reklama

Jak k sobě být laskavější: Zkroťte svůj vnitřní hlas

Všimli jste si někdy, jak sami se sebou mluvíte? Dovolili byste si tak hovořit k někomu cizímu, nebo jste svůj nejpřísnější soudce?

Foto: iStock

Pokud se necvičíte pravidelně v meditaci nebo v technice soustředění pozornosti, stále posloucháte svůj vnitřní hlas. Občas mluví k věci, často brebentí nesmysly, ale to, jakým způsobem k vám promlouvá, určuje kvalitu života.

Moje koučka Eva Čepičková mě naučila, že se jedná o hlas takzvaného prvního já, které k nám promlouvá hlasem rodičů, učitelů, kamarádů a je naším největším kritikem. Jsou to názory druhých, které jsme si během života zvnitřnili a teď je považujeme za své. První já má za cíl nás ochránit a je motivováno strachem. Bohužel nám ale brání se dostat ke svému druhému já, opravdovému potenciálu.

Svůj potenciál má každý

V něm se ukrývá láska, trpělivost, nadhled, velkorysost, jasná mysl a schopnost nadhledu. Tedy všechny důležité schopnosti, které máme, co by nám pomohly vyřešit naše životní situace co nejlépe.

Schválně, zkuste pozorovat, jak se sebou mluvíte. Kolikrát si vynadáte, když něco zkazíte, trýzníte se pochybnostmi nebo se obviňujete. Mluvili byste takhle s někým, na kom vám opravdu záleží? Ale vždyť na sobě by mělo nejvíce, jinak nebudete schopni laskavosti k jiným lidem.

Opájejte se laskavostí

Vnímejte také, jak se sebou hovoří jiní lidé. Projevuje se to tím, zda jsou schopni přijmout kompliment, nebo ho hned něčím shodí. I to, jak oceňujete jiné, je projevem, jak vnímáte sebe.

Podle židovského učení Talmud je laskavost nejvyšší formou moudrosti, dovedete si ji sami dopřávat častěji?

reklama
Doporučené recepty
    reklama