reklama
 

Trendy v gastronomii: Jaká jídla budeme letos chtít na talíři?

Trendy přicházejí a odcházejí nejen v módě, ale i ve stravování. Jaké potraviny budou "in" v roce 2017?

Foto: iStock

O tom, jak na naše zdraví působí to, co jíme, se už toho napsalo spousty. A tak je jasné, že trendy potraviny roku 2017 budou zároveň i ty, které jsou nabité vitaminy, minerály a jsou pro naše tělo prospěšné. O kterých potravinách bude v tomto roce nejvíce zájem?

Fermentovaná zelenina

Mezi roky 2014 a 2016 výrazně narostly prodeje probiotických doplňků stravy. Stejný efekt jako probiotika má na naše tělo ale i fermentovaná zelenina - třeba kysané zelí nebo kimči. Díky novým studiím se začínáme víc a víc dozvídat o tom, jakou roli mají střevní bakterie na fungování celého našeho organismu a na náš imunitní systém. Proto můžeme očekávat, že v roce 2017 bude trend fermentované zeleniny ještě větší, než doposud.

Mořské řasy Wakame

Tato mořská řasa obsahuje vitaminy A, B2, C, D, E a K. Navíc je nabitá železem, vápníkem, hořčíkem a jódem. Mořské řasy obecně organismus čistí od toxických látek a řadí se k výživově nejhodnotnějším potravinám.

Fialové brambory

Krom velkého množství vitaminu C obsahují také antioxidanty - stejně jako například borůvky - a tak účinně bojují proti volným radikálům, které přispívají ke stárnutí buněk. Lze z nich vytvořit hranolky, kaši a na talíři navíc budou vypadat efektně.

Jackfruit, neboli žakie

Ovoce, které najdete v subtropickém pásu Asie. Jackfruit se podobá chlebovníku, nebo ovoci durian, nejedná se ale o to samé. Patří mezi ty největší plody a může vážit až 25 kg. Obsahuje velké množství bílkovin, vápníku a železa. Je jemně nasládlé a přidává se do marmelád a čatní.

Těstoviny z fazolí a sóji

Možná už jste je v některých obchodech, zejména se zdravou výživou, zaznamenali. Těstoviny pouze z fazolí nebo sóji a vody. Jsou přirozeně bezlepkové, bez mléka, bohaté na bílkoviny a mají nízký glykemický index. Oblíbenost omezení sacharidů stoupá a tak jsou tyto těstoviny varianta právě pro ty, kteří si obsah sacharidů ve stravě hlídají.

Sexy idoly 90. let. Jak hollywoodští fešáci stárnou do krásy | Video: Aktuálně.cz
reklama
reklama
reklama