reklama

Stresu a úzkostí vás zbaví zvukové koupele: Trend, který hýbe světem wellness

Zvukové koupele jsou nejnovějším trendem, který slibuje zbavení stresu, úzkosti a navození pocitů harmonie a relaxu. O co jde?

Foto: iStock

Nejnovějším trendem ve světě wellness jsou takzvané "zvukové koupele". Jedná se o alternativní léčebnou metodu, která u nás zažívá boom až nyní, ale ve východních kulturách funguje již hodně dlouhou dobu.

Důvodů, proč se zvukové koupele dostávají do povědomí právě teď, může být několik. Žijeme v roztěkaném světě zahlceném technologiemi a stále víc tak hledáme cesty, jak zase najít ztracenou rovnováhu, balanc a vnitřní klid. Způsobů, jak zklidnit mysl je několik, od jógy, přes meditaci, až po právě zvukovou koupel. 

Zvukové koupele fungují už přes 2000 let, kořeny této praktiky se dají vystopovat do Tibetu, kdy byl zvuk používán k redukci stresu, úzkosti a bolesti. Zvuk používal jako formu léku prý i Pytagoras ve starém Řecku.

Zvuková koupel není koncert

Vodu u zvukové koupele nečekejte, místo ní tady hraje hlavní roli zvuk. Nemyslete si ale, že se jedná o koncert. Ve zvucích nenajdete žádný rytmus a smysl. Jde o navození hlubokého stavu relaxace a vytvoření příležitosti odpoutat se od každodenní reality. Můžete tak vypustit okolní svět a zaměřit se na to, co se děje ve vás. Základem je tedy se naprosto uvolnit.

Ke zvukové koupeli se používají různé nástroje, od gongů až po tibetské mísy. Ty produkují zvuk, když se do nich udeří. Jsou různých velikostí a každá má trochu jiný zvuk. 

Na povrch mohou vybublat i nepříjemné pocity

Každý na zvuk reaguje trochu rozdílně, záleží podle vašich zkušeností a vašeho rozpoložení. Většinou se jedná o relaxační záležitost, ale někdy na povrch mohou vyplout i nepříjemné pocity. Není to nic, čeho byste se měli obávat. Doporučuje se tyto negativní pocity neanalyzovat a nechat je být, snažit se to prodýchat.

Ve východních kulturách se pracuje s představou, že cokoliv, co se nám v životě přihodí, si ukládáme. A pokud se to snažíme popřít nebo upozadit, negativní emoce v nás zůstávají. Zvuková koupel může být jednou z možností, jak tyto pocity přivést na povrch, prožít a nechat je zase odejít tak, jak mají. Uvolňující se emoce jsou tak součástí léčení a navození rovnováhy.

Nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti

Na zvukovou koupel se můžou vydat i naprostí začátečníci. Nemusíte praktikovat jógu, meditaci, ani jiné zklidňující praktiky. Tuto relaxační techniku si tak může užít každý.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama