BLOG: Pokožka potřebuje po opalování správnou péči. Zkuste přírodní cestu
Používat přípravky na opalování jsme se už naučili, ale co následná péče o pokožku? Přitom je tak důležité poskytnout kůži dostatečnou regeneraci.
Minule jsem vám slíbila, že v dalším článku vám prozradím, jak se starám o pokožku po opalování. Ne každý to totiž ví.
Za posledních 20 let, co se pohybuji v cestovním ruchu, jsem se podívala do mnoha destinací. Díky tomu jsem potkala tisíce lidí a po pravdě mnohokrát jsem se nestačila divit, jak a čím lidé pečují o svou pokožku po opalování. Na druhé straně mě to mnohokrát pobavilo i obohatilo.
Rozhodnutí
Už jsme si řekli, že krémy jsou plné chemikálií, parfémů, parabenů. Bohužel, tento fakt se jednoduše nezmění. Ale můžeme se rozhodnout, že komerční drahé krémy používat nebudeme a vydáme se jinou cestou. Zvolíme dostupné domácí suroviny, přírodní výrobky a krémy, které mají odzkoušené i naše babičky.
Existuje mnoho návodů a doporučení, jak se postarat o spálenou a opálenou kůži. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.
Když se pokožka spálí
Pokud vystavíme naše tělo nepřiměřeně slunečním paprskům, může to mít na pokožku negativní vliv. Dochází k nerovnoměrnému zbarvení pleti, zarudnutí, spálení a vráskám. To je, mimo jiné, nejrychlejší cesta k prvním projevům stárnutí pokožky. Poškozování pokožky sluncem se časem akumuluje. K poškození kůže může dojít již po několika minutách pobytu na slunci.
Důvod, proč dochází k poškození pokožky, je nadprodukce melanocytů, kožních buněk produkujících melanin, které způsobují ztmavnutí pokožky. Právě melanin způsobí, že pleť bude po pobytu na slunci opálená. Existuje mnoho způsobů, jak ošetřit poškozenou pokožku.
Jogurt nebo tvaroh
- Díky svým chladivým a hydratačním účinkům jsou velmi účinnými pomocníky při léčbě spálenin od sluníčka.
- Postup: Na postižená místa natřeme jogurt nebo tvaroh a necháme tak dlouho, dokud nanesená vrstva nezaschne. Pak omyjeme vlažnou vodou a aplikujeme olej.
Mléko
- Již ve starých dobách se bohaté ženy koupaly v mléce. Mléko a jeho bílkoviny, pH hladina a tuky mají protizánětlivé a zklidňující účinky na pokožku. Díky těmto složkám a vlastnostem dokážou zmírnit řadu kožních problémů.
- Ingredience: 250 ml mléka, 1 l vody, 6 kostek ledu a žínka
- Postup: Smíchejte vodu s mlékem a poté přidejte kostky ledu. Do připravené lázně namočte žínku a aplikujte ji na místa poškozená sluncem. Nechejte působit 30 minut a pak osušte pomocí ručníku. Opakujte každé 4 hodiny, po dobu několika dní, dokud se bolest a podráždění nevytratí.
Studená voda
- Na spálení můžete použít jako lék studenou vodu. Studená voda pomůže zmírnit otok i bolest. Aplikace studené vody pomocí obkladu nebo sprchy na bolestivou a spálenou pokožku může být pro někoho nepříjemná.
Jedlá soda
- Jedlá soda umí udržet acidobazickou rovnováhu a pH hladinu vaší pleti. Díky této vlastnosti dochází k rychlejšímu hojení. Používají se dvě metody. Aplikujeme chladivý obklad nebo si vyrobíme koupel v sodě.
- Koupel: Do vany s vodou přidejte půl šálku nebo několik čajových lžiček jedlé sody. Dopřejte si koupel přibližně na 15 až 20 minut. Po ukončení koupele se nesmíte utřít ručníkem, ale nechejte pokožku uschnout přirozeně, aby se soda absorbovala do pokožky.
- Obklad: Do misky s chladnou vodou přidejte pár čajových lžiček jedlé sody. Poté do misky ponořte žínku, hadřík nebo gázu a přiložte na postižená místa a ponechejte až do chvíle, kdy obklad zteplá.
- Opakujte tyto kroky pravidelně pro rychlé a efektivní ošetření poškozené pokožky.
Čaj
- Čaj obsahuje kyselinu taninovou, díky které vám pomůže se spálenou kůží. Dále napomáhá udržení pH hladiny vaší pokožky, čímž vám dopřeje ještě větší komfort. Podobně jako u sody můžete použít dva způsoby: obklad nebo koupel.
- Obklad: Uvařte si čaj a nechejte jej vychladnout. Do chladného čaje ponořte mycí žínku, gázu nebo jiný hadřík. Potírejte postižená místa a nechte působit pár minut. Poté omyjte čistou vodou.
- Čajová lázeň: Udělejte si čajovou lázeň přidáním čaje do vany s vodou. Po koupeli se umyjte vodou.
Přírodní rajčatová šťáva s jogurtem
- Rajčata jsou bohatá na lykopen - silný antioxidant. Ten dokáže sluncem podrážděnou pokožku zklidnit. Uklidňuje a obnovuje pleť díky vitaminům A a C, které obsahuje.
- Ingredience: potřebujete 2 nebo 3 rajčata a čajovou lžičku jogurtu
- Postup: Nejdříve rajčata umyjte a rozmixujte. Následně sceďte, tím získáte šťávu. Do rajčatové šťávy přidejte jogurt a směs důkladně rozmixujte. Vytvořenou směs naneste na postižená místa. Nechejte působit přibližně 15 až 20 minut. Nakonec omyjte chladnější vodou.Tento postup je dobré opakovat 2- až 3krát denně.
Kokosový olej
- Mastné kyseliny a kyselina laurová jsou hlavní součástí kokosového oleje, které jsou skvělými pomocníky v boji proti sluncem poškozené pokožce. Kokosový olej je přírodní lék.
- Postup: Kokosový olej jemně vmasírujte do pokožky. Bude vás zbavovat pocitu pálení a píchání. Po několika hodinách zmírní zarudnutí a otok, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem. Kokosový olej se dokáže absorbovat do pokožky. Proto se nemusíte obávat jej smýt nebo odstranit ubrouskem.
Jablečný ocet s kokosovým olejem
- Pokud jablečný ocet aplikujete přímo na sluncem poškozená místa, působí jako astringent. Astringent je účinný v zužování nebo zmenšování tělesných tkání, proto účinně pomáhá se zánětem, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem.
- Ingredience: jablečný ocet a kokosový olej
- Postup: Namočte čistou žínku nebo gázu do jablečného octa a aplikujte na sluncem postiženou kůži. Nechte působit několik minut. Jakmile jablečný ocet na vaší pokožce zaschne, naneste kokosový olej. Tím pokožku hydratujete.
- Dalším způsobem je koupel: jablečný ocet přidejte do vany s vodou a užijte si koupel.
- Poznámka: Neaplikujte jablečný ocet, pokud máte na pokožce ránu nebo řez.
Božské maliny
- Víte, že obsahují vitamin C, hodně vlákniny a antioxidanty? Díky těmto složkám předchází poškození pokožky a také rakovině kůže.
Péče po běžném opálení
Vždy po opalování používám Panthenol a následně doma namíchaný olej. Olej po opalování míchám z několika druhů: olivového, kokosového, ricínového, avokádového, oleje z hroznových jader, bavlníkového a meruňkového. Od každého oleje dám stejný díl. Důkladně promíchám a je to. Můžete také použít jiné oleje a másla. Je jich mnoho.
Sádlo nebo Indulona?
Co dělat, když nemáte po ruce nic z toho, co jsem napsala výše? Pak si pořiďte obyčejné vepřové sádlo a do tašky jako první pomoc klasickou modrou Indulonu.
Pamatuj
Kůži je potřeba správně čistit, hydratovat a mazat.
C'est la vie, Vaše Světlana