reklama
 

Recept na dlouhověkost: Jak se dožít vysokého věku a stáří si užívat?

Nejde jen o to, dožít se co nejvíce let, všichni si taky chceme stáří užít, když už se do vysokého věku dostaneme. Jak o sebe nejlépe pečovat?

Foto: iStock

Délka života lidí se ve vyspělých zemích stále prodlužuje. Jak si život vychutnávat i ve stáří?

Věděli jste, že dnes existuje už i anti-aging medicína aneb medicína proti stárnutí? Jedná se o poměrně novou lékařskou specializaci, která vznikla právě z toho důvodu, že se délka života lidí ve vyspělých zemích prodlužuje. Pochází z USA, kde se rozšířila už v 90. letech minulého století, a o deset let později se začala prosazovat v Evropě, zejména v Německu, Francii, Španělsku, Itálii a dnes už také u nás. 

Vhodný jídelníček jako ta nejlepší prevence

Opakuje se to stále dokola, ale holt to funguje. Správná strava a pitný režim jsou prevencí řady nemocí a přirozeným omlazovačem. Zelenina, ovoce, kvalitní oleje, ořechy a podobné obsahují mnoho minerálních látek a vitaminů, které jsou nezbytné pro zdravé stárnutí. Nemusíte hned přísahat na superfood, jako jsou chia semínka, kustovnice čínská nebo zelený ječmen, a zavrhovat, co vám chutná. Důležité je, aby jídlo přinášelo radost. Přiměřenost a pestrost jsou zásady, které jsou vždycky in.

Na módu v případě výživy nehleďte, ne všechno je pravda. Nedávno třeba nutriční poradci konečně začali zase doporučovat ještě před pár lety zavrhovaná vajíčka. Zjistilo se totiž, že neohrožují hladinu cholesterolu, a naopak pomáhají udržet zdraví. Nejstarší žena světa, předloni zesnulá Emma Morano, která od svých dvaceti let jedla denně tři - jedno vařené a dvě syrová, evidentně na měnící se výživové trendy také příliš nedbala a dožila se 117 let.

Zázračná chůze

Svaly jsou pro prodlužování biologické mladosti nezbytné. Hýbat se je také relativně levný povzbuzující lék na starosti a strasti života, protože přináší hormony štěstí - endorfiny. Za nejzákladnější a nejpřirozenější pohybovou aktivitu - chůzi - nemusíte nic platit, a přitom pravidelná svižná chůze je ideální prevencí mnoha chorob, od nemocí srdce a cév až k rakovině. Optimální je postupně dosáhnout 60 minut chůze denně.

Trénujte paměť

Trénovat je zapotřebí nejen svaly, ale i mozek. S pravidelným procvičováním paměti je dobré začít co nejdříve a nečekat na to, až na dveře zaklepe padesátka. "Mozek má totiž celou řadu omezení ve svém výkonu," vysvětluje Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. "Především je naprogramován k tomu, aby zajistil naše přežití v případě ohrožení života. Aby toto své základní poslání mohl bezezbytku splnit, nesmí být přehlcen informacemi. Navíc jsme vybaveni velmi malou kapacitou krátkodobé paměti, která je pro úspěšné zpracování informací zcela zásadní, a vývoj mozku je ukončen zhruba kolem 25. roku života a od té doby se jeho funkčnost začíná zhoršovat. Mozek zkrátka často potřebuje naši asistenci. Za cvičení paměti se dá považovat hlasité čtení, sčítání, odčítání, sudoku i křížovky. Pokud však jde do tuhého a potřebujete si zapamatovat informace v určitém pořadí, telefonní čísla či delší číselné řady, nebo dokonce seznamy na přeskáčku, už potřebujete znát základní mnemotechniky. Vřele doporučuji se zapsat do kurzů trénování paměti, trenéři České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging pořádají kurzy po celé republice a zájemci je najdou na www.trenovanipameti.cz pod heslem Kurzy pro veřejnost."

Smějte se hodně a často

Ty nejúčinnější anti-aging ingredience máme každý ve svých rukou. "Stáří není nemoc," říká přední česká gerontoložka Iva Holmerová a říká: "Každý stárne podle svého programu zakódovaného v genech, ale také podle způsobu života. Rezervy mládí vydrží do čtyřicítky. Kdo chce co nejdéle zůstat aktivní, měl by na tom cíleně pracovat. Pohybovat se - ideální je ujít za týden aspoň 25 kilometrů, udržovat svou sexualitu, přiměřeně a racionálně jíst, naplňovat pitný režim a v neposlední řadě mít uspokojivé rodinné i přátelské vztahy a pozitivní přístup k životu. Humor a smích jsou účinné léky proti stáří."

To potvrzuje i Milada Karasová, v 80. letech známá modelka, později majitelka modelingové agentury, objevitelka takových es, jako je Eva Herzigová nebo Simona Krainová, nyní spokojená babička, členka správní rady Kapky naděje Venduly Svobodové a produkční různých charitativních akcí. "Musíš se mít ráda a to já se mám," směje se, což dělá ráda a často. A doplňuje další "ingredience" do svého receptu proti zahořklosti stáří: "Být tu i pro druhé, nevidět sama sebe jako střed světa, nestarat se jen o svou zábavu. Je mi líto, že u nás je dost opravdu hodně bohatých lidí, ale korunu z nich nedostaneš! Já to mám jinak - mě pámbíček nadělil dost štěstí, všechno, co jsem si přála, se mi dařilo, a tak teď cítím povinnost to zase vracet jiným."

Strašák jménem Alzheimer

Největším strašákem pro lidi na prahu seniorského věku je takzvaná Alzheimerova choroba. "Sám Alois Alzheimer měl pochybnosti, zda jeho popis strádající pacientky, která postupně ztratila schopnost uvažovat již v 55 letech, se má ztotožňovat s případy podobného duševního rozpadu, který prožívají lidé ve stáří všeobecně," říká profesor a neurolog Pavel Kalvach. "Přes obrovský pokrok ve vyšetřovacích metodách, které dnes dovedou tkáňové doklady o této nemoci detekovat zaživa, se dodnes vede debata, nakolik stáří přináší oslabení duševní činnosti nevyhnutelně a nakolik se jedná o nemoc. Již pouhé laické pozorování starých lidí nás jednoznačně přesvědčuje, že pokles pozornosti, nápaditosti, paměti, reaktivity i exekučních rozhodnutí provází stárnutí jako samozřejmost. Stejně tak, jako je tomu s výkonností tělesnou. Nelze tedy tyto stavy chápat jako onemocnění, které napadlo zdravého člověka, jako je tomu v případě konvenčních onemocnění v mladém věku. Zmar duševní výkonnosti postihuje někoho rychleji, druhého pomaleji."

Jak být co nejdéle duševně i fyzicky v kondici? Profesor Kalvach radí: "Snažme se zpomalit stárnutí mozku činnostmi, které brzdí rozvoj jeho aterosklerózy a zajišťují dobrou výkonnost krevního oběhu. Pomáhá sportovat, předcházet obezitě, včas si léčit cukrovku i případné vysoké hladiny krevních tuků a vést aktivní život."

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama