reklama

Intimní hygiena dětí: Co nezanedbat už od narození?

První ochrannou vrstvou novorozence proti atakům z vnějšího prostředí je pokožka. Jak se o ni po celé dětství starat tak, aby se měla jako v bavlnce a byla zdravá?

Foto: Shutterstock

Dětská pokožka je přirozeně náchylnější a vyžaduje větší péči. Ve srovnání s pokožkou dospělého jedince je velmi citlivá, náchylná k podráždění a vysušování. Jak o ni pečovat teď v zimě? A jakou pozornost věnovat celoročně intimním partiím našich dětí?

V zimě přípravky bez vody

Tak jako u dospělých, i u dětí je možné na promazávání celého těla používat oleje. Zvlášť v zimě patří mezi oblíbené produkty, protože mají tendenci zůstat na pokožce mnohem déle než krémy a tělové lotiony. Takže po sprše nebo občasné koupeli svou ratolest promažte oleji: ideálně mandlovým. Pozor na ty s příměsí měsíčku a heřmánku, občas mohou způsobit kožní reakce. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují oleje, nic nezkazíte použitím bambuckého másla nebo obyčejné vazelíny bez parfemace.

Intimní hygiena holčiček

Co nezanedbat už od narození? "U novorozených i větších děvčátek je důležité po koupeli každý den šetrně mechanicky oddalovat stydké pysky a očišťovat oblast poševního vchodu. Pro odstranění zbytků moči a stolice je vhodné používat jemný prostředek bez parfemace a zbytečných přídatných látek, jako jsou odmašťovadla, konzervanty a barviva. Důležité je tyto partie omývat proudící teplou vodou, jen opláchnutí ve vaně nestačí. Genitálie oplachujeme vždy od ústí močové trubice ke konečníku, nikoli naopak! Došlo by totiž k přenosu bakterií ze stolice do pochvy a následně i do močových cest, což může vést k velmi bolestivým zánětům," doporučuje gynekoložka Martina Jeníková.

Jak na to s chlapečky?

U novorozených chlapců se intimní partie umývají při každém koupání a během dne po stolici opět šetrným dětským přípravkem a oplachují se pod tekoucí teplou vodou. I zde platí zásada, že čistíme od ústí močové trubice ke konečníku!

"Zhruba od dvou let se pak u chlapečků doporučuje začít s opatrným přetahováním předkožky přes žalud tak, aby bylo možné jej následně opláchnout a očistit tekoucí vodou od usazených nečistot. Pozor, přetahování nesmí být násilné, jinak může vést k poranění a komplikacím. Chlapečci by měli postupně s rostoucím věkem tuto hygienu zvládat pod dohledem rodičů samostatně. K přetahování předkožky je dobré využít teplou koupel a jojobový či šípkový olej pro zvláčnění předkožky," radí Martina Jeníková.

Agresivní intimní kosmetika

Je dobré si zapamatovat, že přípravky pro intimní hygienu ženy rozhodně nejsou vhodné pro děti, všechny mají kyselou reakci, což je pro intimní partie dospělé ženy vhodné, ale pro ty dětské nikoli. Je proto vhodné vybrat speciální prostředek pro děti, který je šetrnější, a přitom aktivně působí proti nežádoucím bakteriím. Řada kosmetických přípravků pro intimní hygienu obsahuje látky, které mohou dráždit i dospělé – barviva, konzervanty, parfémy, nejrůznější syntetické přídavky. Čím méně těchto látek ve složení výrobku najdete, tím lépe.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama