reklama

Proč nepít kávu nalačno: Koledujete si o pořádné nepříjemnosti

Snídáte často jenom kávu? I když vám to teď možná vyhovuje, bylo by lepší tenhle (zlo)zvyk přehodnotit a dopřát si pořádnou snídani. Jinak se totiž můžete dočkat zdravotních potíží.

Foto: iStock

Pro mnohé z nás je pití kávy ještě před samotnou snídaní naprosto normální záležitostí. Občas těch hrnků s kofeinem zvládneme i víc. Co to ale dělá s naším tělem?

Káva má rozhodně mnoho benefitů. Jedná se totiž o silný antioxidant a bylo prokázáno, že v rozumné míře chrání proti vzniku demence, cukrovky a nebo třeba Parkinsonovy choroby. Možná ale není nejlepší zvyk začít ji pít hned po probuzení.

Nádražní kavárna. Kvůli téhle kávě stojí za to, vystoupit

Hrozí potíže s trávením

Lačnému žaludku káva nedělá dvakrát dobře. Obsahuje totiž kyselinu chlorovodíkovou, jež se podílí na trávení potravy. Po vypití kávy začne žaludek této kyseliny produkovat ještě více, než normálně, protože si  "myslí", že jíme. Jenže káva se za potravu považovat nedá, takže kyselina negativně působí na stěny žaludku. To může způsobit pálení žáhy, postupný vznik žaludečních vředů, syndrom dráždivého tračníku nebo obecně přivodí komplikace s trávením. To platí i pro kávu bez kofeinu.

Káva po ránu uspává

Krom toho může káva na lačno způsobit neschopnost soustředit se, podrážděnost a úzkostné stavy. Hned po probuzení totiž organismus začíná produkovat hormon kortizol, díky němuž se cítíme bdělí a plní energie. Bylo ale prokázáno, že káva nalačno hodnoty kortizolu snižuje. Takže místo toho, aby nás ranní káva nakopla, naopak nás spíše uspí.

Kdy je idální čas

Podle odborníků je to pozdní dopoledne nebo odpoledne. Rozhodně ale až poté, co jste něco snědli. Samozřejmě každý to máme jinak, někteří mají žaludek citlivější, jiní mohou sníst a vypít co chtějí a nic jim nikdy není. Pokud konzumujete kávu hned po probuzení už dlouhá léta a cítíte se fit, buďte v klidu. Jestliže ale cítíte po vypití kávy v žaludku diskomfort, stojí za zkoušku něco předtím sníst, i kdyby mělo jít pouze o banán či kousek chleba.

Grabmüllerová: Řešila jsem jen to, jak jíst co nejméně. Sportovců jako já je spousta | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama