazíte nakupovat ložní prádlo, žaluzie kvůli zvědavé sousedce nebo záclony, určitě si vezměte do ruky metr a vše si dobře přeměřte.

5. Návštěva si nenosí toaletní papír

Nechávejte si měsíčně stranou peníze na drogerii. Nespoléhejte na to, že si toaletní papír návštěvy přinesou s sebou, a pokud jste dívka nebo s ní bydlíte, spotřeba toaletního papíru bude o hodně větší, než si vůbec dokážete představit.

6. Věci, které vám zatím nechyběly

Existuje plno doplňků a pomocníků, které se vám v bytě budou hodit. To si uvědomíte až ve chvíli, kdy je budete nejvíc potřebovat. Zkuste proto spolknout svoji hrdost a poptejte se rodičů či kamarádů, kteří mají s bydlením zkušenosti. Na babičku raději zapomeňte, ta vám nabalí i to, na co v životě nesáhnete a pro jistotu dvakrát.

Náš tip: 5 nejpopulárnějších ženských doplňků do bytu

7. Musíte něco jíst

Do teď jste si kupovali jen věci, na které jste měli chuť? Teď musíte zajít do obchodu nakoupit základní potraviny, které se vám budou hodit při přípravě snídaně, oběda i večeře. Počítejte s tím, že utratíte víc, než při nákupu brambůrků a piva.

S tím souvisí i zásobování. Hodně věcí lze nakoupit dopředu, ale potraviny jako pečivo, rychle tvrdnou a plesniví. Smiřte se s tím, že do obchodu zavítáte častěji

8. Máte-li spolubydlícího, budete překvapeni

Nespoléhejte na to, že na vás bude v lednici čekat váš oběd. Když s někým bydlíte v jednom bytě, je možné, že vám najednou dojde mléko nebo se naopak zaplní lednice cizím obsahem a vy si do ní neuložíte ani svačinu do práce. Domluvte se raději předem, kdo a co bude využívat a za jakých podmínek.

Náš tip: Harmonická ložnice v 6 krocích: Barvy, materiál a dál?

Dalším extrémem je sprchování. Chcete-li si umýt hlavu, nejprve se ujistěte, že váš spolubydlící nevyplácal všechnu vodu. Není nic nepříjemnějšího, než se ráno namydlit a pak zjistit, že teče jen ledová.

9. Budete zvládat drobné katastrofy?

Jednou bydlíte ve vlastním bytě, pak není nic divného, že drobné opravy a katastrofy byste měli zvládat opravit a vyřešit. Pokud si neporadíte s ucpaným záchodem, či prasklou žárovkou, vždy máte možnost zkusit dohnat správce budovy, ale počítejte raději s tím, že zrovna nebude mít čas.

A většinou to dopadá tak, že když se něco pokazí, tak pořádně a nebo hromadně. Tím si buďte naprosto jistí. Mějte proto v pohotovosti telefonní čísla na havarijní služby.

10. Uklízení je nekonečný příběh

I když budete pyšní, jak jste si svůj byt krásně uklidili, za pár hodin se to nejspíš vrátí do původního stavu, obzvlášť, pokud nebydlíte sami. Kalendář s rozpisem uklízecích služeb by se mohl hodit.

Co vás nejvíce překvapilo či zaskočilo, když jste se poprvé přestěhovali do svého bytu? Chtěli jste se někdy vrátit domů? Pomáhali vám v začátcích rodiče nebo to bylo čistě jen na vás? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

České zámky na prodej: Tady je aktuální nabídka těch nejlepších

25 věcí, kterým rozumí jen ženy, a muži je nechápou

Test na logické slovní úlohy: Zapotíte se!









reklama
reklama
reklama