reklama

Káva s léčivými houbami: Nebojte se ochutnat, prospějete svému zdraví

Kombinace kávy a léčivých hub je jedním z nejnovějších trendů. O co vlastně jde a proč byste to měli zkusit?

Foto: iStock

Kombinace kávy a hub vám dost možná připadá zvláštní. Ale spousta lidí, co nápoj vyzkoušela, tvrdí, že léčivé houby kávě dodávají delikátní zemitou příchuť. Celkově je prý chuť výsledného nápoje jemnější, než klasická káva. A hlavně, jde o mnohem zdravější variantu.

Proč ale vůbec mixovat kávu s houbami? Hlavním důvodem jsou benefity, které léčivé houby mají. Je tu také fakt, že kávu vetšina z nás pije skoro pořád, takže je to nenásilný způsob, jak dostat do našeho těla všechny důležité živiny.

Kromě kávy s medicinálními houbami se prodává například i čaj nebo horká čokoláda. Léčivé houby obsahují mnoho antioxidantů a obecně mají na tělo velmi pozitivní dopad. Vědecké výzkumy ukazují, že jsou velmi prospěšné pro celkovou imunitu organismu a mohou dokonce podpořit léčbu demence nebo Alzheimerovy choroby.

Jak taková káva s léčivými houbami vypadá?

Nepředstavujte si hrnek kávy a v něm nasáklou houbu, toho se bát nemusíte. Příprava takové kávy je velmi jednoduchá a upřímně, možná ani nepoznáte, že je vaše káva o něco obohacena. Prodávají se balíčky s kávou, která už obsahuje extrakty z těchto hub a směs stačí pouze zalít vodou.

Takto namíchané balíčky většinou obsahují méně kofeinu. Proto nevytváří v těle kyselé prostředí jako klasická káva. Pokud míváte obvykle po "normální" kávě zvláštní pocit v žaludku, může pro vás být tento nápoj ideálním řešením. Mezi léčivé houby, které se používají nejčastěji, patří chaga, reishi nebo houba lví hříva (lion’s mane).

Proč pít kávu s extraktem z léčivých hub?

Léčivé houby mají plno benefitů. Mohou pomoct s trávením, bojují proti volným radikálům, podporují funkci jater a dokonce se prokázalo, že mohou pomoct i v léčbě rakoviny. 

Podpora léčby rakoviny se testovala konkrétně u houby chaga a zjistilo se, že extrakty z ní pomáhají zabránit šíření rakovinového bujení v těle. Výsledky byly publikovány ve studii z roku 2015 v Journal of Ethnopharmacology.

Léčivé houby i káva obsahují antioxidanty, které bojují proti volným radikálům v těle a jsou tak obecně pro nás velmi prospěšné. Volné radikály totiž v organismu vytvářejí oxidační stres, který ničí buňky v našem těle. Jsme jim přitom denně vystavováni například v podobě znečištěného ovzduší. Navíc je oxidační stres údajně jedním z příčin vzniku chronických onemocněních, mezi něž patří cukrovka, rakovina, srdeční onemocnění nebo Alzheimerova choroba.

Kombinace kávy s léčivými houbami rozhodně nemůže uškodit, takže proč to minimálně nevyzkoušet a svůj denní rituál si tak nezpestřit.

Autorka knihy Zbořeno: Některé demolice v Praze byly bolestné, Transgas byl zjevení | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama