reklama

Vydělávají přátelé víc než vy? Jak si užívat života s omezeným rozpočtem

Taky jste se rozhodli v novém roce víc šetřit? A jak jste na tom po prvním měsíci? Hádáme, že se vše jednodušeji slibuje, než nakonec dodrží...

Foto: iStock

Ono by se totiž dalo šetřit docela dobře, kdyby člověk nebyl neustále obklopený lákadly. A teď nemyslíme jen ta klasická (povánoční slevy, ukazujeme na vás), ale i ta mnohem rafinovanější. Taková, která se jen velmi těžko odmítají – vaši přátelé. 

Asi by bylo nejsnazší na dobu, kdy se člověk rozhodne šetřit, odjet někam doprostřed pustiny – anebo se alespoň moct bez výčitek zavřít doma a raději nevycházet. Protože ale nejde přestat chodit do práce (to by se totiž potom šetřilo dost mizerně) ani do společnosti, nastává otázka, jak si v nadále situaci poradit.

Přiznejte barvu

Nemáte zrovna moc peněz na utrácení a vaše kamarádka se přitom nadchla pro ten "super sushi kurz, který nutně potřebuje absolvovat jen a jen s vámi"? Nebo přátelé zarezervovali stůl v restauraci mimo váš momentální rozpočet?

Jednoduše je odmítněte a místo výmluv jim řekněte pravdu. Pokud jsou to opravdoví přátelé, pak vše bez problémů pochopí. Sami určitě v podobné situaci byli, budou, nebo dokonce právě možná jsou a jen se to bojí přiznat. Co vy víte, možná nakonec získáte šetřícího "sparing partnera", se kterým se budete moct navzájem podporovat a motivovat.

Později si to vynahradíme

Další z možností je omluvit se z dané události. To ale neznamená, že s přáteli musíte utnout kontakt. Pokud mají v plánu se zúčastnit například onoho kurzu sushi, pak jim navrhněte, že je po absolvování zvete k sobě domů, aby vám mohli předvést nově nabyté dovednosti. Navíc na sebe při takové příležitosti budete mít ještě víc času a můžete si dát i skleničku dobrého vína, ne?

Další nepříjemná situace může nastat, pokud má kamarád či kolega narozeniny a někdo vymyslí drahý společný dárek, který i po rozpočítání nákladů stále stojí víc, než jste měli v úmyslu utratit. V takovém případě neuděláte nic špatně, pokud řeknete, že se na společném příspěvku nemůžete podílet, protože jste už něco pořídili. Maličkost pak nejen může vyniknout svou osobitostí, ale především si sami určíte, kolik jste za ni ochotni utratit.

Jde to i levněji

Obecně ale platí, že za šetření byste se rozhodně neměli stydět. Zkuste pro něj nadchnout i své přátele. Jak? Má vaše kamarádka členství v posilovně a ráda by chodila cvičit s vámi? Domluvte se s ní, že můžete jednou týdně chodit běhat do parku. Nebo úplně naopak – máte chuť na sladké a utrácet za dobrý dort a kávu v lepší kavárně se vám právě nehodí? Pozvěte přátele k sobě a upečte společně koláč. Nebo ještě líp – pozvěte je na čaj o páté a vyhlaste soutěž o to, kdo přinese lepší zákusek. 

Ušetřit a nevzdat se společenského života není nic složitého. Stačí být jenom upřímní a alespoň trochu kreativní. 

Řidič na dálnici natočil "nejšílenější nehodu". Auto vylétlo několik metrů do vzduchu | Video: Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama