reklama

Chcete se letos vyhnout chřipce a nachlazení? Začněte chodit do sauny a otužovat se

S nadcházejícím podzimem a začátkem školního roku přichází taky riziko onemocnění. Chránit by se měli jak děti, tak dospělí. Co pomáhá?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Se začátkem školního roku mnoho rodičů vedle nákupu potřebného školního vybavení řeší také to, jak zajistit, aby jejich potomek nenosil ze třídy jeden bacil za druhým. To je totiž riziko pro celou rodinu. 

"Největší nápor na svou imunitu zažívají děti, které do dětského kolektivu vyrážejí vůbec poprvé. Jejich obranyschopnost je prvně vystavena přílivu bakterií a virů a je nutné počítat s tím, že první rok bude dítě s velkou pravděpodobností nemocné velmi často," říká dětský lékař Richard Rýznar s tím, že jakkoliv je to pro dítě i rodiče nepříjemné, je potřeba si tím projít. "Imunitní systém dítěte díky tomu dozrává, seznamuje se s nemocemi, učí se na ně reagovat, tvoří si protilátky. S nadsázkou říkám rodičům mladších předškoláků, že první rok v kolektivu představuje trvalé onemocnění dýchacích cest přerušené pouze krátkými epizodami zdraví," dodává s úsměvem lékař.

Základem je silná imunita

Vyplatí se tedy u předškolních dětí posilovat imunitu, když si nemocemi mají projít? Rozhodně ano. Imunitní systém je potřeba udržovat v dobré kondici neustále, silnější imunita navíc pomůže zmírnit průběh nemocí a urychlí zotavení. 

Jak posilovat imunitu - jak u dětí, tak dospělých? Naše tipy si přečtěte v grafice.

reklama
reklama