reklama

Jak ušetřit za topení na poslední chvíli? Poradíme

Většina z nás platí zbytečně vysoké náklady za tepelnou pohodu. Po vyúčtování topné sezóny se pak nestačíme divit, na kolik nás vyjde. Jak vhodně snížit náklady?

Foto: Isifa/Thinkstock

Většina z nás platí zbytečně vysoké náklady za pohodu v teple domova. Po vyúčtování topné sezóny se pak nestačíme divit, na kolik nás vyjde. Náklady lze snížit vhodnou rekonstrukcí, na tu však není ideální doba. Jak ušetřit za topení na poslední chvíli?

Nemusíme doma chodit v zimní bundě a ponožkách, stačí provést několik malých úprav a opatření, díky kterým ušetříme peníze za topení. My pro vás máme pár zajímavých tipů a rad, jak peníze za topení, nechat hezky v domácím rozpočtu a nevyhazovat je z okna.

Kolik protopíme?

Více než polovina majitelů rodinných domů podle průzkumu zaplatí za vytápění více než 24 000 Kč ročně. U každé desáté domácnosti přesahují roční náklady dokonce 48 000 Kč, což už pořádně zatěžká peněženky. U majitelů bytových jednotek se roční náklady za vytápění pohybují většinou nad 12 000 Kč a každá desátá domácnost zaplatí více než 24 000 Kč ročně.

„Zajímavý je i fakt, že 14 % majitelů bytů své náklady na vytápění nezná. Nemají přehled, kolik ročně zaplatí a kolik by mohli ušetřit," doplňuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Čtěte také: Jak vyčistiti televize, monitory a klávesnice. Poradíme

Většinou jde o náklady zbytečně vysoké, které lze snížit vhodnou rekonstrukcí. Jenže teď není ta pravá doba na výměnu oken, zateplení domu nebo modernizaci topného systému; tedy na řešení, která šetří výdaje za energii nejvíce. Nezbývá nám nic jiného, než počkat s rekonstrukcí na jaro. Zatím můžete využít některé tipy, díky kterým ušetříte v topné sezóně i na poslední chvíli.

Utěsněte okna a dveře

Pokud máte stará okna a nestihli jste je v létě vyměnit za nová a účinnější, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění. Zabráníte tak tepelným ztrátám a ušetříte náklady na vytápění.

Nezapomeňte utěsnit i spáry v oknech. Zkontrolujte i vstupní dveře, a pokud vám teplo uniká, pořiďte si speciální práh s těsněním. S tím vám pomohou ve specializovaných prodejnách. Ověřte kvalitu dveří do sklepa a na půdu, aby vám teplo z obytných místností zbytečně neutíkalo. Úniku skrz okno zabraňují i žaluzie, venkovní samozřejmě více, než ty vnitřní. Díky nim omezíte také příchod studeného vzduchu zvenčí.

Regulace teploty

Jednotlivé místnosti v domě nebo v bytě zbytečně nepřetápějte, vyhazujete tak spoustu peněz. Radiátory nahřívejte opravdu jen tolik, kolik potřebujete a teplotu v jednotlivých místnostech regulujte. Automatická regulace vám totiž může uspořit pět až sedm procent nákladů, navíc když v nějaké místnosti snížíte teplotu o jeden stupeň, ušetříte pět až šest procent energie.

V dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni může být o dva stupně méně a na chodbách teplotu ještě více snižte. Pro spaní je vhodných 17 °C. Když odcházíte z domova, topení nevypínejte. Stěny chladnou a pro dosažení požadované teploty pak spotřebujete mnohem více energie.

Automatická regulace je poměrně finančně náročná, ale určitě se vyplatí zainvestovat. Pokud si správně nastavíte jednotlivé místnosti, váš rodinný rozpočet vám jedině poděkuje.

Starejte se o radiátory

Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. V opačném případě radiátory špatně topí. Vzduch může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Náš tip: Jak na skvrny: Babské rady i vhodné prostředky!

Radiátory také nezakrývejte dlouhými závěsy a záclonami. Tvoří totiž bariéru, přes kterou se teplo nedostane do místnosti. Nestavějte před ně ani žádný nábytek či bytové doplňky, které pak brání proudění teplého vzduchu do prostoru. Zároveň utírejte prach z radiátorů a nesušte na nich prádlo, snižujete tak jejich výkonnost.

Větrejte krátce, ale intenzivně

Pokud nechcete, aby vám teplo unikalo ven okny, větrejte krátce, ale pořádně. Nenechávejte otevřené okno jen na ventilaci. Zbytečně tak ochlazujete vnitřní stěny, které pak musíte znovu draze vytápět. Jednoduše otevřete okno dokořán a udělejte průvan. Správné větrání je důležité pro vaše zdraví i pro udržení optimálních podmínek v domě nebo bytě. Intenzivní větrání v zimě by mělo být pět až deset minut.

Rekonstrukce, boj proti tepelným ztrátám

Díky malým opatřením, můžete příjemně ušetřit téměř okamžitě. Abyste však snížili výdaje za energie výrazněji, zvažte vhodnou rekonstrukci. Když už jste se nestihli připravit na letošní topnou sezónu, můžete to napravit příští rok.

„Náklady za energie můžete ušetřit například zateplením fasády, výměnou oken či modernizací topného systému. Vhodná rekonstrukce vám sníží výdaje za energie až o 70 %," dodává Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Počáteční investice do rekonstrukcí sice nejsou nejnižší, ale díky následné úspoře mají velmi rychlou návratnost. Navíc šetříte už od momentu realizace dané rekonstrukce. Kdo by to neuvítal?

Udělali jste i vy nějaká vhodná opatření, abyste ušetřili za teplo? Snažíte se dodržovat podobné zásady, abyste zbytečně nevyhazovali peníze z okna? Na kolik běžně vytápíte váš dům? Je to různé podle místností? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

České zámky na prodej: Kupujte, jsou za hubičku!

Nejkrásnější africká kavárna plná potrubí a retra

Jak pečovat o pračku a sušičku, aby dlouho vydržely?

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama