reklama

Bruselský grifonek je malý společenský pejsek s velkým srdcem. Skvěle se hodí do bytu, ale nepohrdne ani zahrádkou. Překvapí Vás svou inteligencí, zvídavostí, nekončící připraveností ke hře, ale i svou odvahou a oddaností.

Vzhled plemene

Bruselský grifonek má v kohoutku okolo 22 cm až 28 cm, váha by se měla pohybovat v rozmezí mezi 3,5 kg až 6 kg. Bruselský grifonek se dožívá vysokého věku, okolo 12 až 14 let.

Hlava bruselského grifonka je široká, kulatá s klenutým čelem. Oči jsou velké, kulaté ne však vypouklé. Malé nebo světlé oči jsou vadou. Oko je lemováno černě a bělmo nesmí být vidět. Čenich je černý a nachází se ve stejné výšce jako oči, je poměrně široký s rozšířenými nosními otvory. Tlama bruselského grifonka je mírně vystouplá dopředu, ale ne více než od 1,5 cm. Bruselský grifonek má stejně jako Belgický grifonek předkus, tlama je pevně uzavřená, nevyčnívají z ní jazyk ani zuby. Spodní čelist směřuje vzhůru a je široká, nikdy ne špičatá.
Uši jsou malé, vysoko posazené. Příliš velké uši nebo uši ležící po stranách hlavy jsou nežádoucí. Ocas grifonka je posazen vysoko, jeho špička se nedotýká hřbetu. Kupírovaný ocásek bývá zkrácen o 2/3 své délky. Přirozeně krátký, zatočený nebo jiný ocas je vážnou vadou. Bruselský grifonek má drsnou srst, dlouhou okolo 2 cm s podsadou. Srst je hrubá od přírody, je mírně vlnitá, ale nikdy kudrnatá. Barva srsti je světle rezavá nebo kaštanová. Bruselský grifonek může mít srst na čenichu, uších a bradě s černým nádechem. Délka těla od ramenní lopatky až po sedací kost, by měla odpovídat délce psa v kohoutku. Stavba těla je hranatá.

Povaha

Bruselský grifonek je malý, hrdý, inteligentní, vyrovnaný, učenlivý, citlivý, velmi živý a pozorný psík, který svého pána miluje a je mu bezmezně oddán. Sám je rád středem veškeré pozornosti, pozor však na rozmazlování. U Bruselského grifonka si okamžitě zamilujete jeho milý až téměř utrápený výraz. Bruselský grifonek je na rozdíl od ostatních grifonků méně nervózní, méně uštěkaný a působí celkově vyrovnaněji.

Charakteristické rysy

- živý
- inteligentní
- citlivý
- vyrovnaný

Chov

Dle FCI patří bruselský grifonek do skupiny IX. - Společenská plemena a toy, sekce 3 - Malí belgičtí psi (bez pracovní zkoušky). V České republice je oficiální zkratka pro bruselské grifonky BRG. Více informací se o tomto plemeni můžete dočíst na webových stránkách www.kchgb.eu.

Výchova a péče o psa

Bruselský grifonek se musí pravidelně trimovat = zbavování odumřelé srsti, vousky se musejí vyčesávat od zbytků jídla, aby nedocházelo k jejich plstnatění. Obočí se u bruselského grifonka nechává dlouhé a proto se musí pravidelně česat. Srst z okolí koutků očí se musí zastříhávat, protože by mohla způsobit jejich podráždění. Důležité je i vytrhávání chloupků z uší. Drápky se pravidelně zastříhávají a udržují se krátké.

Tak jako většina plemen s plochým obličejem, tak i Bruselský grifonek trpí srdečními a dýchacími problémy.

Bruselský grifonek je velmi poslušný a poměrně dobře vycvičitelný. Avšak jako u všech pejsků, tak i u něj platí důslednost a pečlivost. Grifonci milují odměny a radost jejich pána je pro ně velmi motivující, dalo by se říct, že nejlepší výchovou je pro ně "škola hrou". Na pejska se při výchově musí opatrně, hrubé a tvrdé zacházení velmi špatně snáší a uzavírá se do sebe. Ztracenou důvěru velmi dlouho a těžce získává zpět.

Cena za štěňátko bruselského grifonka bývá velmi rozdílná, původní majitelé dávají nejčastěji přednost osobní domluvě. Na současném trhu se dají pořídit jak štěňátka s průkazem původu, tak i štěňátka bez průkazu původu. Cena se také může lišit u pejska a fenky.

Historie plemene

Prapředkem bruselského grifonka je malý hrubosrstý psík nazývaný "Smousje", který byl po staletí chován na území dnešního Bruselu. "Smousje" není pouze prapředkem bruselského grifonka, ale také belgického grifonka a Brabantíka. Křížením s opičím pinčem a Kavalírem King Charlesem španělem vedlo ke vzniku bruselského grifonka, který byl určen jako hlídač a bojovník s hlodavci, avšak brzy se stal oblíbencem králů. Dále byl křížen s yorkšírským teriérem, smoushondem a pekingským palácovým psíkem, jeho popularitu zastavila první světová válka. V současné době jsou grifonci velmi oblíbení po celém světě.

Podobná plemena

Belgický grifonek
Brabatník

Související články

reklama
reklama
reklama