reklama

Belgický grifonek

Belgický grifonek je malý společenský psík s velmi milou a hravou povahou, který Vás na první pohled zaujme svým atypickým vzhledem.

Vzhled plemene

Belgický grifonek má v kohoutku okolo 22 cm až 28 cm, přesnou výšku standard FCI neuvádí. Váha grifonka by se měla pohybovat od 3,5 až do 6kg. Belgický grifonek se dožívá okolo 12 až 14 let.

Belgický grifonek je robustní, pevné postavy. Nejcharakterističtějším znakem grifonka je jeho hlava, která je ve srovnání se zbytek těla poměrně velká. Srst je drsná, od přírody lehce vlnitá, spíše rozcuchaná (s podsadou). Zbarvení srsti je černé nebo černé s pálením. Nad očima, na lících, na čele a na bradě je podstatně delší než na zbytku těla. Čelo je zakulacené, čenich je černý hluboce posazený, jeho umístění je v úrovni očí a díky tomu získává grifonek velmi smutný výraz. Ústa jsou pevně sevřená, nevyčnívají z nich ani zuby ani jazyk, avšak belgický grifonek má předkus. Dolní čelist musí být klenutá a široká, ne špičatá. Oči grifonka jsou velké a kulaté ne však vypouklé, mají tmavě hnědou barvu a oční bělmo není viditelné. Světlé a malé oči jsou u grifonků považovány za chybu. Uši jsou malé, vysoko posazené. Krk s rameny velmi dobře splývá. Délka těla by se měla téměř rovnat jeho výšce v kohoutku. Záda jsou silná, rovná a krátká. Hrudník je lehce vypoulený. Ocas grifonka je vysoko posazený a vzpřímený, směřující ke hřbetu, ale nikdy se ho nesmí dotýkat a také nesmí být zatočený či zalomený.

Povaha

Belgický grifonek je pyšný a ostražitý pes, který velice lne ke svému majiteli. Není bázlivý ani agresivní. Tento psík je veselý a temperamentní, vždy připravený ke hře, ale i k obraně svého pána či upozornění na nevítanou návštěvu. Rád se učí všemožným kouskům, vyniká inteligencí a přizpůsobivostí, je vyrovnaný, nebojácný a přátelský k dětem i ke zvířatům. Belgický grifonek je svému pánovi skvělým společníkem.

Charakteristické rysy

- Robustní postava
- Inteligence
- Ostražitost
- Temperament
- Hravost
- Vyrovnanost

Chov

Dle FCI patří Bbelgický grifonek do skupiny IX. - Společenská plemena a toy, sekce 3 – Malí belgičtí psi (bez pracovní zkoušky). V České republice je oficiální zkratka pro belgické grifonky BEG. Více informací se o tomto plemeni můžete dočíst na webových stránkách www.kchgb.eu.

Výchova a péče o psa

Srst belgického grifonka je nenáročná na péči, ale i přesto je nutné ji trimovat = zbavovat odumřelé srsti. Díky tomu, že má belgický grifonek delší srst v oblasti obličeje je nutné pravidelně vyčesávat zbytky jídla z vousků. Někdy je nutné zastříhávat i delší chloupky z koutků očí či na ocase. Drápky je nutné udržovat krátké.

U belgického grifonka se mohou stejně jako u ostatních plemen s plochým obličejem objevit srdeční a dýchací problémy.

Cena za štěňátko belgického grifonka se velmi liší, původní majitelé dávají nejčastěji přednost domluvit se na ceně osobně. Na současném trhu se dají pořídit jak štěňátka s průkazem původu, u kterých se musí počítat s vyšší cenou, tak i štěňátka bez průkazu původu, u kterých bude cena podstatně nižší.

Díky vrozené inteligenci a poslušnosti je výchova těchto malých neposedů obvykle bezproblémová. Ale nemyslete si, že není nutná důslednost a pečlivost. Grifonci se velmi rádi učí novým kouskům, hlavně pokud ví, že budou dobře odměněni a udělají radost svému pánovi.

Belgičtí grifonci jsou skvělými pomocníky při canisterapii.

Historie plemene

Prapředkem belgického grifonka je malý hrubosrstý psík nazývaný "Smousje", který byl po staletí chován na území dnešního Bruselu. "Smousje" není pouze prapředkem belgického grifonka, ale také Bruselského grifonka a Brabantíka. Křížením s Kavalírem King Charlesem Španělem a mopsem v 19. století vedlo ke vzniku dnešního typu belgického grifonka.

V roce 1883 byl belgický grifonek zaregistrován do plemenné knihy. Své popularitě toto plemeno vděčí králově Marii Antoinettě, která se těmito psy nechávala doprovázet na cestách.

Podobná plemena

Bruselský grifonek
Brabantík

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama