BLOG Inkpotstories: Rychlá a pomalá móda - víte, jaký je mezi nimi rozdíl?
Mám-li jmenovat dva pojmy, o kterých bylo v roce 2018 hodně slyšet, jsou to Fast Fashion (rychlá móda) a Slow Fashion (pomalá móda). Postřehli jste je také, ale jejich významy vám stále unikají? Ráda vám je v tomto článku objasním.
Karolína Břinková - Inkpotstories
Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje.
O Fast Fashion, tedy rychlou módu, se svět začal globálně zajímat po pádu budovy Rana Plaza v Bangladéši v roce 2013. Ta si vyžádala na 1129 obětí. V domě si své zboží nechávalo šít několik nadnárodních oděvních řetězců (mj. Benetton, Mango, Primark, Walmart). V okamžiku, kdy se v budově objevily praskliny, byli zaměstnanci banky, která v ní též sídlila, evakuováni. Zaměstnancům textilky však nařídili jít i další den do práce. Těžké stroje, které v osmipatrové budově stály, se podepsaly na její špatné statice a následném katastrofálním neštěstí. Myslím si ale, že i tato strašná událost přinesla něco pozitivního - zájem o to, kde a za jakých podmínek se naše oblečení šije. Jako reakce na neštěstí pak vznikla spousta iniciativ - mimo jiné Fashion Revolution nebo filmů, např. The True Cost.
Fast Fashion je pojem používaný pro označení oblečení, které je vyrobeno doslova rychlostí blesku - z módního mola do vaší skříně za tři týdny!? I to je možné. Při tom ovšem stihne obletět svět, zničit svou výrobou kus životního prostředí a dělníkům v továrnách způsobit nemalé sociální a zdravotní újmy. Teď to trochu zlehčuji, ale v základu se jedná o výrobu oblečení, které je rychle dodáno zákazníkovi přímo pod nos a to samozřejmě podle posledních módních trendů. Základem jsou: nízká prodejní cena = nízké náklady na výrobu - čti horší materiál, platy zaměstnancům pod hranicí chudoby, chybějící ochranné pomůcky, žádné sociální a zdravotní pojištění nebo mateřská!? Neustálý tlak na rychlost dodání zboží do západních obchodů (protože konkurence nikdy nespí, že) a nadprodukci. To všechno vede k otřesným podmínkám zaměstnanců v továrnách (dlouhé směny, špatné pracovní pomůcky) a ekologickým katastrofám (vysychání Aralského jezera kvůli zavlažování bavlníkových plantáží, vykácení až 70 milionů stromů kvůli získávání dřeva na výrobu viskózy a její následné zpracování způsobující znečištění zdroje pitné vody - jezero Poyang v čínské provincii Jiangxi).
Myšlenka Slow Fashion přichází jako reakce na nadvýrobu a způsob zodpovědného nákupního chování (nejedná se tedy o opak, ale kompletní změnu nákupního chování). Já bych ji definovala jako promyšlený nákup kvalitního oblečení, o kterém víme, kde a za jakých podmínek bylo vyrobeno (ideálně z lokálních a etických surovin a navržené místními návrháři), je recyklovatelné. Transparentnost a dostupnost informací o všech částech produkce oděvu jsou tu na prvním místě. Může se ale stejně tak jednat o kousek z oděvního řetězce, který však budeme nosit do roztrhání a i pak mu ten utržený knoflík znovu přišijeme, či poklady z babiččiny skříně.
Pomalá móda se řídí třemi pravidly: méně je více, kvalita nad kvantitou a nakupovat lokálně. Způsob, jak takového šatníku docílit, nabízí například základy šatníku nebo francouzský šatník v pěti kouscích.
Posláním tohoto textu je říci vám, že hlavní změna musí proběhnout v naší hlavně "zákazníka módních řetězců". Přemýšlejme nad tím, co kupujeme, a zjišťujme si informace. Ano, znamená to více času, ale ten se nám, myslím, vyplatí koupí kvalitního oděvu, kterým nezpůsobíme újmu jeho výrobci ani životnímu prostředí. Máte takový oděv i ve vašem šatníku? Můžete ho sdílet pod hashtagem #oblekamsepomalu na Instagramu a inspirovat tak ostatní.
Pokud vás článek zaujal a zajímá vás více informací, naleznete je v samostatném textu "10 faktů o Slow Fashion" na blogu Inkpotstories.