reklama
 

Staňte se ranním ptáčetem: 6 jednoduchých triků, které fungují

Vstávat ráno s úsměvem na rtech a mít čas na pořádnou snídani a dlouhou sprchu je snem asi každého z nás. Jak na to?

Foto: iStock

Vždycky jsem chtěla být ranní ptáče. Vize toho, že se vzbudím s východem slunce, dám si teplou vodu s citronem, zacvičím si pár pozdravů slunci a udělám si dobrou snídani, kterou si budu moct náležitě vychutnat, zní skvěle. V praxi to ale vypadá tak, že se budím se čtvrtým zazvoněním budíku a snídám až někdy v půlce rozepsaného článku (zrovna teď ovesnou kaši, jen tak mimochodem).

I přes plno nepovedených pokusů vstávat o něco dřív se ale nevzdávám a pořád je to něco, co bych se chtěla naučit. Nic totiž nemám radši než pomalá klidná rána. Proto jsem se rozhodla zapátrat po těch nejlepších tipech na to, jak se takovým ranním ptáčetem stát. Pokud máte podobný problém (a touhu), tak se vám následující řádky budou určitě hodit.

1) Nastavte si pouze jeden budík

Než další den vstanu, nastavuji si večer předtím alespoň tři budíky. Když mám ranní schůzku, nebo zrovna učím jógovou lekci, klidně si jich nastavím pro jistotu i pět. A pokud chci mít opravdu jistotu, že vstanu, dávám si mobil na druhou stranu místnosti, nikdy ne u postele. I když někdy ani to nepomůže, nejednou se mi stalo, že jsem se v polospánku dopotácela na druhý konec místnosti, budík jsem vypla a šla jsem zase spát bez toho, aniž bych si to po probuzení pamatovala. Co to ale všechno znamená? Moje tělo si na několik budíků už zvyklo a jelikož vím, že mě stejně vždycky čeká další, vypínání budíku je pro mě naprosto automatické.

Abyste se nedostali do stejné prekérní situace, nastavujte si budík jen jeden. Když budete vědět, že jich na vás nečeká dalších patnáct, tak je větší šance, že opravdu na první zazvonění vstanete. A pokud už jste na tom stejně bídně jako já, pojďme se to společně odnaučit. Odteď už jen jeden budík. Ale začněte s tím raději o víkendu. Znáte to, pro jistotu.

2) Zakažte si hned po probuzení používat telefon

První věc, co udělám, když se probudím? Instagram a e-maily. Neskutečně mě to vytáčí, ale nějak si nemůžu pomoct. Už mám ten telefon přece v ruce. Jenže z pár minut se občas stane i hodina. A veškerý klid je po přečtení e-mailů ten tam. I když je to těžké, zkuste si dát pravidlo, že mobil až po snídani. Ze začátku to bude bolet, ale naštěstí si jako tvorové zvykáme relativně rychle. Dávám tomu tři dny.

3) Probouzejte se za svitu slunce

V zimních měsících se toto provozuje docela špatně, protože většinou musíte vstávat ještě před východem slunce, ale pokud to jen jde, zkuste se probouzet s prvními ranními paprsky. Nezatahujte přes noc závěsy, ranní světlo vám se vstáváním pomůže.

4) Zacvičte si

Chápu, zní to šíleně. Ráno máte sotva energii na to udělat si kafe a já vám tady navrhuji, abyste se rovnou vrhli na cvičení. Cvičení ráno má ale tolik výhod, že to budete chtít alespoň zkusit. Když ráno cvičíte, máte větší tendenci jíst přes den zdravěji a jste obecně šťastnější - nejen kvůli vyplaveným endorfinům, ale také proto, že víte, že to máte za sebou. Kolikrát jste si po práci říkali, že jste na nějaké cvičení už unavení a že půjdete raději zítra (až na to, že jste pak nešli)? Nemusíte hned běžet do posilovny, stačí si dát kolečko kolem domu nebo třicetiminutovou lekci jógy. Videí a návodů je na internetu spoustu.

Já se teď snažím na podložce začínat každé ráno, a i když je to jen pomalé rozhýbání, cítím, že mám více energie a často jdu cvičit ještě odpoledne nebo večer - s chutí.

5) Pryč z pyžama

Pokud máte práci, kterou můžete dělat i z domu, je docela lákavé si s sebou vzít počítač do postele a takto pracovat, dokud vás nepřepadne chuť na oběd nebo kafe. Je to past. Vstaňte, osprchujte se, oblečte se, dejte si snídani a pak začněte pracovat. U stolu. Budete se cítit o dost lépe.

6) Choďte do postele včas

Poslední bod je docela jasný, ale stejně ho dodržuje jen málo z nás. Zvolte si čas, kdy večer chodit spát a snažte se to za každou cenu dodržovat. Nezapomeňte, že pro tělo je ideální sedm až devět hodin spánku. Krom toho si vytvořte svůj vlastní rituál před spaním. Teplá koupel, heřmánkový čaj a čtení knihy mi funguje a zaručeně mě uspí. Zkuste omezit zírání na obrazovku, beztak vás provází celý den, dejte své hlavě a očím pohov.

Související

reklama

Komerční tip

reklama