reklama

Seznamte se s Feldenkraisovou metodou. Pomůže od chronické bolesti i napětí

Co je to za chlápka, tenhle Feldenkrais? Je to zakladatel metody pohybu, která je ve světě čím dál populárnější a konečně se začíná dostávat i k nám.

Foto: iStock

Přiznám se, že o Feldenkraisově metodě jsem poprvé slyšela teprve před nedávnem. Kamarádka Španělka, tanečnice, která poslední léta zkoumá metody, které dokážou uvolnit tělo, pomoci mu od chronických problémů, ale také od stresu a napětí, o téhle pohybové metodě pěla samou chválu.

Oslovila jsem proto Evu Dorňákovou, jednu z prvních lektorek-terapeutek, která se Feldenkraisem v Čechách zabývá.

Evo, o čem vlastně ten Feldenkrais je? Přiznám se, že je pro mě trochu složité celou metodu nějak uchopit.

To nejste sama. Název téhle metody mnohým nejde si ani zapamatovat, natož jej vyslovit. A ještě komplikovanější je vysvětlit, v čem vlastně metoda spočívá. Feldenkraisova metoda je celostní přístup. Tato celosvětově známá metoda využívá pohyb jako prostředek k učení. Rozšiřuje pohybové možnosti, což se následně promítá do všech aspektů života, za zmínku stojí kupříkladu zvýšení vnímavosti, ovlivnění prožívání a myšlení, umožnění lépe se vyjádřit. Metoda tak napomáhá změnit celkovou kvalitu života a vystoupit ze zažitých vzorců, stereotypů, a to nejen pohybových.

To zní krásně, ale pořád si ještě nic neumím představit, buďte prosím ještě trochu konkrétnější…

Feldenkraisova metoda může být aplikována buď skupinově (tzv. Awareness through movement - zkratka ATM), nebo individuálně (tzv. Functional Integration - zkratka FI). Awareness through movement je překládáno do češtiny jako "pohybem k sebeuvědomění". A funkční sebeuvědomění těla je právě to, co zde metoda rozvíjí. ATM jsou důkladně promyšlené pohybové sekvence, založené na slovních pokynech lektora, posloupnost pokynů často sleduje určitou funkci a pomáhá ji objasnit. Lektor klienty navádí do pomalých, nenáročných pohybů a kromě sledování pohybu a jeho aspektů je navádí i např. ke vnímání, cítění, nezřídka je využívána i vizualizace.

V ATM není dán konkrétní cíl, do kterého máme dospět (tj. tak, jak je často klienty vnímána ásana v józe), i samotná cesta je v rámci možností co možná nejvíce ponechána vlastní volbě každého z nás. Při tom nám lektor pomáhá naši pozornost přivést k takovým oblastem, které byly z různých důvodů vyřazeny z našich pohybových vzorců a jsou mimo naše vnímání. Hýbeme se velmi pomalu, dostatečně k tomu, aby náš nervový systém stíhal vše zaznamenat, vybrat nejefektivnější pohybové vzorce, zautomatizovat a tělo integrovat. Tím docílíme i vlivu na naše běžné fungování… jinými slovy do pohybu například zapojíme takové části těla, které jsme v běžném denním fungování odpojili, a často si toho vůbec nejsme vědomi.

Feldenkraisovu metodu prý ve světě využívají tanečníci, herci, terapeuti… Jak jste se k ní dostala vy?

Ano, je to tak, ve světě je to velmi oblíbený prostředek k uvolnění těla, odstranění bloků a využívá ji hodně profesionálů. Já sama jsem se k ní dostala před čtyřmi lety přes jógu. Zaplatila jsem si profesionální výcvik ve Vídni a netušila, co mě čeká. Naštěstí z toho byla láska. Za dobu, co metodu praktikuji, cítím obrovské pokroky. Pohyb mého těla se absolutně změnil, cítím větší rovnováhu - fyzicky i psychicky, efekt na pohybový rozsah, který jde znát i např. u lekcí jógy, souhru celého těla pociťuji nejvíc na stěně a výdrž fyzických zátěží na spinningu.

Vím, že vedete skupinové lekce téhle metody. Existují ale i individuální. Je nějaký rozdíl, jak si takovou lekci vůbec představit?

Při ATM - tedy skupinové lekci - je úloha lektora víceméně jen a pouze provádět klienta pohybem tak, aby účinky vnímal v sobě a pro sebe. Já osobně i před lekcí vysvětluji potřebné základy. V průběhu lekce jsou většinou pokládány otevřené otázky, které klientovi otevírají možnosti pohybu i přemýšlení. Účinky jsou pak individuální - každý klient si z lekce odnáší zcela jiné pocity. Někteří zaznamenají fyzické účinky, vnímavější z nich pak i (pozitivní) ovlivnění psychiky. V každém případě upozorňuji, že lekce nejsou psychoterapií! Účinky jsou závislé na klientovi - jak je tomu otevřen - a na jeho vnímavosti, psychika v lekcích není aspekt, který lektor řeší, a už vůbec ne něco, co by podbízel.

V individuálních lekcích se pak jedná o práci obou těl - lektora i klienta. Rozhodně si nepředstavujte něco jako fyzioterapii. Při FI není pohyblivost klienta nijak hodnocena, lektor neopravuje ani nenapravuje, nenatahuje a už vůbec nekřupe! Cíl je stanoven na základě přání klienta, se kterým na terapii přijde. Lektor pak jemným a specificky vedeným pohybem zjišťuje neurosvalové vzorce klienta a na základě nich ho učí novým - funkčním! - pohybovým možnostem s ohledem na vybranou část těla. Jde o proces učení a sebepoznání, který je založen na vlastním prožitku. Za méně než hodinu tak klient odchází s tělem, které se pohybuje integrovaněji, je vnímáno jako více synchronizovaný celek, jednotka logicky navazujících a spolupracujících složek.

Slovo na závěr

Za sebe doufám, že se tahle metoda, o které jsem se dočetla, že ji používali už indiáni, u nás rozšíří. Je skvělá pro ty, co mají chronické bolesti pohybového aparátu, ale i pro ty, kteří se nechtějí pouštět třeba do jógy, ale rádi by se jemnou metodou naučili pracovat s tělem a rozhýbat ho. Eva Dorňáková v současné době učí na několika místech, ale jejím domovským studiem je GrainSpace.cz, právě tam se s ní případně můžete spojit a dozvědět se o metodě více. Pro zajímavost se ve své praxi věnuje i těhotným ženám, kterým pohyb podle Feldenkraise opravdu pomáhá v těhotenství i v pohybové práci s miminky a dětmi.

reklama
reklama
reklama