Má smysl přátelství s expartnerem? Někdy je lepší zavřít dveře úplně
Co dělat, když vztah skončí? Jak se najednou chovat k člověku, se kterým jsme sdíleli tolik intimností, ale už netvoříme pár? A co nám prospěje nejvíc? Přerušit kontakt úplně, nebo zůstat přáteli?
Nezáleží jen na tom, kvůli čemu a jak jste se rozešli. Kamarádit se s ex totiž podle psychologů dokáže jen určitý typ lidí. Čím dospělejší a vyzrálejší osobnosti jsme, tím lépe pak dokážeme období "po vztahu" zvládnout.
Čas, který jsme s bývalým partnerem strávili, měl pro nás důležitý význam. Nemusíme hodnotit, zda to bylo dobré, nebo špatné. Co ale s jistotou můžeme uzavřít, je, že vztah, který jsme prožili, nějak reflektoval naše hodnoty, cíle a pocity. Dělat, že se to nestalo, nemá smysl. Každý prožitý vztah má v našem životě místo.
Jediná jistota v životě je změna
Říká se, že jakmile si na něco příliš zvyknete, můžete se vsadit, že o to přijdete. Věci jsou v pohybu, neustále se mění, někdy, aniž bychom si všimli těch malých proměn, před námi najednou stojí změna obrovská. Proto je úplně logické a normální, že i vy prožíváte vývoj a někdo, kdo naplňoval vaše představy o partnerovi před pěti lety, by dnes už naprosto neobstál.
Kdo se kamarádí se svými ex?
Vědci z univerzity v Aucklandu zkoumali 861 lidí, kterých se dotazovali, zda udržují kontakt se svými předchozími partnery, a pokud ano, tak proč? Podle této rešerše se zjistilo, že:
1) Pokud se s vámi rozejde člověk s narcistní osobností, můžete se vsadit, že nebude chtít pustit vás z dohledu. Nesnáší totiž prohrávat, takže pokud byste se s takovou osobou rozešli a vymazali si ji z přátel na Facebooku, bude trpět.
2) Také manipulátoři a další poškozené osobnosti trvali na tom, že se chtějí se svým bývalým kamarádit.
Vezměte ale tento výzkum s velkou nadsázkou. Obecně se nedá říct, zda je fajn a přínosné si svého ex nechat v životě i poté, co vztah skončí. Kontakt s ním by vám neměl přinášet bolest, plané naděje nebo vás iritovat.