reklama

Příběh: Manažerka Pavla vyměnila kariéru v korporaci za pečení dortů

Pavla Nováková je mladá úspěšná žena, která v životě už dělala leccos, aby nakonec ukončila kariéru v korporaci a přesedlala na vlastní podnikání. Nejdříve začala péct dorty do kaváren a restaurací. Postupem doby se vypracovala a nyní je manažerkou několika kaváren a restaurací v Brně.

Foto: iStock

"Měla jsem štěstí, že jsem narazila před léty na přátele, kteří si akorát otevírali kavárnu, takže mi řekli, že když tak ráda peču, ať jdu péci pro ně. Já pak začala do kavárny péci dorty a koláče, ale postupně jsem převzala ten provoz a teď už peču jen tak rekreačně," říká Pavla, která na otázku, zda se nebála vyměnit kariéru v korporaci za pečení dortů, říká: "Bála i nebála. Tak jako tak, to druhé bylo a je o mnoho zábavnější, ve svém podnikání si mohu dovolit být skutečně kreativní. Zatímco firmy říkají, že vše dělají pro zákazníky, tak já to z velké části dělám pro sebe a svou prací se bavím."

Podle finančního poradcespolečnosti Partners Matúše Kuchálika je Pavla představitelkou mladé generace, která ráda cestuje a vidí, jak žijí mladí lidé v jiných zemích. Jak to funguje jinde. Cení si na ní ovšem i toho, že myslí na zadní vrátka a peníze, které vydělá, hned neutratí. Spíše naopak.

Hned všechno neutratit

"Teď jsem se akorát pustila do investování do podílových fondů. Přijde mi to sexy a libí se mi na to, že je to mezinárodní záležitost, že to není jenom o tom malém českém rybníčku, kde se všichni znají. A také vydělávám podstatně více než spotřebuji. Nejsem náročná," vysvětluje Pavla, která si ale i drží na účtu pohotovostní rezervu ve výši šesti měsíčních příjmů a každý měsíc odešle do podílových fondů na nákup akcií globálních firem a realit 30 tisíc korun.

"Tak jsme velice zvědavá, co z toho vzejde, ale i tak raději budu tvořit nějakou dlouhodobější rezervu, než abych si nakupovala blbosti, anebo mi ležely na účtu," přidává Pavla.

Jedním z důvodů takto ambiciózního investování je i to, že Pavla se chce s přítelem vzít a pořídit si vlastní bydlení na hypotéku.

"Hypotéku si tak jako tak vezmeme, ale vedle toho bychom rádi dál pokračovali v aktivním investování, abychom po čase ty zainvestované z fondu vzali a použili je na dřívější zaplacení hypotéky. Pokud půjde vše dobře, je možné, že případné zhodnocení námi investovaných peněz by nám mohlo pokrýt náklady na hypotéku," dodává.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama