Prožijte voňavé prázdniny s aromaterapií: I v létě ochrání před neduhy
Pokud jste přiznivci přírodní kosmetiky a aromaterapie, můžete si doma zkusit udělat malou zásobu esenciálních olejů, které zabírají na leckteré letní neduhy.
Snažíte se vyvarovat "chemie"? Zkuste si doma připravit takovou malou letní lékárničku, zahrnující několik esenciálních olejů, které vám pomůžou od cestovatelské nevolnosti i komárů…
Při koupi olejů myslete především na kvalitu, připlatit si, se v tomto případě opravdu vyplatí. Oleje nejlépe řeďte, aspoň v pár kapkách nosného oleje - což by měl být nějaký kvalitní rostlinný olej - postačí olivový, nebo mandlový.
Pro cestovatele
Pokud vy nebo vaše děti špatně snášíte cestování a je vám často nevolno, pořiďte si éterický olej z máty peprné, který má ochlazující a zklidňující účinky. Olej můžete inhalovat přímo z lahvičky, u dětí pozor, nebo můžete kapku přírodního a kvalitního oleje přidat do vody a pomalu popíjet, než se na cestu vydáte. Asi kapka, tohoto silného oleje stačí bohatě na litr vody, kterou pak můžete dosladit nějakým přírodním sladidlem, medem nebo třeba stévií. Dětem, pak můžete dát malou kapičku máty na kostku cukru.
Hodně lidí trpí při létání letadlem úzkostí nebo strachem, zkuste do kapesníku nakápnout jednu kapku levandulového esenciálního oleje a případně ještě kapku geránia, a když se blíží stav úzkosti, inhalujte. Levandulový esenciální olej je také dobrý, když vám při letu natékají nohy nebo ruce. Před letem si na vlhčený ubrousek nakapejte tři až pět kapek levandule a dejte ubrousek do igelitového pytlíku. Když cítíte, že se tvoří otoky, přiložte připravený vlhčený ubrousek s levandulí a nechte působit.
Sluneční štít
Říká se, že nosné oleje - tedy ty rostlinné, do kterých se esenciální olejíčky přidávají, mají také menší SPF faktor. Pro zajímavost, ochlazující kokosový olej má faktor mezi dva až osm, stejně jako olivový nebo mandlový. Mezi vyšší faktory pak patří oleje z malinových nebo mrkvových semínek, které mají mít SPF kolem třiceti. Je ale určitě dobré, než se zřeknete jiné opalovací kosmetiky, vyzkoušet, jak fungují na vaší pokožce.
Každopádně je dobré využít podobných znalostí, když se rozhodujete, do jakého nosného oleje esenciální olej přidáte. Na spáleniny od slunce je velmi dobrý univerzální levandulový olejíček, ale lepší než čekat, až kůže zarudne je určitě připravit olej po opalování - známá aromaterapeutka Valerie Worwood radí smíchat sedmadesát mililitrů mandlového a třicet mililitrů sezamového oleje a přidat deset kapek levandulového esenciálního oleje, pět kapek heřmánku, kapku bergamotu a dvě kapky geránia. Dobře olej na závěr promíchejte.
Přírodní repelent
S vybranými esenciálními oleji můžete zvítězit i nad hmyzem, který nás v létě trápí. Pokud večer rádi sedíte na verandě, ale komáři vám nedají pokoj, dejte do misky trochu horké vody (nejlépe rozmístěte po verandě misek několik) a přidejte pár kapek esenciálního oleje z citronové trávy. Olej můžete kápnout i na záclony či ubrus. Na kůži je pak nejlepší "stará známá" levandule. Ta pomáhá i pokud vás bodne třeba vosa, je dobré ji kápnout na kůži a pak postup zopakovat, pokud se vám zdá, že rána otéká. Když si z lesa nebo louky přinesete klíště, kápněte na něj kapku esenciálního oleje z tymiánu, mělo by se pustit, a poté na ranku aplikujte olej z levandule.