reklama

Zdravý močový měchýř: Vyhoďte tanga a dejte pozor na prochladnutí

Zánět močových cest potká alespoň jednou za život každou druhou z nás. Právě tato část organismu je totiž u žen náchylnější k různým infekcím a onemocněním. Čeho byste se měla vyvarovat?

Foto: iStock

Přinášíme osm hlavních zásad, kterým byste měla věnovat pozornost. Obzvlášt, pokud jste se už s infekcí močových cest potkala. Obecně je ale vždycky dobré, věnovat pozornost prevenci.

1) "Dbejte na to, abyste od pasu dolů neprochladla. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Obzvlášť ve studeném podzimním a zimním počasí je vhodné nosit dlouhá trika a dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčena do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím," říká Marcela Čechová, lékařka urologické kliniky UroKlinikum Praha.

2) Dodržujte pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin denně. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji, anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek.

3) Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které jeho zánět způsobují. Jako účinná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, anebo v čaji.

4) "Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie," doporučuje Marcela Čechová.

5) Snižte příjem sladkostí. Cukr podporuje růst bakterií a ty jsou příčinou  močových infekcí, které mohou být spouštěčem symptomů jako je silné nutkání na močení a časté močení. Umělá sladidla nejsou o nic víc prospěšná.

6) Dodržujte správnou hygienu. Samozřejmostí je u žen utírání po močení směrem zepředu dozadu a při menstruaci pravidelně vyměňovat tampony a vložky. Na toaletu choďte i po pohlavním styku - moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit bakterie.

7) Pro intimní hygienu nepoužívejte příliš parfémovaná mýdla nebo sprchového gely a zaměřte se na ty produkty, které jsou k tomuto účelu přímo určené. A pozor! Nepřehánějte to s hygienou. Sprchujete-li se několikrát denně, intimní místa oplachujte jen vodou, maximálně jednou denně sáhněte po intimním gelu nebo mýdlu.

8) "Nenoste příliš často tanga. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest. Ženy by měly dávat přednost bavlněnému spodnímu prádlu," doplňuje Marcela Čechová.

reklama
Doporučené recepty
    reklama