Proč byste neměli spát se zapnutým větrákem
Jen málokdo z nás má doma klimatizaci. Patříte k lidem, kteří si v noci zapínají větrák, aby vám nebylo takové horko? Pak vás nepotěšíme, ze zdravotních důvodů to totiž není ten nejlepší nápad.
Pokud ještě větrák nevlastníte, tak se asi ani neobtěžujte s jeho koupí, ani si ho nepořizujte. Zaprvé bude možná oříšek nějaký sehnat, protože se po něm shání celá republika, a zadruhé to není zrovna nejzdravější řešení, minimálně co se spaní týče.
Jedním z důvodů, proč ventilátor není zrovna nejlepší investice, je ten, že krom toho, že dochází k cirkulaci vzduchu, stejně tak cirkuluje i prach. Což je nebezpečné hlavně pro ty, kteří trpí na alergie nebo astma. Schválně se podívejte na svůj větrák, pokud ho vlastníte, nejspíš vevnitř objevíte pěknou dávku prachu.
Větrák taky vysušuje kůži a nosní sliznici, která pak jako obranu začne vylučovat více hlenu. Ráno se tak můžete probudit s obří rýmou a bolestí hlavy.
Časté jsou taky svalové křeče v oblastech, kde na vás fouká. Může za to koncentrovaný chladný vzduch, který způsobuje, že svaly začnou tuhnout a bolet. Pokud máte problémy s krční páteří po noci strávené se zapnutým větrákem, víte, odkud vítr vane.
Jak v tom vedru usnout?
Větrák na noc se může jevit jako ideální způsob, jak se večer zchladit, ale mějte se na pozoru. Raději si před spaním na hlavu či zadní část krku položte studený mokrý ručník. Vyzkoušet taky můžete lehce navlhlou bavlněnou pokrývku nebo polštář, který na pár hodin předtím, než půjdete spát, dáte do mrazáku. Extrémní teploty holt vyžadují extrémní řešení.