reklama
 

Už nesportujeme tolik jako dřív, zjistil průzkum

Z nového průzkumu vyplývá, že už sportu tak moc neholdujeme.

Foto: iStock

Data mluví jasně, aktivních sportovců ubývá. Nejvíce Češi preferují pěší turistiku, jízdu na kole a plavání, kterému se prý věnují hlavně vysokoškoláci.

"Sportování je základem zdravého způsobu života. Nejenže sport příznivě působí na naši náladu, neboť se při něm vyplavují endorfiny, ale také zlepšuje naši fyzikou kondici, což má za následek i lepší zdravotní stav. Sportem také účinně bojujeme proti nemocem, upraví se nám trávení a také se nám zlepší kvalita spánku. Stačí minimálně dvakrát v týdnu se věnovat nějaké sportovní aktivitě a naše tělo začne fungovat lépe," říká Kristina Hanušová, Sector Leader Financial Services&Technology z GfK.

Pravidelnost sportovních aktivit u Čechů

Podle průzkumu GfK jeden ze čtyř lidí říká, že se sportu věnuje více než dvakrát v týdnu. Více aktivní v této činnosti jsou muži (30 procent) než ženy (19 procent). Dvakrát týdně se nějakému sportu věnuje jeden Čech z pěti, zde jsou více aktivní ženy než muži. V porovnání s loňským rokem se počet aktivních sportovců snížil.

Nejoblíbenější je pěší turistika

Chůze je zdraví prospěšná a u Čechů velmi oblíbená, a proto jak loňský rok, tak i letošní obsadila pěší turistika první místo ve sportovních aktivitách. Letos se jí na jaře věnovalo alespoň občas 85 procent lidí. Zajímavostí je, že v loňském roce se ve srovnání s letoškem pěší turistice věnovalo více mužů (86 versus 79 procent). Naopak ženy letos přidaly do kroku a pěšky chodily více než loni. Více než vloni se pěší turistice věnovali také lidé ve věku 50 až 65 let.

Další oblíbené sportovní aktivity

Na druhém a třetím místě se mezi sportovními aktivitami, kterým se Češi věnují alespoň občas, umístily se stejným počtem procentních bodů cyklistika a plavání (77 procent). Cykloturistice se nejvíce věnují lidé ve věku od 40 do 49 let, naopak nejméně věková kategorie od 50 do 65 let. Plavání si oblíbili především lidé s vysokoškolským vzděláním.

Dalšími nejčastěji jmenovanými sportovními aktivitami, které lidé praktikují alespoň občas, jsou běh, badminton, posilování, bruslení na ledě a na kolečkových bruslí a také stolní tenis.

Související

reklama

Komerční tip

reklama