reklama

Uvolněte tělo a zbavte se stresu pomocí levandule

O levanduli můžeme v obchodech zavadit poměrně často ve formě esenciálních olejů, šamponů či sprchových gelů. Proč si ji rozhodně odnést domů?

Foto: iStock

Levandule nejen úžasně vypadá, ale má i prospěšné účinky pro naše tělo. Hodí se hlavně pro ty, kteří trpí nervozitou, úzkostí či nespavostí.

Levandule už se používá od pradávna. Egypťané ji přidávali do voňavek a Řekové si ji zase sypali do koupele. Je o ní známo, že zmírňuje nervozitu, nespavost a dříve se používala i k léčbě depresí. Krom toho všeho bylo prokázáno, že levandule zmírňuje bolest. Zejména pak bolest hlavy, svalů a pomáhá zotavení po úrazu nebo operaci.

Jak nejlépe levanduli používat?

1) Aroma difuzér

Pokud doma difuzéry nepoužíváte, určitě byste měli začít. Esenciální oleje mají totiž na nás a na naši náladu velký vliv. Ráno na dodání energie můžete použít citrusy jako grapefruit nebo citron a k večeru třeba právě levanduli, která váš mozek okamžitě přepne z pracovního módu na ten večerní a relaxační. Ideální pro ty, kteří večer neumějí vypnout.

2) Ve spreji

Zkuste zkombinovat levandulový esenciální olej s vodou. Do rozprašovací lahvičky přidejte cca 20 kapek oleje a jeden hrnek čisté vody; předtím než půjdete spát, směs nastříkejte do ložnice a na postel. Uvidíte, že se vám bude hned usínat lépe.

3) V koupelně

Jeden z úžasných způsobů, jak ze sebe setřást večer stres, je dopřát si teplou koupel s trochou epsomské soli a levandulového oleje, který můžete jen tak kápnout do vany. Poohlédněte se taky po přípravcích na vlasy s vůní levandule. Díky její silné vůni vám budou vlasy vonět ještě dlouho po umytí.

4) Levandulový čaj

Nejenže je levandule skvělá v boji s nespavostí, ale dokáže i zmírnit žaludeční obtíže. Stimuluje totiž žaludeční šťávy a tak napomáhá dobrému trávení. Ulevit dokáže od nadýmání, zvracení a zácpy. Čaje se sušenou levandulí najdete v lékárně nebo obchodech zdravé výživy.

5) Čerstvé květy

Provoní byt, pročistí mysl a navíc krásně vypadají. Co víc si přát?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama