reklama

Pozor na oslavy Nového roku. Mohou psa poznamenat na celý život

Ohňostroje, dělobuchy a petardy k oslavám konce roku patří, ať se to majitelům psů líbí, nebo ne. Vyplatí se předem se na silvestra připravit a mazlíčka před stresem ochránit.

Foto: iStock

Psi jsou velmi citlivá stvoření a platí to dvojnásob, když se jedná o jejich uši. Hlasité zvuky zkrátka většina psů nesnáší dobře. Není proto divu, že ohlušující výbuchy novoročních oslav mohou být pro vašeho chlupáče doslova traumatizující.

"Znám případy, kdy si majitel přivedl domů nového psa a během prvního silvestrovského večera jej nechal samotného venku na zahradě. Když se šla rodina něco málo po půlnoci podívat na ohňostroj ven, pejska už nenašla. Ten se domů vrátil o pár dnů později. Ze strachu prostě utekl," popisuje jeden z následků velkého strachu u psů produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Pokud se pejsek bojí opravdu hodně, začne se chovat nevyzpytatelně a může být špatně ovladatelný. Kromě útěku může hlasitě štěkat, výt, kňučet nebo se někde schovat.

Učte štěně nebát se

Chyba nemusí být nutně na vaší straně. Psí bázlivost je u některých jedinců geneticky daná. Když si půjdete vybrat štěně, už většinou poznáte, jak na tom bude. Sklon ke strachu je rozpoznatelný od šestého týdne věku. Velmi důležitou roli hraje i fáze socializace vašeho nového přírůstku. Mnoho majitelů má strach se svými štěňaty chodit ven mezi lidi, auta a další psy, jen aby se jim něco nestalo. Jenomže záměrnou izolací je nenaučíte cizím zvukům či pachům a později mohou na tyto podněty reagovat vystrašeně nebo podrážděně. "Doporučuji již od útlého věku chodit s pejskem ven a učit jej poznávat svět kolem sebe. Až vyroste, bude daleko sebevědomější a kdejaký zvuk či rána jej jen tak nerozhodí," radí Zuzana Novotná.

Jaké jsou vaše možnosti, až to venku všechno začne?

Přirozeně můžete odjet někam, kde je klid a jediný zvuk bude bouchnutí zátky šampaňského a cinknutí skleniček. Takových míst dnes už ale moc není, a proto bude lepší pejska na hlasitý silvestrovský večer připravit.

5 rad, jak na to:

  • Pokud s pejskem půjdete přes den ven, mějte ho celou dobu na vodítku. Spousta nedočkavců testuje své rachejtle dlouho před půlnocí a zbytečně byste riskovali, že se vám pejsek zaběhne.
  • Nenechávejte ho samotného. Ideálně mu umístěte pelech do míst, kde budete slavit. Váš hlas, zvuk z televize či rádia alespoň částečně odhluční rány zvenčí.
  • Pejska nikdy netrestejte, ale zároveň se k němu nechovejte jako k vystrašenému dítěti. Pouze byste ho utvrdili v tom, že se jedná o skutečné nebezpečí. Chovejte se klidně, pejska pohlaďte a dělejte, jako by se nic zvláštního nedělo.
  • Máte-li pejska venku, umístěte ho do garáže, kotelny nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak slyšet. Pro všechny případy se vyhněte místnostem, kde by mohl proskočit oknem ven a utéct. Pro jistotu psa označte. Zkontrolujte psí známku, přidejte adresu a telefonní číslo.
  • Dejte si pozor na sklo a zbytky po rachejtlích. Pejsek by se mohl poranit a v případě kousání zbytku po petardách hrozí poranění dutiny ústní.

Alternativní volbou jsou tabletky na uklidnění jako Relaxis či Alavis Calming. "Tyto produkty fungují na přírodní bázi a pejskovi nijak neublíží. Tabletky mají lepší účinek při delším podávání, a protože se venku střílí nejen na silvestra, ale po celé sváteční období, je lepší nasadit tabletky již před Štědrým dnem a podávat až do příchodu nového roku," vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Ten, komu by se tabletky z nějakého důvodu příčily, může sáhnout i po jiných uklidňovacích přípravcích, jako jsou například obojky či difuzéry fungující na principech aromaterapie.

Připraveno ve spolupráci s e-shopem SpokojenýPes.cz.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama