reklama

Brýle nejsou jen módní doplněk. Jak vybrat ty správné? Ptali jste se on-line

V módě jsou vlastně všechny typy brýlí. Ty levné však raději nechejte v tržnici, pár ušetřených korun nestojí za poškození zraku, radila v on-line rozhovoru optometristka Bc. Petra Ustohalová.

Foto: Thinkstock

Brýle mají i v dnešní době mnoho výhod proti kontaktním čočkám, potvrdila odbornice v dnešním on-line rozhovoru. Každý si může vybrat takové, které mu budou slušet, ale které také budou vyhovovat požadavkům na zdravé vidění. 

Náš host - Bc. Petra Ustohalová radila, jak vybírat skla s ohledem péče o zrak. Například u dětí nejčastější chybou bývá špatně zvolená velikost obruby a tvar skel. "Můžete si vybrat špatný materiál - málo pružný. Rodiče velmi často nevědí o možnostech nerozbitných brýlových čoček (trivex) či o možnosti mít na čirých čočkách 100% UV filtr (omega max UV). Optik by Vám měl samozřejmě poradit co nejlépe a využít svoje zkušenosti, aby Vaše dítě mělo co nejlépe zvolené brýle," vysvětlila zkušená optometristka.

Popsala také výhody skel, která jsou sice čirá, ale přesto poskytují spolehlivou ochranu proti UV záření stejně jako kvalitní sluneční brýle.

Uvažujete o multifokálech? Nemusí být drahé

Hodně jste se ptali na multifokální skla, která umožňují mít jedny brýle na blízko i na dálku. Bc. Ustohalová rozptýlila časté obavy, že by snad poškozovaly zrak. Podle ní je to právě naopak.

"Multifokální brýle Vám určitě zrak nezkazí, naopak oko funguje naprosto relaxovaně a nebudete zaznamenávat únavu očí po celodenní koukání. Pokud Vás nebaví přehazovat brýle do dálky, na PC a na čtení, je pro Vás toto vhodná alternativa." uvedla v jedné z svých odpovědí.

Zajímat vás určitě bude, že naše odbornice potvrdila kvalitu českých skel, které jsou levnější než ty zahraniční, ale rozhodně nejsou horší. 

Vysvětlila také, jak dochází k častému problému, že v optice naměří jiné hodnoty než předtím oční lékař v ordinaci. Rozhodně však doporučila jako první návštěvu oftalmologa. 

Dotazů se obvykle sejde víc, než je v silách našich odborníků v daném čase zodpovědět. Proto se, prosím, podívejte, zda váš problém už nebyl vysvětlený v odpovědi na dotaz jiného čtenáře. 

Naše odbornice

Bc. Petra Ustohalová, optometristka

Vystudovala obor optometristy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracuje v Oční optice Horní Počernice jako optometrista a manažer sedmi poboček optik, na střední škole vyučuje přístrojovou optiku. Její práce je zároveň jejím koníčkem a dělá jí radost, že může svým klientům pomáhat lépe vidět.

Spolupracuje se společností Omega Optix, která je největším výrobcem a distributorem brýlových čoček v ČR.

Všechny odpovědi Bc. Petry Ustohalové najdete pod článkem

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
evik
| 13. 4. 2016
Jsou multifokální brýle zdravé? Nebo kazí oči? Obvykle věci, které mají víc funkcí najednou, nejsou nic dobrého. děkuji za odpověď.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, Multifokální brýle Vám určitě zrak nezkazí, naopak oko funguje naprosto relaxovaně a nebudete zaznamenávat únavu očí po celodenní koukání. Pokud Vás nebaví přehazovat brýle do dálky, na PC a na čtení, je pro Vás toto vhodná alternativa. Máme s multifokálními brýlemi dobré zkušenosti.
?
Anička
| 13. 4. 2016
Dobrý den, je mi něco přes třicet a pracuji celodenně u PC. Nejen, že mě bolí záda, ale poslední dobou mě i pálí oči a večer vidím jakoby rozmazaně. Mám -4 dioptrie, střídám brýle s kontaktními čočkami. Můžete mi poradit, co pro svůj zrak mohu udělat? Děkuji a přeji pěkný den!
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, jste ve věku, kdy stále ještě nemáte tzv. vetchozrakost, ale Vašemu oku může nestálá práce unavovat svaly v oku. Na trhu jsou již brýlové čočky, které Vám umožní sval na práci do blízka a PC zrelaxovat a umožnit tak celodenní komfortní vidění. Zákazníkům doporučuji např. brýlové čočky Relaxsee či Exact Smart. Už z názvu brýlové čočky je zjevné, že jsou právě uzpůsobeny pro zákazníky, kteří celý den pracují na PC, do blízka či jen chtějí, aby jejich oči mohli bez známek únavy používat celý den.
?
Izabela
| 13. 4. 2016
Zaznamenala jsem, že existují čiré brýle s UV ochranou. Chtěla bych se Vás zeptat, zda jsou vhodné i do interiéru? Nebo může oko tzv. zchoulostivět, když budu brýle s UV filtrem nosit stále? A chrání tyto čiré brýle zrak spolehlivě?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, ano na trhu se již objevily brýlová skla, která jsou čirá, ale mají povrchovou vrstvu, která jim zajišťuje 100% ochranu před UV a to i ze zadní strany čočky. Oko určitě nezchoulostiví, naopak je chráněno. Jelikož se dožíváme stále vyššího věku, musíme oči o to intenzivněji chránit.
?
radek
| 13. 4. 2016
dobrý den, jaké chyby můžu s velkou pravděpodobností udělat, když kupuju brýle dítěti (7 let).

díky, Radek
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, nejčastější chybou bývá špatně zvolená velikost obruby a tvar skel. Můžete si vybrat špatný materiál - málo pružný. Rodiče velmi často nevědí o možnostech nerozbitných brýlových čoček (trivex) či o možnosti mít na čirých čočkách 100% UV filtr (omega max UV). Optik by Vám měl samozřejmě poradit co nejlépe a využít svoje zkušenosti, aby Vaše dítě mělo co nejlépe zvolené brýle.
?
Jindřiška
| 13. 4. 2016
Je rozdíl mezi skly, které jsou "naše" levnější než cizí dražší ?
V pútice mi vždy napřed nabídnou ty nejdražší.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, mezi cizími i našimi nemusí být žádný rozdíl, záleží co jako zákazník upřednostňujete, kolik chcete do svých brýlí investovat a zda máte specifické požadavky, které od brýlí požadujete. Rozhodně bych neřekla, že skla českého výrobce jsou horší než zahraniční.
?
Filip
| 13. 4. 2016
Nebyl jsem asi 10 let u očního lékaře a nyní potřebuji nové brýle. Mám si zajít nejdřív k očnímu lékaři nebo mi zvládnou správně přeměřit oči i v optice?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, určitě by jste si měl zajít k očnímu lékaři. Oční lékař Vaše oko vyšetří důkladně co se týká očních chorob, zkontroluje stav očního pozadí atd. Optometrista v optice perfektně naměří dioptrie do Vašich brýlí, ale zda máte šedý zákal či např. jiné onemocnění již Vám diagnostikovat nemůže. Zkuste zajít k oběma odborníkům a budete spokojený po všech stránkách.
?
Dana
| 13. 4. 2016
Dobrý den.Mám astigmatismus,potřebuji brýle pouze na dálku.Pani doktorka mi nabídla multifokální brýle.Na čtení apod.brýle sundavám.Mohla byste mi prosím říct pro a proti.Pokud si je pořídím,nebudu už muset zaostřovat,jak musím,když brýle sundám?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, paní doktorka Vám chtěla nabídnout možnost vidět na všechny vzdálenosti bez nutnosti sundavat brýle a neustále doostřovat. Pokud máte astigmatismus určitě to není překážkou tyto brýle nosit. Čím dříve začnete, tím rychlejší je adaptace. Pokud si brýle sundáte, budete muset zaostřovat. Multifokální brýle jsou právě od toho, aby jste je na blízko sundavat nemusela a přesto viděla
?
David
| 13. 4. 2016
Dobrý den
Rád bych se zeptal jestli existují nějaké speciální brýle proti halucinogennímu šedému zákalu. Je mi líto, k doktorovi s tím nejdu, ale vidím lidi jenom špinavé a ošklivé.
Proto se ptám jestli už věda pokročila tím správným směrem.
děkuji .......... šíleně sladká kudrna
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, žádné brýle Vám neumožní aby jste viděl dobře, přestože máte šedý zákal. Opravdu bude nutné zajít k očnímu lékaři. I tady věda postoupila a dnes to je již ambulantní zákrok s rychlou rekonvalescencí.
?
Lenka
| 13. 4. 2016
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je to s UV filtrem u slunečních brýlí, které mám několik let. Je UV filtr i po dlouhé době stále stejně kvalitní nebo se postupně UV ochrana zmenšuje? Je nějaký rozdíl mezi UV filtrem v levných a v značkových drahých brýlích?
Děkuji za odpověď
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
UV filtr se s časem téměř nemění... Rozdíly u kvalitních a méně kvalitních brýlí v UV filtru až takové nejsou. Daleko větší rozdíly jsou v kvalitě čoček, které jsou do brýlí vkládány. Nekvalitní folie může u pacientů vyvolat bolesti hlavy či rozmazané vidění hlavně v periferii. Každá obruba by měla mít potvrzení o UV filtru a optik by měl vědět zda nakupuje od kvalitních distributorů.
?
Milan Vlasák
| 13. 4. 2016
Dobrý den, přes brýle podle receptu od doktora jsem neviděl úplně dobře, optometrista v optice mi oči znovu přeměřil a dospěl k jiným dioptriím, než předtím lékař. Brýle mi v optice opravili a vidím s nimi výborně. Jak je možné, že optik a lékař dospěli k rozdílnému výsledku? Několik mých známých má podobnou zkušenost.
Děkuji za odpověď.
Pěkný den.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, shrnula bych to do jedné věty: Co odborník to jiný názor. Určitě bych se soustředila hlavně na časový problém. U doktora je plná čekárna pacientů, kdežto optometrista si na Vás vyhradí čas a je schopný z doplňujících otázek lépe určit, co pro Vás subjektivně bude lepší. Během dne se stává, že se korekce zraku mění, pokud přijdete k očnímu lékaři či optometristovi znovu, je možné že se dioptrie budou opět lišit. Nejsme stroje, nálady, únava, léky, nemoci, vnější prostředí - to vše nás ovlivňuje a to i na očích.
?
Anna
| 13. 4. 2016
Dobrý den,

multifokální brýle s antireflexem a samozabarvením nosím již 10 let.
Počet dioptrií na dálku +2,5 a na blízko +4,25. Brýle odkládám pouze na spánek. / Mám alergii na pyly trav, prach, plísně/.
Prosím o informaci, zda trvalé nošení brýlí se skly s výše uvedenou úpravou je v pořádku, nebo zda je pro můj zrak vhodnější v místnosti nosit brýle bez samozabarvení,
Předem Vám děkuji za odpověď. A. P.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, při vašich dioptriích jsou samozabarvující brýle naprosto v pořádku. V místnosti zůstávají téměř čiré.Není se čeho obávat.
?
Pavel
| 13. 4. 2016
Dobrý den, připojuji se k dotazu čtenářky Izabely ohledně čirých brýlí s UV ochranou. Čtenářka má na mysli jistě tzv. samozabarvovací brýle, kdy v místnosti jsou čiré a venku se přizpůsobují daným podmínkám. Už delší dobu nad těmito brýlemi uvažuji, že bych si je pořídil. Kontaktní čočky nosit nechci, navíc mám docela dost dioptrií "do dálky" (5,5 dioptrie). Jaké vidíte výhody a nevýhody těchto brýlí? Případně, doporučila byste mi prosím něco jiného? Ještě se chci zeptat, jaký odstín samozabarvení se vám zdá lepší z hlediska ochrany před UV paprsky (v optice mi nabízejí zabarvení do hněda a dále do šeda). Děkuji předem za váš čas.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, samozabarvování není jediným řešení jak chránit zrak před UV zářením např. povrchová vrstva omega Max UV zajišťuje, že je brýlová čočka čirá za jakýkoli světelných podmínek, ale přesto je zrak chránět před UV paprsky a to i pokud svítí sluníčko z bočních stran brýlí. Ohledně barvy zabarvení - ochrana u různých barev je totožná. Šedá barvy nezkresluje, hnědá naopak rozjasňuje. Ještě je i v nabídce barva zelená, kterou upřednostňují řidiči. Je to ale stále osobní preference zákazníka.
?
dagmara
| 13. 4. 2016
Dobrý den. Pořídila jsem si před 2lety multifokální brýle, ale nejsem s nimi spokojená, špatně se mi přes ně dívá, pořád si nemohu na ně zvyknout. Příští brýle si pořídím dvoje, do dálky i na čtení. Je to běžné nebo jsem výjimka? Snášejí lidé multifokální brýle dobře? Děkuji.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, je škoda, že jste nešla za svým optikem a rovnou mu o problému neřekla, někdy stačí i malá úprava brýlí a vše je v pořádku. Pokud si jen člověk zvykne na princip multifokálních brýlí, již nebude chtít brýle přehazovat na dálku, na blízko či na PC. Samozřejmě se najdou lidi, kteří multifokální brýle nesnesou, ale jsou to vyjímky.
?
Olga
| 13. 4. 2016
Dobrý den
nosím brýle na dálku(1,75 dioptrie) a mám i na blízko(docela silné tři dioptrie), zdělily jsme to se setrami po rodičích. Chtěla bych nosit jen jedny to je bifokální, ale bojím se že se nebudu cítit dobře bude se mi točit hlava, aspoň se říká, že je každý nesnese. Jsem aktivní řidička, každý den dojíždím do práce, kde sedím a pracuji u počítače, ráda čtu. Letos mi bude 59 let a mám ráda hezké věci na které potřebuji dobře vidět. Jsou již takové brýlové čočky, jde není znát přechod mezi možností číst a vidět na dálku?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, spíše máte na mysli brýle multifokální - zde není vidět přechod a vidíte na všechny vzdálenosti. U nás v optice samozřejmě multifokální brýle prodáváme a máme velkou úspěšnost nošení. Jste v ideálním věku multifokální brýle začít nosit. Čím později začněte, tím horší je adaptace.
?
Zdeněk Soukup
| 13. 4. 2016
Dobrý den.
Na čtení mám brýle 2.75 a 3 dioptr.
Na "dálku" - k televizi, na zahradu, někdy i v autě- s navigací, používám (asi 1/2 roku) levné brýle z obchodu 0.5 dioptr.
Docela dobře vidím a je to i příjemné. - Ale nevím, zda to po zdravotní stránce očím neškodí.
Děkuji
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, je možné že přibližně tyto dioptrie na dálku máte. Ale už z brýlí do blízka lze usuzovat, že nemáte oči dioptricky symetrické. Levné brýle mají na každém oku stejné dioptrie a nerozlišují zda máte oči daleko či blízko u sebe. Po přeměření zraku by jste možná zjistil, že by nová korekce byla ještě příjemnější. V levných brýlích nemáte ani povrchové vrstvy, vzhledem k tomu, že s brýlemi řídíte, je velmi žádoucí, aby jste měl na brýlových čočkách i antireflexní úpravu.
?
Iva
| 13. 4. 2016
Mam jedno oko tupozrake, dcera (14 mes.) byla vysetrena Plusoptixem, vse v norme. Ma smysl se jeste obavat, ze tupozrakost take podedila? Doporucila byste opakovani vysetreni s casovym odstupem?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, je dobře že je vše v normě u Vaší dcery, každopádně prevence zraku je u Vašeho dítěte důležitá. Zrak se neustále vyvíjí, je tedy důležité chodit na kontroly. Tupozrakost se může projevit i v pozdějším věku.
?
Klára
| 13. 4. 2016
Sahám spíše po mužských brýlích, jsou slušivější, je to chyba?
Brýle s nosníkem mi většinou kloužou z nosu neb mám kořen nosu úzký, co s tím?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, dneska jak ve světě módy oblečení, tak brýlí můžete vidět tzv. unisex modely. Důležité je aby brýle seděly a vy jste se v nich cítila komfortně. Na úzky nosník existují speciální sedýlka, ale nejsou esteticky moc zajímavá. V případě plastových brýlí jsou výrobci kteří dávají na plastové obruby nosník z kovových obrub a vypadají velmi dobře.
?
Jarmila
| 13. 4. 2016
Dobrý den.Jaký rozdíl je v plastových sklech různých výrobců a jak požádat u optika o skla dobrá ale ne nejdražší? Brýle,které mám třeba 8 let nejsou tak poškrábané jako poslední,které mám 3 roky.Přitom cenově stejné.Děkuji za odpověď.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, rozdíly samozřejmě jsou. Je široká škála plastových materiálů a ještě širší povrchových vrstev. Osobně bych se zameřila, aby byla povrchová vrstva složená s multifunkčních vrstev - antireflex, hydrofobní vrstva, olejofobní vrstva + extra tvrzení. Mohou být i další možnosti a to např. 100% UV filtr, či vrstva na PC. Všechny tyto přednosti v sobě má např. vrstva xBlue UV.
?
Martina
| 14. 4. 2016
Dobrý den,
ve starých brýlích jsem měla na levé oko do dálky -3,75 a cylindr -0,75, osu 180, pravé oko pouze dioptrii -3,75. Mám nové brýle a špatně přes ně vidím a to zejména na levé oko (když si pravé pro zkoušku zakryji). U nových brýlí mi v optice napsali na levé oko -4,5, cylindr +0,75 a osu 90, je to prosím totéž jako u původních brýlí? Na pravém oku mám nově -3,75, cylindr -0,25, osu 105. V čem může být problém s horším viděním? Mám si nechat skla přeměřit? Děkuji
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, Dioptrie u nových brýlí jsou na pravém oku totožné, je to pouze jinak přepočítáno, na levém oku se Vám dioptrie tolik neliší, bylo by tedy vhodné zajít znovu do optiky a říct jim o Vašem problému. Aspektů proč hůře vidíte může být mnoho a optik Vám určitě rád pomůže, aby vidění bylo opět v pořádku, pokud se to dá vyřešit brýlemi.
?
Stanislava
| 14. 4. 2016
Dobrý den,

nosím multifokální brýle. Je možné je nahradit očními čočkami? Pokud bych chtěla oční čočky pouze k vidění do dálky, jak by se to slučovalo brýlemi na čtení?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, pokud to parametry Vašeho oka dovolí je možné nahradit multifokální brýle tzv. trifokálními čočkami (dálka, střed blízko). Pokud by jste se rozhodla o nitrooční čočky na dálku, budete nucena nosit brýlovou korekci na blízko a na PC. Na dálku uvidíte dobře.
?
Petr Král
| 14. 4. 2016
Dobrý den, v kolika letech je vhodné prověřit zrak dítěte, zda nepotřebuje brýle nebo zda nemá nějakou oční vadu? Synovi jsou 3 roky. Vidí pravděpodobně dobře, ale někdy se nám zdá, že má velmi úzké zorné pole. Děkuji za odpověď.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, Vaše dítě již může zkušený dětský oftalmolog vyšetřit. Zrak dítěte se je stále ve vývinu, je zbytečné se strachovat. Poraďte se se svým pediatrem. Klasický test na zorné pole se u dětí neprovádí, jelikož je velmi náročný i pro dospělé na soustředění.
?
Zůza
| 14. 4. 2016
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat mám dny kdy vidím dobře, ale jsou dny kdy vidím všechno poměrně rozmazaně mám si dojít k lekáři protože těch dnů kdy vidím špatně je zatím málo?

Děkuji za odpověď
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den,
určitě bych doporučila návšťěvu lékaře. Můžete mít malé dioptrie, které zvládnete ukoukat většinu dní a při únavě se mohou projevit rozmazaným viděním.
?
Vlastík K.
| 14. 4. 2016
Dobrý den,
paní bakalářko, snad ještě slečno :)

Na fotografii Vám to velice sluší, mohl bych se u Vás osobně nechat změřit, myslím zrak? Já mám takový problém, když vidím z dálky krásnou ženu, slzí mi oči (nejen oči). Vážně mě to trápí, doufám, že mi pomůžete.

Předem děkuji za Váš zájem.S pozdravemVlastík
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, samozřejmě je možné přijít za mnou nechat si změřit zrak, co se týká slzení určitě vymyslíme vhodné řešení :-) - třeba kapky
?
Milan
| 14. 4. 2016
Dobrý den,
o brýlích koupených v tržnici se obvykle myslí, že škodí zraku. Je to pravda? V čem škodí?
Děkuji za odpověď.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, je důležité říct že brýle z tržnice by měli sloužit jen jako tzv. nouzovky. Většina lidí má nesymetrické oči. Každé oko může mít různé dioptrie. Levné brýle nemají povrchové úpravy, které umožňují oku aby se mu koukalo co možná nejkomfortněji. Nerozlišují zda má člověk oči blízko u sebe i daleko. V optikách jsou velmi malé tolerance, jak můžeme zabrousit brýlové čočky.Levné brýle nemají žádná pravidla. U lidí s některými očními vadami mohou tyto brýle způsobit bolesti hlavy či únavu očí.
?
JanKa
| 14. 4. 2016
Jaké jsou výhody brýlí proti kontaktním čočkám? Proč byste je doporučila i dnes? díky za odpověď
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den,brýle jsou z hlediska zdravotního pro oko neinvazivní, nemohou tedy poškodit oči. U nesprávného používání kontaktních čoček hrozí riziko častějších zánětů a zranění rohovky. U kontaktních čoček jsou velmi důležité kontroly. Kontaktní čočky musí opravdu dobře sedět na oku a nesmí dráždit. V době alergií se kontaktní čočky nedoporučují nosit. Brýle jsou v dnešní době již módním doplňkem, můžete je sladit s oblečením či navodit důležitější výraz ve tváři :-). Pokud je zákazník nositelem kontaktních čoček, je nutné aby měl vždy u sebe i brýle.
?
stanislava
| 14. 4. 2016
Dobrý den,

děkuji za odpověď. Mě ale zajímá tento problém. Pokud budu mít nasazeny čočky na dálku a budu nucena použít brýle na čtení, musím si čočky vytáhnout, nebo můžu souběžně při jejich nasazení použít brýle na čtení.

Děkuji za odpověď.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Pokud budete mít čočky na dálku, můžete mít při pohledu do blízka brýle na čtení, jen pozor budou mít jinou dioptrickou hodnotu, než když nemáte čočky nasazeny v oku.
?
Ladislav Malý
| 14. 4. 2016
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se projevuje světloplachost. Jaké brýle bez dioptrií byste pro tuto vadu doporučila? V současné době používám sluneční polarizační, ale nevím, jestli je to dostatečné. A zároveň mám problém s přivykáním očí na tmu. Vím že přítelkyně v šeru nebo za tmy vidí a přivyká mnohem rychleji. Jsou takové rozdíly podle vás normální? Děkuji a hezký den.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, toto je bohužel na posouzení u očního lékaře. Jsou samozřejmě filtry na čočky přímo na světloplachost, ale musí být schválené od oftalmologa. Co je normální a co ne se zjistí pouze v ordinaci.
?
Jakub
| 14. 4. 2016
Nosí se ještě půlobroučky?
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
Dobrý den, dnešní doba nahrává tomu že se nosí téměř vše - je to jako s módou u oblečení. Poloobruby jsou v určitém útlumu, ale ne každý může mít masivní plastové brýle s tzv. kočíčím tvarem. Noste co je Vám příjemné a v čem se cítíte dobře.
?
Milan Vlasák
| 14. 4. 2016
Dobrý den, děkuji za odpověď níže ("Co odborník, to jiný názor.").
Mám doplňující dotaz: Uvažuji o koupi multifokálních brýlí, ale co když to nebude dobře změřeno? Takové brýle nestojí málo peněz. Sice ohledně předepsání brýlí přirozeně více důvěřuji lékaři - mám tedy jít raději k optometristovi?
Děkuji a přeji pěkný den.
Petra Ustohalová, optometristka
Bc. Petra Ustohalová
osobně si dioptrie na multifokální brýle přeměřujeme, abychom zabránily případným reklamacím. Velmi často se stává, že pouze potřebujeme doladit dioptrie aby byli vhodnější do multifokálních skel- naznamená to že jsou špatně naměřené. Každá dobrá optika si za svou práci ručí a pokud člověk na multifokální brýle nevidí, je nutné aby se zákazníkovi věnoval a vyřešil jeho problém. Určitě by jste měl zajít k lékaři, ten vyšetří vše co se týká očních chorob změří dioptrie a pak je na optometristovi, zda je Vaše korekce vhodná bez úprav aplikovat do multifokálních skel.
Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama