reklama

Umění naslouchat: 4 tipy, jak být lepším společníkem

Umět naslouchat je jednou z nejdůležitějších vlastností v mezilidských vztazích. Často nám ale dělá potíže a vytváří tak ve vztahu nepříjemnou frustraci a napětí.

Foto: iStock

Umět naslouchat ostatním je klíčem ke spokojeným vztahům. A je jedno, jestli jde o vztahy v práci, doma, nebo třeba na ulici. Naučte se naslouchat a máte z poloviny vyhráno. 

Někdy to ale není tak jednoduché. Myslíte si, že jste skvělými posluchači, ale od okolí se vám dostává jiné odezvy? Nebo cítíte, že v tomto na sobě musíte zapracovat? Pak jsou následující tipy přesně pro vás.  

Nesnažte se hned přijít s řešením

Už jste se někdy snažili prostě jen ze všeho vypovídat, ale člověk, kterému jste to říkali, vás začal přerušovat radami, jak nejlépe situaci vyřešit? Ano, může to lézt na nervy. Většinu času si umíme sami poradit a zkrátka jen potřebujeme někoho, komu to všechno můžeme sdělit. Dejte tomu druhému prostor. Pokud si nejste jistí, můžete se na začátku zeptat, jestli se ten druhý chce zkrátka jen vypovídat, nebo jestli stojí o vaši radu.

Nesuďte

Musíte si hned ze začátku uvědomit, že to není o vás. Posloucháte příběh někoho jiného a soudy v takovou chvíli situaci nepomohou. To, že toho druhého soudíme, si často ani neuvědomíme. Někdy až do chvíle, kdy prohodíme "neškodný" komentář, nebo se nemile zatváříme, jenže to už může být pozdě. Naše soudy, domněnky a pocity mohou náš protějšek snadno odradit v pokračování konverzace a záměru něco s námi sdílet.

Je to jednoduché, prostě poslouchejte

Já například nemůžu vystát, když chci něco s někým sdílet a cítím, že mi ten druhý nevěnuje stoprocentní pozornost. Někdy to bývá až do očí bijící. Třeba když si někdo vytáhne k rozhovoru telefon, nebo když třeba odejde od stolu, aby umyl nádobí s tím, že ale přece poslouchá, a podobně. Někdy to ale ten druhý nemusí dát ani nijak okatě najevo, abychom cítili, že zkrátka "vypnul". Jeho nepřítomný výraz jej často prozradí. Jak být dobrým posluchačem? Tajemství tkví v jednoduchosti, proto zkrátka a jednoduše poslouchejte.

Pozorujte sami sebe

Často taky v průběhu rozhovoru přemýšlíme nad tím, jak zareagujeme, co odpovíme. Zkuste schválně pozorovat sami sebe a své myšlenky, když s vámi někdo něco rozebírá. Opravdu ho posloucháte, nebo už přemýšlíte nad sebou? Zkuste tomu druhému věnovat stoprocentní pozornost a nad svou odpovědí začněte uvažovat až, když na vás přijde řada. 

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama