reklama

Zlínský kraj

Zlínský kraj - Lidé v asi stovce obcí ve Zlínském kraji likvidují následky bouře, která se přehnala ve čtvrtek nad téměř celým územím kraje. Voda po silné průtrži mračen zaplavila desítky domů, sklepů, zahrad a hospodářských stavení. Silný vítr vyvracel stromy a elektrická vedení. Nejhorší situace je na Kroměřížsku, kde velká voda řádila přesně před týdnem, řekl dnes ČTK z místa mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Živelní pohroma si zatím nevyžádala žádná zranění. Škody na soukromém a obecním majetku jsou předběžně odhadovány v řádech několika desítek milionů korun.

Voda a bahno znovu zaplavilo domy v Bojanovicích a Zlobicích. "Sotva lidé po týdnu vše douklízeli, mají své domy opět zasažené. Doslova je to sráží na kolena a jsou zoufalí," uvedl mluvčí hasičů. Dodal, že v některých domech je situace několikanásobně horší, než byla v minulém týdnu. Lidem už docházejí síly.

Na místo dorazila také psycholožka hasičů. Kontaktovala i další členy psychosociálního intervenčního týmu (PIT), který vyjede lidem pomáhat s prožitým traumatem a poskytne jim informační pomoc po povodni. V nejpostiženějších oblastech se už zvedla velká vlna solidarity. Do obcí míří dobrovolníci, kteří lidem pomáhají s úklidem. Do prací se zapojily i soukromé firmy, které poskytly techniku nebo další potřebné věci.

Na Zlínsku byly problémy hlášeny například z Halenkovic, kde voda zaplavila několik domů. Škody dnes odstraňují také v Otrokovicích. Postižena tam byla nejvíce místní část Kvítkovice, kterou zaplavila přívalová vlna vody a bahna. Nánosy bahna tam zasáhly i soukromé firmy. Pod několikacentimetrovou vrstvou bláta zůstalo mimo jiné i velké parkoviště jedné z prodejen automobilů. Pracovníci firmy na odklízení bahna použili sněhové lopaty a proudy vody. Plocha je však natolik zasažena, že úklid jim potrvá až do pozdních odpoledních hodin.

Silný vítr ničil stromy v otrokovické městské čtvrti Bahňák, kde jich po bouřce zůstalo zlomených a vyvrácených více než sedm desítek. Celou noc na odstraňování škod pracovali lidé i technika a v činnosti byla i povodňová komise města. Časně zrána do ulici s motorovými pilami a další technikou vyrazili hlavně pracovníci technických služeb. Stromy postupně rozřezávali a dřevo odváželi z parků a okolí domů. Do úklidu se zapojili i samotní občané, kterým pomáhají i dobrovolní hasiči.

Během čtvrtečního večera hasiči zaznamenali více než pět desítek organizovaných výjezdů, z nichž každý čítal v průměru až deset zásahů na jednom místě. Řadu dalších zásahů si podle mluvčího hasičů organizovaly sami dobrovolné jednotky hasičů.

Během dnešního dne hasiči zásahy soustředili především na čerpání vody ze zaplavených domů a odstraňování popadaných stromů. "Počty zasažených domů zatím nejsou známy, ne všechny zasažené obce už stačily nahlásit škody," uvedl mluvčí hasičů. Hasiči postupně vyjíždí i do míst, kde dosud nebyla jejich technika až tolik potřebná.

Vlna nárazového větru a krupobití způsobila také padání stromů a větví, místy nápor nevydrželo ani elektrické vedení. V Napajedlech na Zlínsku a v Kostelanech na Kroměřížsku spadené stromy poničily střechy domů a dalších objektů, v Otrokovicích vítr strhával střechy domů.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama