reklama
 

BLOG Inkpotstories: Capsule wardrobe aneb tipy na mé celoroční základy šatníku

Teta Alice - maminčina kamarádka z Francie a má módní ikona. Jako malá jsem moc ráda poslouchala vyprávění o jejich společných zážitcích, hlavně pak to, jak společně v práci řešily nám všem známou věc: "Nemám co na sebe na vánoční večírek…" Alice se pak na něm zjevila ve své oblíbené bílé košili, džínách, které nosila denně, a lodičkách. BINGO! Detail, nedbalá elegance a jednoduchost z ní udělaly hvězdu večera.

Karolína Břinková
Karolína Břinková | Foto: Jana Benešová

Po létě v sukních a šatech se nyní vracím k jednoduchosti. V mé skříni opět zavládla modrobílá atmosféra a systém tzv. capsule wardrobe neboli základů šatníku, který jde ruku v ruce s kvalitou, slow fashion a udržitelností. 

Co je capsule wardrobe a z čeho se skládá?
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Karo je milovnice a obdivovatelka módy a šarmu francouzských žen. Na jejím blogu Inkpotstories najdete jak outfity inspirované městem na Seině, proložené články o základech šatníku; tak témata spojená s pomalou módou, sekáči a zero waste životním stylem. Mimo jiné je i kulturní nadšenkyní, knihomolem a častou návštěvnicí výstav. Jednou by se ráda stala mecenáškou umění.  

Jedná se o základní kousky oblečení a doplňky:
  • ty se snadno kombinují
  • jsou v neutrálních barvách
  • mohou být nošeny při různých příležitostech (do školy, práce, jako pohodlné oblečení na víkend nebo na party)
  • celkově čítá cca 25 kusů kvalitně ušitého oblečení, z dobrých materiálů, které vydrží v šatníku pět a více let; jsou nadčasové

Proč do toho jít?

  • časová úspora při vybírání "co na sebe"
  • vlastním vhodný oděv pro každou příležitost
  • naučila jsem se kreativitě při skládání jednotlivých outfitů dohromady
  • kvalitní kousky mi vydrží ve skříni i víc než 10 let a "nikdo z nás není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci"
  • šetřím životní prostředí a energie, snižuji tak i množství vyprodukovaného odpadu
Co obsahuje má capsule wardrobe po revizi šatníku?

Již delší dobu se záměrně snažím pořizovat si jen kousky, které se dají kombinovat se vším a jsou z kvalitních materiálů. Mou "main colour" v šatníku je tmavě modrá s bílou, které nahrazují - pro mě moc tvrdou - černou. Tipy, kde nakoupit eticky vyrobené oděvy, najdete u mě na blogu.

Systémem capsule wardrobe se řídím již přes rok. Při nákupu se vždy snažím zamyslet nad tím, jak moc se mi nový kousek hodí ke zbývajícím, které už vlastním - musí jít dohromady minimálně s dalšími třemi. Jak hodnotím uplynulý rok se základy šatníku, si můžete přečíst v článku na blogu.

Znáte systém capsule wardrobe?

Láká vás jej vyzkoušet, nebo vám přijde nereálný a nudný?

S úsměvem, Karo

reklama

Komerční tip

reklama