reklama

BLOG Inkpotstories: Jarní šatník - 5 oděvů, které potřebujete

Taky už to cítíte? Jaro visí ve vzduchu, ptáci začínají zpívat a já se těším, až budu moci opět vyběhnout ven jen v lehkém trenchcoatu a šatech. Dnes pro vás mám mých pět tipů na oděvy, které nesmí v mém jarním šatníku chybět.

Foto: Lucien Photography
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

Než začnu s jarní reinkarnací šatníku, čeká mě nejprve úklid skříně. Za hezkého počasí z ní všechno vyndám, police vysaji a vytřu. Oblečení dám vyvětrat ven na ramínko, svetry vyperu a rozprostřu na sušák. Následně vše roztřídím na několik hromádek:

  • věci, které "zazimuji", vyperu a schovám do vaků nebo krabice
  • věci, které potřebují opravit - zašít dírku, podrazit boty, zkrátit, zúžit, přešít
  • věci, které jsem nenosila tolik, jak bych chtěla, vyřadím (tipy, jak se zbavit starého oblečení)
  • zbytek urovnám zpátky do skříně

Jak dál pečovat o oblečení, jsem vám sepsala v tomto samostatném článku.

Základ šatníku by měla tvořit tzv. Capsule Wardrobe. Jedná se o sbírku oblečení, které se dobře a lehce kombinuje s každým kouskem, který naše šatní skříň již obsahuje, je z dobrého a kvalitního materiálu, perfektně nám sedí a můžeme ho vytáhnout ke každé příležitosti. Každou sezonu k ní však přidávám cca 5 kousků, kterými ji doplním a oživím.

Mým vzorem v oblékání jsou Francouzky; obdivuji jejich nenucený, přirozený styl a šarm. Oblékají se do neutrálních barev (černá, bílá, tmavě modrá), které doplní výraznějším nebo vzorovaným kusem oděvu či doplňku. A jak mi napovídá má jarní nástěnka na Pinterestu, budou mému šatníku vévodit: bílá, béžová a tmavě modrá, které jsou mimochodem i základem Spring/Summer kolekcí v módních domech: Burberry, Max Mara nebo Tom Ford

Mému jarnímu šatníku kraluje bílá over-size pánská košile, která je pro mě mnohem pohodlnější než dámská verze. V kombinaci s černou podprsenkou tvoří něžnou kombinaci připomínající tóny na notovém papíře. Za chladnějšího jarního počasí si pod ni vezmu černý rolák (viz tento outfit).

Bílé široké 7/8 džíny obdivuji na francouzské It-Girl Jeanne Damas již několikátou sezonu. Je to kousek, který snadno zkombinuji se zbytkem mé skříně, navíc pod kratší nohavicí lépe vyniknou španělské šněrovací espadrilky na klínku, ve kterých můžu chodit celý den po Praze, aniž by mě bolely nohy!

Není to tak dávno, co jsem obdivovala na starých černobílých fotkách herečku Grace Kelly v jejím neformálním outfitu inspirovaném pánským šatníkem - bílá košile, džíny a mokasíny. Právě ty jsou základem tzv. garconne neboli chlapeckého stylu. S mokasínami nikdy nešlápnete vedle - jsou pohodlné, nadčasové a hodí se ke všemu.

Proutěná kabelka z bambusu či juty se drží na výslunní již několikátou sezonu. Ani letošní jaro tomu nebude jinak (ostatně Pařížanky ji neodkládají ani v zimě). Nejedná se o obyčejný košík, se kterým ráno zaběhnu do pekařství pro rohlíky, ale o rafinovaný módní doplněk, který mému outfitu vždy dodá tu pravou letní atmosféru! Já sama jsem takovou objevila v babiččině skříni, což jen dokazuje, že se nejedná o záležitost na jednu sezonu.

Vestové a košilové šaty - neznám lepší a pohodlnější jarní kousek mého šatníku. Za chladnějších březnových dní si pod ně vezmu slimfit džíny a vytvořím tak look připomínající kaftan; obout si k nim mohu i zmiňované mokasíny nebo espradrilky. Pokud jste stejně jako já zimomřivé, doporučuji tyto vlněné designérské šaty (více informací).

Při nákupu nového kousku oděvu se vždy řídím pravidlem tří - nové oblečení se hodí minimálně k třem již vlastněným oděvům, se kterými dokážu vytvořit tři a více různých outfitů a ve skříni mi kousek vydrží následující tři roky. Představte si, že každá z nás může snížit emise CO2, produkované při výrobě oblečení, až o 24 %, pokud nosíme daný kousek minimálně dva roky a více! A to je přece skvělé, ne?!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama