reklama
 

BLOG Inkpotstories: Rychlá a pomalá móda - víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Mám-li jmenovat dva pojmy, o kterých bylo v roce 2018 hodně slyšet, jsou to Fast Fashion (rychlá móda) a Slow Fashion (pomalá móda). Postřehli jste je také, ale jejich významy vám stále unikají? Ráda vám je v tomto článku objasním.

Foto: Lucien Photographer
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Karo je milovnice a obdivovatelka módy a šarmu francouzských žen. Na jejím blogu Inkpotstories najdete jak outfity inspirované městem na Seině, proložené články o základech šatníku; tak témata spojená s pomalou módou, sekáči a zero waste životním stylem. Mimo jiné je i kulturní nadšenkyní, knihomolem a častou návštěvnicí výstav. Jednou by se ráda stala mecenáškou umění.  

O Fast Fashion, tedy rychlou módu, se svět začal globálně zajímat po pádu budovy Rana Plaza v Bangladéši v roce 2013. Ta si vyžádala na 1129 obětí.  V domě si své zboží nechávalo šít několik nadnárodních oděvních řetězců (mj. Benetton, Mango, Primark, Walmart). V okamžiku, kdy se v budově objevily praskliny, byli zaměstnanci banky, která v ní též sídlila, evakuováni. Zaměstnancům textilky však nařídili jít i další den do práce. Těžké stroje, které v osmipatrové budově stály, se podepsaly na její špatné statice a následném katastrofálním neštěstí. Myslím si ale, že i tato strašná událost přinesla něco pozitivního - zájem o to, kde a za jakých podmínek se naše oblečení šije. Jako reakce na neštěstí pak vznikla spousta iniciativ - mimo jiné Fashion Revolution nebo filmů, např. The True Cost.

Fast Fashion je pojem používaný pro označení oblečení, které je vyrobeno doslova rychlostí blesku - z módního mola do vaší skříně za tři týdny!? I to je možné. Při tom ovšem stihne obletět svět, zničit svou výrobou kus životního prostředí a dělníkům v továrnách způsobit nemalé sociální a zdravotní újmy. Teď to trochu zlehčuji, ale v základu se jedná o výrobu oblečení, které je rychle dodáno zákazníkovi přímo pod nos a to samozřejmě podle posledních módních trendů. Základem jsou: nízká prodejní cena = nízké náklady na výrobu - čti horší materiál, platy zaměstnancům pod hranicí chudoby, chybějící ochranné pomůcky, žádné sociální a zdravotní pojištění nebo mateřská!? Neustálý tlak na rychlost dodání zboží do západních obchodů (protože konkurence nikdy nespí, že) a nadprodukci. To všechno vede k otřesným podmínkám zaměstnanců v továrnách (dlouhé směny, špatné pracovní pomůcky) a ekologickým katastrofám (vysychání Aralského jezera kvůli zavlažování bavlníkových plantáží, vykácení až 70 milionů stromů kvůli získávání dřeva na výrobu viskózy a její následné zpracování způsobující znečištění zdroje pitné vody - jezero Poyang v čínské provincii Jiangxi).

Myšlenka Slow Fashion přichází jako reakce na nadvýrobu a způsob zodpovědného nákupního chování (nejedná se tedy o opak, ale kompletní změnu nákupního chování). Já bych ji definovala jako promyšlený nákup kvalitního oblečení, o kterém víme, kde a za jakých podmínek bylo vyrobeno (ideálně z lokálních a etických surovin a navržené místními návrháři), je recyklovatelnéTransparentnost a dostupnost informací o všech částech produkce oděvu jsou tu na prvním místě. Může se ale stejně tak jednat o kousek z oděvního řetězce, který však budeme nosit do roztrhání a i pak mu ten utržený knoflík znovu přišijeme, či poklady z babiččiny skříně.

Pomalá móda se řídí třemi pravidly: méně je více, kvalita nad kvantitou a nakupovat lokálně. Způsob, jak takového šatníku docílit, nabízí například základy šatníku nebo francouzský šatník v pěti kouscích.

Posláním tohoto textu je říci vám, že hlavní změna musí proběhnout v naší hlavně "zákazníka módních řetězců". Přemýšlejme nad tím, co kupujeme, a zjišťujme si informace. Ano, znamená to více času, ale ten se nám, myslím, vyplatí koupí kvalitního oděvu, kterým nezpůsobíme újmu jeho výrobci ani životnímu prostředí. Máte takový oděv i ve vašem šatníku? Můžete ho sdílet pod hashtagem #oblekamsepomalu na Instagramu a inspirovat tak ostatní.

Pokud vás článek zaujal a zajímá vás více informací, naleznete je v samostatném textu "10 faktů o Slow Fashion" na blogu Inkpotstories.

Růžový indiánek, červená smršť i jedovatá zelená. Sledujte nepovedené róby z Grammy | Video: Reuters

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama