reklama

Průvodce balenými vodami: Neutrácejte peníze za předraženou vodu z kohoutku

Kupujete dost často to, co vám zrovna přijde pod ruku? Pak možná utrácíte peníze jen za předraženou kohoutkovou vodu. Jak to poznat?

Foto: iStock

Taky už se v záplavě balených vod nemůžete vyznat a berete zkrátka to, co vám přijde pod ruku? Dejte si pozor, abyste neplatili peníze jen za balenou vodu, která je stejné kvality jako ta z kohoutku.

I nad vodou, kterou kupujeme v obchodě, se vyplatí chvilku pozastavit a zvažovat, co vlastně kupujete. Ne každý si ale při návštěvě supermarketu uvědomuje, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými lahvemi s vodou. Dost často se orientujeme pouze podle ceny nebo toho, zda je voda perlivá, či neperlivá, popř. ochucená.

Pro lidský organismus je přirozeně nejlepší taková voda, která je přímo z lůna přírody, neobsahuje žádné nežádoucí prvky a sloučeniny a neprošla žádnou chemickou úpravou. Zkrátka taková "živá" voda.

Studujte etiketu

První krok k tomu, vědět, co kupujeme, je důkladně prostudovat etiketu. Oficiálně se totiž balené vody dělí do čtyř kategorií a na etiketě výrobku musí být tato kategorie uvedena. Etikety pramenitých, minerálních a kojeneckých vod musí například obsahovat lokalitu, ze které voda pochází, název zdroje a údaje o složení. Měly by zde být zaznamenány i technologické úpravy vody (odželeznění, sycení oxidem uhličitým apod.)

Při nákupu jakýchkoliv balených vod sledujte na etiketě datum spotřeby. Čím starší balená voda je, tím se zvyšuje riziko kvality. U minerálek se bohužel díky změnám ve vyhlášce nemusí uvádět celkový stupeň mineralizace, a je proto potřeba pečlivější volba s ohledem na potřeby organismu. Pozornost také věnujte tomu, jak byly vody skladovány. Lahve kdesi u venkovního stánku vystavené teplu a slunečnímu svitu byste raději kupovat neměli.

Předražená kohoutková voda

Můžete zaplatit i za obyčejnou vodu, podobnou té z kohoutku, pouze balenou v plastové lahvi. Většinou se to stává právě tehdy, když nečteme etiketu a zkrátka sáhneme po něčem, co je nejblíže. Taková voda může být i mírně cítit po chloru. Je zdravotně nezávadná, ale znamená to, že taková voda mohla být upravována i chemicky a upřímně, v kuchyni z kohoutku by vyšla o dost levněji.

Voda z podzemních pramenů

Pramenité vody jsou v poslední době velmi oblíbené. Jde o kvalitní vody z podzemních chráněných zdrojů, které mohou být upravovány pouze stanoveným způsobem. Některé prameny se tedy různě filtrují, zbavují síry, manganu, arzenu či železa a ozařují (to platí i pro minerální vody), aby se vyhovělo přísným kritériím a limitům. Některé jsou tak kvalitní, že nepotřebují úpravu vůbec žádnou a jsou plněny v původní "živé" podobě.

Minerály v přírodních minerálních vodách

S minerálkami to není tak jednoduché. Hodně lidí totiž termíny minerálka a balená voda zaměňuje, není to ale to samé. Minerální vody pochází z kontrolovaných a schválených podzemních zdrojů a pro jejich úpravu nesmí být použit žádný způsob, který by změnil charakter jejich složení. Tyto vody obecně obsahují významnější množství minerálních látek. Proto je nutné věnovat pozornost tomu, jaký prvek je v dané minerálce zastoupen, a myslet na zlaté pravidlo "všeho s mírou". Pro každodenní pití jsou vhodné slabě mineralizované vody s obsahem minerálních látek do 500 mg/l. Vody s vyšším obsahem by se měly kombinovat s jinými nápoji a ty s obsahem nad 1500 mg/l je vhodné konzumovat jen výjimečně. Ne každému také může vyhovovat leckdy specifická chuť některých značek, která vyplývá právě ze zvýšeného obsahu konkrétních minerálů.

Ideální pro kojence

Kojenecké vody mají velmi nekompromisní limity na obsah nežádoucích látek a minerálů, které by mohly miminkům škodit. Obsah dusičnanů nesmí překročit 10 mg/l, sodíku 20 mg/l a minerálních látek nesmí být víc než 500 mg/l. Kojenecké vody rovněž nelze při výrobě nijak upravovat, maximálně se smí ozařovat UV paprsky, což ale musí být uvedeno na obalu. Ideální jsou opět takové, které žádnou takovou úpravu nepotřebují.

Kojenecké vody smí být jako ostatní balené vody syceny pomocí CO2, ale pokud obsah přesahuje 0,5 g/l, je voda pro kojence nevhodná a oxid uhličitý se musí odstranit varem.

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama