reklama

BLOG Inkpotstories: Capsule wardrobe aneb tipy na mé celoroční základy šatníku

Teta Alice - maminčina kamarádka z Francie a má módní ikona. Jako malá jsem moc ráda poslouchala vyprávění o jejich společných zážitcích, hlavně pak to, jak společně v práci řešily nám všem známou věc: "Nemám co na sebe na vánoční večírek…" Alice se pak na něm zjevila ve své oblíbené bílé košili, džínách, které nosila denně, a lodičkách. BINGO! Detail, nedbalá elegance a jednoduchost z ní udělaly hvězdu večera.

Karolína Břinková
Karolína Břinková | Foto: Jana Benešová

Po létě v sukních a šatech se nyní vracím k jednoduchosti. V mé skříni opět zavládla modrobílá atmosféra a systém tzv. capsule wardrobe neboli základů šatníku, který jde ruku v ruce s kvalitou, slow fashion a udržitelností. 

Co je capsule wardrobe a z čeho se skládá?
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

Jedná se o základní kousky oblečení a doplňky:
  • ty se snadno kombinují
  • jsou v neutrálních barvách
  • mohou být nošeny při různých příležitostech (do školy, práce, jako pohodlné oblečení na víkend nebo na party)
  • celkově čítá cca 25 kusů kvalitně ušitého oblečení, z dobrých materiálů, které vydrží v šatníku pět a více let; jsou nadčasové

Proč do toho jít?

  • časová úspora při vybírání "co na sebe"
  • vlastním vhodný oděv pro každou příležitost
  • naučila jsem se kreativitě při skládání jednotlivých outfitů dohromady
  • kvalitní kousky mi vydrží ve skříni i víc než 10 let a "nikdo z nás není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci"
  • šetřím životní prostředí a energie, snižuji tak i množství vyprodukovaného odpadu
Co obsahuje má capsule wardrobe po revizi šatníku?

Již delší dobu se záměrně snažím pořizovat si jen kousky, které se dají kombinovat se vším a jsou z kvalitních materiálů. Mou "main colour" v šatníku je tmavě modrá s bílou, které nahrazují - pro mě moc tvrdou - černou. Tipy, kde nakoupit eticky vyrobené oděvy, najdete u mě na blogu.

Systémem capsule wardrobe se řídím již přes rok. Při nákupu se vždy snažím zamyslet nad tím, jak moc se mi nový kousek hodí ke zbývajícím, které už vlastním - musí jít dohromady minimálně s dalšími třemi. Jak hodnotím uplynulý rok se základy šatníku, si můžete přečíst v článku na blogu.

Znáte systém capsule wardrobe?

Láká vás jej vyzkoušet, nebo vám přijde nereálný a nudný?

S úsměvem, Karo

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama