reklama

Restorativní jóga potlačuje stres a osvěžuje mysl

Jóga je v současnosti součástí životního stylu. Praktikuje ji nebo někdy praktikoval skoro každý. Jakou si ale v rozsáhlé nabídce vybrat tak, aby odpovídala našim požadavkům a potřebám?

Foto: iStock

O hatha, vinjása, bikram, aštanga nebo power józe už toho bylo napsáno hodně. Co víme o restorativní józe, která zaznamenala největší rozkvět v USA před třemi lety a u nás zažívá právě teď boom? Především jde o hluboce relaxační techniku.

Restart mysli

Restorativní jóga dělá všechno pro to, abychom zrelaxovali tělo i mysl. "Když si dovolíme uvolnění a zastavení, postupně obnovíme mentální i fyzickou energii. Relaxace je podmínkou dobrého výkonu," říká instruktor restorativní jógy Václav Krejčík z pražských Energy studií.

Dvě až tři asány za hodinu

Pro podporu relaxace těla jsou využívány jógové pomůcky (deky, přikrývky očí, kvádry a bolstery), aby došlo k oslovení vnitřních struktur fasciální sítě uvnitř těla. Tato jógová praxe, kterou tvoří i dechové, koncentrační a meditační techniky, je provázena magickými vibracemi tibetských mís, které svou rezonancí pomáhají nejdříve rozvibrovat organismus, který se následně v kombinaci pozic, vůní a zvuků uklidní, ztiší a hluboká vnitřní jóga nastává. Restorativní jóga je o prožitku a vyslyšení individuálních potřeb. 

Pozice trvají dlouho. Jde o relaxační pozice, kterou provádíte od tří minut (začátečníci) do zhruba dvaceti minut (pravidelně praktikující). V počátku je třeba překonat nepohodlí, které se objeví po jedné až dvou minutách v pozici. V tomto okamžiku začíná reagovat hluboký myofasciální systém na pozici. Vědomá práce s dechem a lehké překonání nekomfortní zóny vyvedou praktikujícího ze stavu nepohody k prožitku silné relaxace. Z vědomí se zcela ztratí tělesné struktury.

Nezapotit se, ale zklidnit

Pokud se chcete zpotit, restorativní jóga pro vás bude ovšem nudná. "Před začátkem praxe je důležité si uvědomit, že se nejedná o práci zaměřenou na povrchové svaly, ale o intenzivní působení energie uvnitř těla - v hlubokém svalstvu, kloubech, páteři a kostech. Dochází k protažení pojivové tkáně jemným tlakem, který způsobí zvýšení elasticity, zlepšení funkce nervové a imunitní soustavy a krevního oběhu. Toxiny fyzické i mentální se odplavují a organismus se stává vibrující soustavou energie," dodává Václav Krejčík.

Tento druh jógy je vhodný praktikovat například v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout. Také může pomoci při rekonvalescenci po nemoci, zranění, nebo dokonce překonat slabší emoční depresi a úzkosti, které jsou způsobené traumatickými událostmi. A naopak restorativní jógu není vhodné cvičit například při silné apatii nebo hluboké depresi, jelikož může tento stav ještě prohloubit. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama