reklama

Její nahou fotku viděla půlka školy. Zneužití snímků zažil každý pátý nezletilý

Anně se její tehdejší kluk chtěl pomstít za rozchod a ukázal její nahé fotky spolužákům. Intimní fotografie se nakonec roznesly po celé škole. Anna zažívala pocity vzteku a studu a odpor k sobě samé v ní dokonce probouzel myšlenky na sebevraždu. Podle průzkumu není Annina zkušenost ojedinělá, zneužití dobrovolně poskytnutých intimních fotek zažil každý pátý nezletilý.

Podle průzkumu společnosti ESET v rámci iniciativy Safer Kids Online a Policie ČR má s nějakou formou zneužití dobrovolně poskytnutých intimních materiálů zkušenost každý pátý nezletilý.
Podle průzkumu společnosti ESET v rámci iniciativy Safer Kids Online a Policie ČR má s nějakou formou zneužití dobrovolně poskytnutých intimních materiálů zkušenost každý pátý nezletilý. | Foto: Shutterstock

"Obrací se na nás čím dál větší počet nezletilých, jejichž intimní fotografie někdo bez jejich souhlasu ukáže dalším lidem nebo je zveřejní na sociálních sítích," říká dětská psycholožka Daniela Müllerová, která poskytuje poradenství v Centru Locika. Nezletilí se na něj obrací prostřednictvím e-mailu nebo v chatu Dětství bez násilí.

Podle průzkumu společnosti ESET má s nějakou formou zneužití dobrovolně poskytnutých intimních materiálů zkušenost každý pátý nezletilý. Mezi nejčastější kanály neoprávněného šíření fotek, videí či textových zpráv patří Instagram a Snapchat.

Spíše než na rodiče, se podle Mullerové nezletilí v takovém případě obrací právě na anonymní poradny. "Před rodiči se stydí. Navíc se bojí, že by jim ještě vynadali," vysvětluje. "Rodiče zmíněnou zkušenost málokdy přijmou způsobem, jaký dítě v krizový moment potřebuje. Proto je i lepší, když se raději obrátí na anonymní poradnu, kde mluví s neutrálním člověkem, který ví, jak s dítětem hovořit," říká psycholožka. Jako další poradny doporučuje Linku bezpečí a Linku důvěry.

Nezletilí si sáhnou na dno

Obzvlášť silný byl pro Danielu Müllerovou příběh dívky, kterou jsme pro potřeby tohoto článku nazvali Annou. "Když chodila s chlapcem, požádal ji, jestli by si ji mohl vyfotit nahou. Následně se rozešli ne zrovna v dobrém a chlapec začal její fotky posílat kamarádům. Nakonec její fotka obletěla půlku školy," popisuje psycholožka.

Nezletilým, kteří ji kontaktují, pomáhá Müllerová zpracovat pocity vzteku, studu a bezmoci, kdy si oběť neví se situací rady. "Řešíme konkrétní kroky. Například že má jít za psychologickým poradcem ve škole a jakým způsobem promluvit s danou osobou, aby jí šíření fotografií zarazila. Konkrétně jak má vyjádřit, že co se děje, je pro ni nepřípustné," popisuje Müllerová.

Pocity ponížení, studu a odporu k sobě samé kvůli tomu, že situaci dopustila, u Anny vyústily v touhou si ublížit. "Uváděla, že už nemůže takhle fungovat a ani se na sebe podívat. Bohužel, není výjimečné, že si děti sáhnou na dno," říká psycholožka, která s dětmi mimo jiné zpracovává úzkost z faktu, že je nahé viděla celá škola.

Dívky posílají fotky, i když nechtějí

Centrum Locika kontaktují více dívky než chlapci, které podle Müllerové často posílají intimní fotky, i když to vlastně nechtějí. "Některé dívky vnímají své tělo jako prostředek, kterým si vztah udrží, jak chlapce získají nebo jak jej osloví. Bohužel, se svým tělem často zacházejí bez respektu," popisuje psycholožka.

S dívkami následně otevírá témata vztahu sama k sobě, hranic a vnímání těla nikoliv jako věci nebo zboží. "Dívky si neuvědomují, jaké důsledky pro ně může poslání intimních fotografií mít, byť jejich příjemce znají," říká odbornice. Nezletilé se jí také často ptají, jak mají důvěřovat v dalším vztahu. "Jedná se o zneužití, překročení hranice. Snažíme se společně zpracovat pocity nedůvěry a nastavit, jak se chránit v dalším vztahu," říká Müllerová.

Bezpečný způsob šíření intimních fotografií podle psycholožky neexistuje. "Nikdy nemůžete zajistit, že fotografie někdo nezneužije. Stejně tak vám může někdo telefon ukradnout a fotografie v něm najít. Neexistuje návod, jak posílat intimní fotografie bezpečně, protože to z principu bezpečné není," uzavírá.

Video: Souhlas se sexem přes aplikaci nedává smysl. Lidé spolu mají mluvit, říká Nejedlová (27. 6. 2022)

To, že jste před pěti minutami sex mít chtěla, neznamená, že ho budete chtít i za dalších pět minut, říká ředitelka organizace Konsent. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama