reklama

Vápník: Jak poznat, že ho máte dostatek a proč je důležitý

Vápník toho v našem těle zajišťuje opravdu hodně. Přečtěte si, proč by vám rozhodně neměl chybět a jak to poznáte.

Foto: iStock

O vápníku většinou víme, že je skvělý pro naše zuby, nehty a kosti. Tím to ale nekončí. Tento minerál toho totiž má na starosti mnohem víc. Co všechno a jaké signály značí o jeho nedostatku? 

Vápník je naprosto nezbytný pro mnoho našich tělesných funkcí. Hraje důležitou roli při tvorbě enzymů a hormonů, které mají na starost naše trávení a metabolismus. Krom toho zajišťuje, že hojení ran a srážlivost krve bude probíhat tak, jak má a navíc zajišťuje činnost veškerých svalů.

Když nám v těle vápník chybí, tak to jako první odnesou kosti a zuby. Tělo si totiž potřebuje někde ten vápník vzít, aby mohlo správně fungovat. To poté často vede k osteoporóze a paradentóze.

Většinou si spíše myslíme, že máme vápníku nedostatek. Když se totiž rozhlédneme v supermarketu po výběru různých balených produktů, jako jsou snídaňové cereálie nebo rostlinná mléka, tak vás výrobci na obalech upozorňují, že je v nich vápník přidaný. To asi znamená, že ho ve stravě máme málo a přidávat ho potřebujeme. Nebo ne?

Pravdou ale je, že v dnešní době mnozí z nás máme vápníku až moc. Ať už kvůli fortifikovaným potravinám nebo kvůli tomu, že se suplementy s vápníkem prodávají jako na běžícím páse. Zatímco tedy riziko nedostatku vápníku kleslo, tak se s jeho přebytkem začínají vyskytovat jiné zdravotní potíže, jako jsou různá onemocnění srdce.

Zajít si na testy

Bohužel na to, abyste rozpoznali, že máte v těle nedostatek vápníku, vám moc nepomohou ani krevní testy. Vaše tělo totiž zásoby vápníku přerozděluje tak, aby ho mělo neustále dostatek pro všechny vaše tělesné funkce, vaše krevní testy to tedy moc nepoznají. Pokud z krve vyplyne, že máte málo vápníku, tak už je to dost vážné.

Další způsob, jak otestovat obsah vápníku v těle, je zaměřit se na kosti. Nedá se na to ale spoléhat stoprocentně, protože zdraví vašich kostí záleží na dvou věcech - vápníku a svalech. Pokud máte dostatek vápníku a celý den jen ležíte v posteli, tak vám i tak budou kosti řídnout a jejich stav se bude zhoršovat. Dá se ale dobře vydedukovat, zda se váš stav v průběhu života s vápníkem zhoršuje, nebo zlepšuje.

Jak se projevuje jeho nedostatek?

Velký nedostatek vápníku v těle většinou poznáte špatným stavem zubů a kostí. Dále zažíváte svalové křeče, průjmy, vypadávání vlasů a lámavost nehtů. Jeho nedostatek může vést až ke vzniku roztroušené sklerózy.

Vápník a doplňky stravy

Většinou není vápník v podobě doplňků stravy potřeba. Krom dvou případů - v těhotenství nebo při menopauze. Když se ve vás rodí nový život, tak je vápníku potřeba hodně, protože všechno si bere plod. S menopauzou většinou přichází i ztráta svalové hmoty a to pak znamená, že tělo potřebuje více vápníku na to, aby si uchovalo kosti zdravé a pevné. Většinou se je třeba zaměřit i na vitamin D, bez něj se vápník nevstřebá.

Vápník doplňujte ve stravě

Vápníku do sebe dostaneme většinou dostatečné množství v klasické stravě - obsahují ho mléčné výrobky (i když mléko je obecně ožehavé téma a hodně se teď řeší, zda ho nekonzumujeme až moc), dále listová zelenina, mandle, čočka, ovesné vločky, tofu a další. Vláknina v listové zelenině taky zvyšuje absorbci vápníku a tak jej tělo může více využít.

reklama
reklama
reklama