reklama

Border kolie je líbivým psem středně velkého vzrůstu. Má ideální tělesnou stavbu, která mu dává mimořádnou mrštnost, hbitost a rychlost. Vyniká jak svou aktivitou, tak bystrostí. Patří k nejchytřejším psům vůbec. Oceňována je také jeho přátelská povaha.
Border kolie pochází z Anglie.
Mezinárodní kynologická federace FCI plemeno zařazuje do skupiny ovčáci a honáčtí psi. Z hlediska využití patří mezi pastýřská plemena.

Vzhled plemene

Svým středním vzrůstem se border kolie pohybuje na pomezí lehké a těžké tělesné konstituce. Psi dorůstají do výšky 53 - 55 cm a hmotnosti 15 - 20 kg, feny jsou o něco menší.
Border kolie má širokou hlavu, která se nápadně zužuje s čenichem. Zuby jsou silné, s pravidelným nůžkovým skusem. Uši střední velikosti bývají vztyčené nebo polovztyčené. Pes má oválné, daleko posazené oči. Zpravidla bývají v nejrůznějších odstínech hnědé. Pohled psa se jeví jako mírný, plný zájmu a pozornosti.
Border kolie je charakteristická obdélníkovým tvarem těla atletického typu. Hrudník je široký, hřbet se mírně svažuje směrem k ocasu. Středně dlouhý ocas pes nosí směrem dolů.
Vyvážená tělesná konstituce jde ruku v ruce s volným, ladným, plíživým pohybem.
Typické zbarvení border kolie je černobílé se znaky. Vyskytuje se však v mnoha barevných variacích, setkat se můžeme i s kombinacemi hnědobílé, barvou trikolor, merle aj.
Border kolie má nejčastěji dlouhou srst, ale může mít srst i středně dlouhou či krátkou. Všechny typy mají vedle krycí srsti i hustou spodní podsadu.
Border kolie se dožívá asi 15 let.

Povaha

Border kolie je půvabným psem, který vyniká svojí inteligencí. Je velmi bystrý, učenlivý a vděčný. To platí pro štěňata i dospělé jedince.
Jde o čiperného psa, který potřebuje vybít svoji energii. Vyžívá se v nejrůznějších venkovních aktivitách. Je pracovitý, zdatný a odolný.
Border kolie miluje společnost člověka, je věrná a empatická. Ke svému pánovi si vytváří silné pouto, je oddaná celé rodině, přátelská k dětem. Dobře snáší cizí lidi, psy a zpravidla i jiná zvířata. Má vlídnou povahu, je pozorná a snadno ovladatelná.

Border kolie - charakteristické rysy

- inteligentní, bystrá a učenlivá
- pozorná, vděčná a empatická
- temperamentní, aktivní, neúnavná
- věrná, oddaná pánovi, milá k lidem
- přátelská k jiným psům i dalším zvířatům

Výchova a péče o psa

Border kolie je velmi chytrá. Dokáže se naučit mnoho povelů a jejich plnění si bude užívat. Její výchova je nenáročná, vždy by však měla mít přátelskou a zábavnou formu. Nesedí jí hrubost, agresivní chování, psychický nátlak a tresty.
Border kolie vyžaduje jemný přístup a vedení. Nepotřebuje žádnou složitou průpravu, hodně věcí dokáže předvídat a empaticky vycítit.
Je otužilá, takže ji lze chovat venku v kotci. Potřebuje však společnost a zábavu.
Je to pes pro aktivní lidi, kteří mu mohou poskytnout každodenní pohybovou či pracovní náplň. Nemusí jít právě o nahánění dobytka, ke kterému byl pes původně předurčen a dodnes v něm exceluje. Border kolie se skvěle hodí i pro kynologické sporty jako jsou agility, dogfrisbee, dogtrekking aj. Uplatňuje se také při služebním výcviku, v canisterapii nebo jako vodící pes.
Border kolie nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Delší srst obvykle stačí občas vykartáčovat. Plemeno netrpí dědičnými chorobami a problémy s přešlechtěním.

Chov

V České republice existují dva kluby sdružující chovatele a chovné stanice border kolií podle standardu FCI. Jde o kluby BCCCZ (Border Collie Club Czech Republic) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen psů), potažmo také KPOP (Klub pracovních ovčáckých psů), který je pod mezinárodní organizací ISDS (International Sheep Dog Society).
Aktuálně v Česku běhá kolem pěti tisíc psů tohoto plemene. Chovné stanice, kde si lze štěňata border kolie pořídit, najdeme po celém území republiky.

Historie plemene

Přestože jsou ovčáčtí psi užíváni již od pradávna, border kolie, jeden z nejlepších ovčáků, pochází z konce 19. století. Plemeno bylo vyšlechtěno v oblasti nazývané Border counties, ležící na hranici Velké Británie a Skotska. Odtud také vznikl název plemene, který se užívá od roku 1910. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1976.
Historie border kolie je nedílně spjata s pastevectvím. Úmyslně se zkřížilo několik různých ovčáckých plemen, aby dala vznik psu s výjimečnými ovčáckými vlastnostmi. Vždy se přihlíželo především k povaze psa, zatímco vzhled byl v pozadí. Proto se setkáváme s tolika variacemi border kolie. Ta dnes neexistuje jenom v několika různých vzhledových liniích, ale jednotliví psi se mezi sebou liší i povahovými vlastnostmi.

Podobná plemena

- Australská kelpie
- Australský ovčák
- Chorvatský ovčák
- Šetlandský ovčák
- Kavalír King Charles španěl

Související články

reklama
reklama
reklama