BLOG Inkpotstories: Nakupujte chytře! Cost per wear vám pomůže
Jistě nejsem jediná, kdo občas podlehne kouzlu levného oblečení, které na ramínku v obchodě vypadá jako výhodný úlovek. Po donesení domů a vyprání však zjistím, že mi zas až tak nesedí, barva a střih se sepraly. A tak oblečení putuje na dno skříně. Mým tipem, jak se vyhnout impulzivním nákupům, je jednoduchý výpočet tzv. cost per wear.
Karolína Břinková - Inkpotstories
Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje.
CPW = zaplacená cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení
Až koncept cost per wear neboli cena za jedno nošení mi ukázal, zdali se mi nákup daného kousku skutečně vyplatil. Uvedu vám příklad: v rámci zimních slev jsem vyrazila do obchodů, udělat si radost něčím skvělým a za minimum ceny. Domů jsem přišla se svetrem, který mi ne úplně střihově seděl. Jeho cena po slevě byla 399 Kč, za rok jsem si ho oblékla asi třikrát. Jeho CPW je tedy 133 Kč. Naproti tomu jsem delší čas šetřila na černé kalhoty z látky tencel, která je v současnosti nejvíc udržitelnou tkaninou na světě. Ty byly navíc vyrobeny za férových podmínek pro zemi i člověka (více v článku o Pomalé módě). Zaplatila jsem za ně 2500 Kč a za rok od jejich pořízení jsem je na sobě měla asi čtyřicetkrát. Jejich CPW je pak 62,5 Kč.
Mé tipy, jak mít stále co na sebe
Základ mého šatníku tvoří tzv. Capsule Wardrobe (více v tomto článku), tedy přibližně 30 kusů oděvů, které lze mezi sebou snadno kombinovat tak, že mám na výběr oblečení do práce, na večírek i o víkendu. Všechny jsou v neutrálních barvách, z kvalitních materiálů a léty prověřených střizích. Mezi mých pět favoritů patří bílá košile, černé kalhoty, béžový trench coat, černý rolák a černé polobotky.
Při nákupech se pak řídím mým "desaterem" tak, abych se vyhnula impulzivním nákupům, např. si sepíši konkrétní seznam s popisem oděvů, které si toužím pořídit; koupím si jen tolik novinek, které nahradí oblečení, jež jsem vyřadila ze skříně; co mi nesedí už v obchodě, nechám na ramínku.
A na závěr výzva pro vás: projděte si váš vlastní šatník a zkuste si namátkou spočítat vaši cost per wear. Jak vaše skříň dopadne? Máte-li pak chuť, můžete se podělit o vaše oblíbené kousky a sdílet je pod hashtagem #oblekamsepomalu na Instagramu.