reklama
  • Wiki
  • Australský ovčák

Australský ovčák je velmi chytrým psem středně velkého vzrůstu. Vyniká svým pohybovým nadáním, vytrvalostí, ale i dobromyslnou povahou, vnímavostí a učenlivostí.
I přes své jméno pochází australský ovčák z USA.
Plemeno se dle Mezinárodní kynologické federace FCI řadí do skupiny I. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce Ovčáci, bez pracovní zkoušky.

Vzhled plemene

Australský ovčák má robustní postavu, avšak ladný pohyb. Pes dorůstá do kohoutkové výšky 51 až 58 cm, fena 46 až 54 cm. Hmotnost psa se pohybuje mezi 20 a 30 kg.
Ovčák má silné tělo a mohutnou hlavu. Čenich může být černý, ale i hnědý. Skus je nůžkový. Vysoko posazené uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti.
Oči mandlovitého tvaru se vyskytují v mnoha barvách, vždy psovi dávají zářivý pohled. Mohou být v odstínech hnědé, jantarové nebo modré. Nezřídka se u plemene setkáváme i s tím, že je jedno oko jiné než druhé.
Obdélníkový rámec těla tvoří rovná hřbetní linie a hluboký, nikoliv široký hrudník. Ocas je rovný, může být přirozeně dlouhý i krátký.
Australský ovčák má jemnou, lesklou srst. Středně dlouhá srst psa dokonale chrání před chladem i vodou, její hustota se přizpůsobuje ročnímu období. Dospělí samci mají výrazné osrstění v oblasti límce. Srst psa je rovná, příp. mírně zvlněná.
Stejně jako jsou pestré barevné variace očí psa, tak jsou bohaté i barevné možnosti jeho srsti. Každý pes je jiný a má jedinečný vzhled, vždy v nezvyklých barvách. Základní barvy plemene jsou blue nebo red merle, černá a červená. Všechny barvy mohou i nemusí provázet bílé nebo hnědé znaky.
Pes se dožívá 12 až 14 let.

Povaha

Australský ovčák je jedním z nejinteligentnějších psů. Je bystrý a učenlivý. Má dobromyslnou a přátelskou povahu.
Jeho charakter tvoří také významný pastevecký pud a hlídací instinkty.
Svoji rodinu spolehlivě chrání i za cenu vlastního života. Je ostražitý, pozorný a vnímavý. Je to pes oddaný své rodině a vděčný za jakoukoliv pozornost a aktivitu.
Australský ovčák vyniká mimořádnou vytrvalostí a pohyblivostí.

Australský ovčák - charakteristické rysy

- přirozená inteligence, učenlivost, poslušnost
- oddanost pánovi, věrnost, obranný pud
- hravá a přátelská povaha
- živost, hbitost a vytrvalost
- všestrannost, pohybové nadání

Výchova a péče o psa

Australský ovčák se velmi rád, rychle a snadno učí nové povely. Výcvik australského ovčáka je tak nenáročný a zábavný. Ze své povahy chce být ovčák svému pánovi užitečný.
Je to skvělý společník a přítel rodiny, který je závislý na kontaktu s blízkými lidmi. Lze ho chovat i venku, avšak s podmínkou, že bude mít přístup do domu a jeho rodina se mu bude dostatečně věnovat.
Australský ovčák se vyžívá v pohybu a aktivitě, má rád volný prostor a obyčejně také vodu. S oblibou bude běhat vedle koně nebo vedle kola. Potřebuje zaměstnat, nemusí jít právě o pasení nebo hlídání dobytka. Může jít o agility, dog frisbee, výcvik poslušnosti nebo dogtrekking. Pes se využívá i jako záchranář nebo v canisterapii. Dokonce se může věnovat více aktivitám, všechny bude dělat s nadšením. Vystačí mu však i obyčejné procházky se svým pánem, zpestřené třeba aportováním. Aportuje zcela přirozeně.
Vůči jiným zvířatům a cizím lidem není nepřátelský, ale může si držet odstup.
Australský ovčák vyžaduje pravidelný a dostatečný pohyb, jinak na péči není náročný. Ani srst nevyžaduje zvláštní péči, psa stačí asi jednou týdně vyčesat.

Chov

První štěňata australského ovčáka u nás byla odchována v roce 2002. Narodila se v chovné stanici Puella Fera. Postupně se počet psů u nás rozrostl, s tím se zvyšoval i počet chovných stanic.
České chovné stanice australského ovčáka dnes zaštiťuje Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích a Klub chovatelů málopočetných plemen.
Štěňata psa s pp si tak můžete relativně snadno pořídit i v Česku. I tito psi už bohužel zaznamenali i negativní přístup a nezodpovědnost majitelů, a tak jsou dostupní i v nabídkách s hlavičkou. australský ovčák v nouzi. Tak se dají obstarat nejenom štěňata, ale především dospělí psi, australští ovčáci s pp i bez pp, často kříženci hledající nové majitele.

Historie plemene

Pes byl původně vyšlechtěn jako hlídač stád dobytka, především ovcí. Dnes slouží jako společník, také hlídač nebo záchranářský pes.
Existuje několik verzí historie plemene, jeho původ tak není zcela jasný. Údajně je australský ovčák vyšlechtěný z tzv. malých modrých psů Basků, kteří se i s ovcemi a ovčáckými psi přesouvali ze španělských a francouzských Pyrenejí do Austrálie a následně do Ameriky. Další teorie pak původ plemene spojuje se psy, kteří se do Ameriky dostali spolu s evropskými osadníky.
Jisté je, že plemeno jako takové vzniklo v USA. Zde se těší velké oblibě, kterou odstartovala jeho účast na rodeu a výstavách koní a dobytka. Popularitu si získal nejenom svým pozoruhodným vzhledem, hlubokýma očima, ale i povahou a dovednostmi.
Plemeno je známé od roku 1872, FCI ho oficiálně uznala v roce 2007.

Podobná plemena

- Border kolie
- Šetlandský ovčák
- Chorvatský ovčák
- Australská kelpie
- Bernský salašnický pes

Související články

reklama
reklama
reklama