6 tipů, na co nezapomenout před dovolenou
Čas dovolených už je v plném proudu. Řada z nás už balí a chystá cestovní průvodce. Tady je 6 tipů, na co byste neměli zapomenout.
Letní dovolená už je za rohem a cestovatelské příručky vám nejspíš leží na stole. Na co nezapomenout a jak se dobře připravit, aby se z dovolené snů nestala noční můra?
Někteří z nás si dělají seznam oblečení, které musí přijít do kufru, vypisují si potřebné léky, nebo dokonce sestavují jídelníček. Ale nejdůležitější věci snadno přehlédneme. Tady je 6 tipů...
Cílová destinace
Pokud opět jedete do Chorvatska, nejspíš místní poměry už znáte, ale v případě, že vás letos čeká nové místo, dobře si nastudujte vše o vaší cílové destinaci. Nejenže potřebujete znát kurz a případnou měnu, ale také si zjistěte, zda není lepší se nechat očkovat či jestli nepotřebujete nějaká speciální povolení.
Co byste měli o zemi, kam jedete na dovolenou, vědět?
- Zjistěte si měnu.
- Předběžně si ověřte, jak moc je v dané destinaci draho.
- Zkuste se podívat, co je v místě zakázané, co se nehodí a čím naopak místní obyvatele příjemně překvapíte.
- Máte-li ještě čas, určitě se vyplatí vhodné očkování.
- Zjistěte si, zda vaše pojištění platí i v dané lokalitě.
- Jak je možné se po místě přesouvat.
- Na koho se v případě potřeby můžete obrátit.
- Jaké budete potřebovat doklady.
- Kam vyrazit za zábavou.
- Jaké jídlo byste jistě neměli vynechat.
Důležité je pojištění
Nejdříve se podívejte, zda cestovní pojištění není již obsaženo v jiné vaší pojistce nebo třeba u platební, debetní či kreditní karty. Pokud ne, sjednejte si jej zvlášť. Pojištění vás nebude stát více než pár stovek a pokryje případné náklady zdravotních výloh, které by se mohly vyšplhat až na milionové částky!
"Kvůli cestovnímu pojištění nemusíte ztrácet čas, můžete si ho sjednat on-line třeba až během cesty na letiště. Pokud jedete s celou rodinou, vždy si ověřte, zda máte nárok na výhodnější cenu," radí mluvčí Ery Martina Slavíková.
Náš tip: Máte fóbii z lidí? Tak sem na dovolenou nejezděte!
Pořádně si přečtěte podmínky a hlavně bod, kde je vypsané, na co se vaše pojištění vztahuje a zda aktivita, kterou hodláte na dovolené provozovat (kolo, plachtění,...) nespadá do kategorie rizikové sporty, které se musí připlácet. Smutnou zprávou je, že téměř vše spadá do kategorie rizikových aktivit.
Pozor na doklady!
Nepodceňujte platnost dokladů a zkontrolujte si ji s předstihem alespoň jednoho měsíce. Do zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a na Island můžete cestovat pouze s občankou (vyřízení nové trvá 15 dní), mimo EU budete potřebovat pas (vyřízení trvá 30 dnů). Pozor, i děti musí mít platný cestovní doklad, nelze si je zapsat do svého dokladu.
A pamatujte, že pokud budete chtít vyřídit doklady expresně, pořádně si připlatíte.
Kartu, nebo hotovost?
Vezměte si platební kartu i hotovost. Mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou zaplatíte např. zmrzlinu nebo jízdenku, je určitě nezbytné. Velká hotovost v peněžence je ale zbytečným lákadlem pro zloděje. Také si ověřte, že s vaší kartou lze platit v zahraničí, abyste na místě nebyli překvapení.
"Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejlevnější způsob, jak si zahraniční služby či zboží pořídit," uvádí Pavla Hávová z ČSOB.
Určitě se však vyplatí, zřídit si kontrolu pro platbu kartou. Jde o to, že každá platba se vám ohlásí SMSkou na mobil a vy máte dokonalý přehled o pohybech na účtech a ohlídáte si případnou krádež.
Lékárničku vždy při sobě
Vezměte si s sebou nejen léky, které trvale užíváte, ale také preventivně ty na nejčastější zdravotní obtíže. V zahraničí nejspíše nebudou mít úplně ty stejné léky jako u nás, a vy byste si tak mohli prožít nepříjemné chvilky.
Co nejdříve také prověřte, jaká očkování jsou pro vaši cílovou destinaci povinná nebo doporučená. Jedna vakcína se aplikuje mnohdy vícekrát, a tak se proces očkování může protáhnout na týdny až měsíce.
Doporučujeme: 20 důvodů, proč v létě nejezdit na dovolenou
V zemích, kde hrozí tzv. "Faraonova pomsta" v podobě nepříjemných zažívacích potíží, se obecně doporučuje, zvolit k léčbě místní léky, ale určitě se nevydávejte do lékárny sami, požádejte průvodce nebo si předem na internetových diskuzích zjistěte, kdo má s čím jaké zkušenosti.
Zajistěte si roaming
Pro volání ze zahraničí do Čech potřebujete mít zřízenou službu, která se jmenuje roaming. Tu vám může okamžitě aktivovat váš telefonní operátor. Do telefonu si také uložte číslo, kde můžete zablokovat platební karty, pro případ, že by vám ji někdo odcizil, a také číslo asistenční služby vaší pojišťovny, kde jste si sjednali cestovní pojištění.
Jak se připravujte na dovolenou vy? Co lze doplnit na náš seznam tipů, na co nezapomenout před dovolenou? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 potravin, které vám prodlouží život
Z vedra se dá zbláznit! Na alkohol zapomeňte
Maminčiny recepty: Skvělý bezinkový siru. Už je čas!